Уроки на свіжому повітрі безпечніші: 6 креативних ідей для молодшої та середньої школи

Зображення: https://ua.depositphotos.com/

Уроки на свіжому повітрі більш безпечні, адже надворі значно простіше дотримуватися фізичної дистанції між дітьми. Та й взагалі, навчання не обов’язково означає сидіння за партою кілька годин поспіль. Саме тому Міністерство освіти і науки України радить вчителям використовувати шкільні подвір’я, стадіони та парки неподалік як альтернативу класній кімнаті. Ми зібрали 6 креативних ідей для уроків просто неба, які точно сподобаються вашим учням.

Навчати на свіжому повітрі — просто сказати, не так просто організувати: open-air уроки справді потребують ретельного планування і підготовки. Ось 4 кроки, які варто зробити вчителю перед тим, як вивести клас для навчання надворі:

  • Вивчіть околиці школи. Якщо школа має власне просторе подвір’я — це ідеальні передумови для навчання просто неба: складіть з колегами розклад, хто і коли використовуватиме різні куточки пришкільної території для уроків. Якщо ваша школа — в сільській місцевості і поруч є ліс, ставок, річка — тоді місця вистачить усім класам. Вчителям міських шкіл варто взяти до уваги парки, сквери чи ботанічні сади в пішій доступності від школи.
  • Повідомте батьків ваших учнів про рекомендації МОН щодо уроків на свіжому повітрі та ваші конкретні плани на тиждень: родини мають подбати про відповідний одяг для занять просто неба, додатковий перекус та воду для дітей, а також маленький санітайзер для рук у кишені кожного учня. Будьте готові заспокоїти батьків щодо погоди: у школах Європи діти виходять на прогулянки та заняття на дворі навіть у дощ. Загалом «погодне правило» там дозволяє open air уроки будь-коли, за винятком трьох випадків: гроза, торнадо і температура повітря, нижча за -20. Усе решта — питання відповідного одягу.
  • Підготуйте урок просто неба, тримаючи у фокусі своєї уваги не конкретну тему з підручника, а навички, які діти зможуть опанувати завдяки цьому заняттю: що вони повинні знати та вміти після такого уроку?
  • Попередьте дітей про те, що наступного разу ви будете навчатися надворі — вони мають знати, де відбуватиметься урок, скільки часу він триватиме та які матеріали знадобляться.

Після такої ґрунтовної підготовки урок просто неба буде не лише цікавим, а й ефективним. Для вашого натхнення пропонуємо 6 ідей простих і захопливих уроків на свіжому повітрі.

Готель для жуків

Що знадобиться:

  • Порожня бляшанка з-під консервованих томатів чи горошку
  • Картон
  • Природні матеріали: гілочки, листя

Такий урок можна провести для наймолодших школярів у рамках предмета «Я і світ» чи «Природа». Підготовка вдома займе мінімум часу та зусиль батьків, а дітям дасть можливість справжньої пригоди в парку чи лісі. Отже, попросіть дітей принести порожню чисту бляшанку. Важливо, щоб батьки зрізали дно і кришку банки та впевнилися, що на ній немає гострих країв і дитина не пораниться. У садку біля школи чи у сквері попросіть дітей знайти природні матеріали: гілочки, кору дерев, сухе листя. Коли діти повернуться зі своїми скарбами, час майструвати «готель»: для затишку майбутніх гостей кожен учень покладе в бляшанку скручений картон, гілочки, мох та сухе листя. Такі нові домівки для жуків діти можуть розкласти у вологих закутках чи під деревами біля школи або у дворі свого дому. Звісно, слід попередити решту учнів і дорослих про вашу ініціативу, а самі власники впродовж наступних кількох тижнів можуть регулярно перевіряти, чи гостинними виявилися їхні готелі для гостей-жуків.

Мініекспедиція

Що знадобиться:

  • Мотузка
  • Ножиці
  • Збільшувальне скло або портативний дитячий мікроскоп
  • Блокнот та олівці

Ця мініекспедиція навчить дітей мислити як науковець: бути пильним та спостережливим, користуватися найпростішими збільшувальними приладами і ретельно занотовувати результати побаченого. Отже, вирушайте в найближчий парк чи ліс із ножицями, мотузкою та збільшувальним склом. Щоб підготувати дітей до дослідження, попросіть їх назвати найменше створіння, яке вони коли-небудь бачили, і уявити, як ця істота живе, повзає, їсть, де вона могла б заховатися. Для кожної групи із 3–4 дітей відріжте мотузку довжиною 1 метр. Далі діти обирають ділянку для дослідження і кладуть свою мотузку на траву. Тепер усі учні «зменшуються» до розміру комашки з коротенькими ніжками і починають досліджувати все, що довкола нитки. Усе побачене слід записати та замалювати до «щоденника експедиції»: це може бути збільшений малюнок найцікавіших знахідок дітей. Наприкінці уроку дайте дітям можливість поділитися враженнями: як змінився їхній погляд на світ після того, як вони уявили себе крихітними?

