Вчитель у ресурсі: як освітянам створити здорове робоче місце

Щоб створювати атмосферу, що надихатиме дітей навчатися, вчителі самі мають відчувати внутрішній ресурс та енергію. І тут багато залежить від робочого місця. Групові чи індивідуальні зустрічі із психологом, спільні з учнями дні здоров’я, неформальні поїздки педагогічного колективу — усе це практики турботи про здоров’я на робочому місці, які можуть покращити умови праці вчителів та освітян. Підхід «Здорове робоче місце» почав впроваджувати Центр розвитку громадського здоров’я Українського Католицького Університету в межах україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я». Його мета — підвищувати обізнаність роботодавців та працівників із дієвими принципами організації робочого графіка та простору таким чином, щоб зміцнювати здоров’я обох сторін. Зібрали поради в матеріалі.

«Здорове робоче місце»: що це таке і як його створити?

Підхід «Здорове робоче місце» передбачає створення середовища, у якому поєднуються комфорт і безпека, забезпечення високої ефективності роботи та збереження фізичного і психічного здоров’я працівника. Це будь-які ініціативи, котрі можуть покращити самопочуття працівників і їхнє здоров’я, зменшити рівень стресу, підвищити задоволення від роботи.

Такі ініціативи мають переваги не лише для працівників, а й для самих організацій: вони допомагають зменшити плинність кадрів, пропуски працівниками роботи через хворобу, підвищують продуктивність і покращують моральний стан персоналу.

Приклади заходів із промоції здоров’я на робочому місці:

  • уроки та семінари на теми здоров’я: фітнес, харчування, відмова від вживання тютюнових виробів, заняття з управління стресом;
  • програми нормалізації маси тіла, які пропонують консультації та навчання;
  • заняття фізичними вправами;
  • оцінка ергономіки та обладнання;
  • програми вакцинацій;
  • програми підтримки співробітників, що дбають про своє здоров’я;
  • інструменти для скринінгу та раннього виявлення неінфекційних захворювань (НІЗ);
  • електронні розсилки та інформаційні повідомлення щодо здоров’я.

До того ж створюючи здорове робоче місце в освітніх закладах, роботодавці також дбають про популяризацію здорового способу життя та фізичної активності серед школярів.

Що потрібно вчителям: результати дослідження

У межах проєкту «Здорове робоче місце» провели дослідження про потреби, бар’єри і практики працедавців стосовно впровадження підходу здорового робочого місця, у якому взяли участь також 12 освітніх закладів.

За результатами дослідження серед найважливіших аспектів можна виділити такі:

1. Сприятливе соціально-психологічне середовище: дружні, емоційно здорові стосунки в колективі, можливість бути вислуханим і отримати підтримку.

2. Матеріально-технічне забезпечення: достатня кількість і розмір приміщень для роботи, зручні ергономічні меблі, достатньо природного освітлення, облаштована окрема зона відпочинку для працівників, комфортна температура повітря, справна сучасна техніка, окуляри для роботи.

3. Значущість і зростання працівника: спільна ціль для колективу, можливість розпоряджатися часом, вдало спланувати розклад, певна педагогічна свобода для досягнення кращих результатів, відчуття власного впливу, відповідальності, мотивації.

4 способи покращити умови роботи

✅ Безпека

Важливою складовою поняття здорового робочого місця є безпека. Тому в освітніх закладах, де немає достатньо місця в укриттях чи немає добре облаштованих укриттів, формат навчання є гібридним.

У таких випадках вчителі відчувають додаткове напруження і їм доводиться щоразу балансувати між організацією навчання та піклуванням про безпеку дітей, якщо повітряні тривоги застають їх у школах.

Тож насамперед потрібно докласти максимум зусиль, аби зробити школи безпечними та подбати про надійні й добре облаштовані укриття. Крім того, необхідно досконало розробити розклад на випадок тривог та інших небезпек воєнного часу.

✅ Харчування

Важливим пунктом турботи про здоров’я, який охоплює як вчителів, так і учнів, є доступ до чистої питної води та організація здорового і збалансованого харчування.

Аби учасники освітнього процесу самостійно формували собі корисні обіди і перекуси, вони повинні мати досконало розроблені рекомендації, які б переконували віддавати перевагу овочам, фруктам та іншим корисним продуктам харчування.

Ці рекомендації мають працювати системно і в майбутньому можуть стати окремою ініціативою, яка дозволить підвищити рівень знань про здорове харчування та гармонійне проведення обідніх перерв у школах.

До того ж серед учителів існують певні бар’єри щодо відвідування їдалень, де харчуються діти.

✅ Фізична активність і дозвілля

Громадам варто також поміркувати про те, що уроки фізкультури — це лише невелика частина фізичної активності. Спільні спортивні змагання та ігри для вчителів і учнів дозволили б підтримувати баланс між навчанням і рухом та сприяли б формуванню культури, у якій приділяють увагу руху як невід’ємному компоненту здоров’я.

Існує закономірність, що вчителі відчувають виснаження наприкінці навчального року. Тому спільні активності з учнями в позаробочий час — це також можливість змінити погляд на звичні речі та разом відвідати цікаві місця рідного краю, перемкнутися з навчання на дозвілля тощо.

✅ Здоров’я

Перед початком навчального року всі вчителі та учні зобов’язані пройти планові медичні обстеження. Медогляди важливі як частина турботи про здоров’я та дозволяють виявити і попередити низку захворювань. Ініціативи піклування про власне здоров’я, корисне харчування та активне проведення часу мають бути системними, аби згодом вони стали звичкою, котра формує здоровий спосіб життя.

Поділитися цією статтею