Оркестр природи

Що знадобиться:

  • Килимок або підстилки для сидіння
  • Блокноти та олівці
  • Смартфони (якщо є в дітей)

Діти, які мешкають у місті, часто не здогадуються про музику природи. Чому б не відкрити їм світ нових звуків? Для цього уроку вам доведеться піти не просто у сквер, а обрати міський ботанічний сад або ліс. Оберіть простору галявину і запропонуйте кожній дитині вибрати зручне місце. Попросіть дітей заплющити очі і послухати звуки природи протягом 1–2 хвилин. Запитайте учнів: що вони почули? Звідки були ці звуки? Чи можуть вони вгадати, якій пташці належить цей голос? Запропонуйте дітям повторити, зімітувати ці звуки по черзі або намалювати схематичну мапу і позначити на ній звук, наприклад, шум листя від вітру, цвіркотіння коника-стрибунця, цвірінькання птаха. Діти можуть обмінятися своїми картами і спробувати відшукати звук, який почув і зобразив однокласник. Далі запропонуйте кожній дитині обрати «свій» звук — той, що найбільше припав до душі. Якщо дітей у класі багато, шум вітру можуть робити кілька учнів. Діти можуть використовувати різні матеріали чи власне тіло для імітації звуків природи — що більш винахідливими вони будуть, то краще. Розташуйте дітей як оркестр і спробуйте себе в ролі диригента: група дітей задаватиме ритм цій музичній композиції, інші вступатимуть за порухом вашої руки. Ви можете експериментувати із «форте» і «піано» для різних звуків. Насамкінець запишіть на смартфон вашу власну «пісню лісу».

Картонна вулиця

Що знадобиться:

  • Картонні коробки різного розміру
  • Канцелярський ніж
  • Гуаш і пензлики або фарба в балончиках
  • Улюблена (не м’яка) іграшка

Для цього заняття вам не доведеться іти далеко — цілком згодиться алея біля входу до школи. Попросіть дітей принести з дому одну або кілька коробок різного розміру: щоб було зручніше нести, їх можна одразу розкласти і зробити плоскими. Із усім цим скарбом вийдіть на шкільне подвір’я і почніть будувати вулицю: кожна розкладена коробка — це фасад будівлі: у когось буде крамниця, у когось — перукарня для домашніх улюбленців, а хтось матиме кафе чи автозаправку. Це залежатиме від того, яку іграшку принесе кожен учень. Допоможіть дітям вирізати вікна та двері канцелярським ножем, а потім хай розмалюють свої будівлі, напишуть вивіски і розташують іграшки.

Спонж-турнір

Що знадобиться:

  • Крейда
  • Кухонні спонжі (поролонові губки)
  • Відро з водою

Це, певно, найдешевший спосіб організувати веселу фізичну активність для дітей на свіжому повітрі — можна скористатися для уроку фізкультури або провести як розвагу на подовженому дні. Отже, намалюйте на подвір’ї школи круглу мішень: кілька концентричних кіл різних кольорів і червоне «яблучко» посередині. На відстані кількох метрів поставте відро з водою та спонжами. Кожен учень намагатиметься поцілити в центр мішені мокрою поролоновою губкою. Попереджаємо: гра дуже запальна і весела — можливо, до вас захочуть приєднатися інші класи або мешканці сусіднього будинку.

«Мізинець Роберта»

Що знадобиться:

  • Гілки та дрючки різної довжини
  • Листочки і квіти

Так, так, за допомогою гілочок і листочків ваші учні прокачають математичні навички на природі. Не вірите? Усе дуже просто: у парку чи садку попросіть дітей назбирати гілочок довжиною від 2 до 20 см. Об’єднайте клас у групи по 5 дітей: у кожній групі буде «Роберт» — учень чи учениця, що навмання обере собі гілочку. Далі діти мають зрозуміти: гілочка кожної групи є ніби «мізинцем» Роберта: у якійсь групі Роберт буде справжнім велетнем, в іншій групі — маленьким, як гном. Діти працюватимуть разом, щоб з інших гілочок створити модель фігури Роберта відповідно до розміру мізинця. Діти можуть ламати гілочки і додавати нові, щоб отримати правильні пропорції. Для очей та зачіски підійдуть листочки та квіти. Коли всі фігури будуть готові, інші учні мають порахувати, який масштаб використала група, беручи за одиницю довжину мізинця Роберта.

Тут знайдете ще більше ідей для натхнення і уроків просто неба.

Поділитися цією статтею