Уроки доброти: круті ідеї для #ЩедрийВівторок у школах

У 2021 році #ЩедрийВівторок припадає на 30 листопада. Це день обміну добром, коли кожна людина, незалежно від віку, може допомогти тим, хто цього зараз дуже потребує. І це не про дарування старих речей і цукерок. Тож як перетворити добрі справи на звичку для дітей? Як покроково організувати добродійну ініціативу в школі? Без чого шкільний благодійний проєкт не стане успішним та як зростити в класі Дерево доброти? «Освіторія» знайшла відповіді в посібнику «Уроки доброти».

Перш ніж братися до втілення креативних сценаріїв до Щедрого Вівторка, проведіть з дітьми Урок доброти. Запропонуйте кожному розповісти історії із життя про добро, любов, про хороші, добрі вчинки. Розкажіть самі ситуації, в яких люди уважні одне до одного, як допомагають іншим, поважають, піклуються та дбайливо ставляться до рідних і друзів.

Такі розповіді мотивують школярів на добрі вчинки. Також можна запросити на таке заняття співробітників благодійних фондів. Вони розкажуть про дива, які творять звичайні люди, і про те, кому потрібна допомога і як можна допомогти.

Як організувати благодійну ініціативу у вашій школі?

🧡

Оберіть організацію чи фонд, яким хочете допомогти. Обирайте зареєстровані організації у вашому регіоні чи населеному пункті.

🧡

Вивчіть цільову аудиторію та її потреби, щоб допомога була ефективною. Складіть список того, що потрібно, і вирішіть, чим із цього списку ви можете допомогти.

🧡

Заплануйте благодійну ініціативу, яку можна організувати у школі чи в класі і яка допоможе зібрати необхідні ресурси для допомоги.

🧡

Оганізовуючи будь-який із форматів благодійності, попіклуйтеся про інформаційне забезпечення. Створіть тематичні групи в соціальних мережах, придумайте особливі хештеги, намагайтеся поширити інформацію всіма каналами комунікації, щоб про подію дізналося якнайбільше людей.

🧡

Створіть маленькі тематичні запрошення для батьків, громади, інших організацій населеного пункту, державних органів, ЗМІ. Просто побачити інформацію — це добре, а ось унікальне запрошення створює відчуття більшої важливості та залученості.

🧡

Щоб інформація про проведення заходу ширилася соціальними просторами, створіть одну або кілька красивих локацій для фото. Гості будуть фотографуватися на події та ділитися світлинами. Так ви формуєте інтерес до заходу. І, ймовірно, кількість гостей наступної події збільшиться.

🧡

Підбийте підсумки та оцініть результати проведеного заходу. Нагадайте, з якою метою його було організовано, або оголосіть, куди будете фондувати кошти. Це згуртує людей та викличе цікавість до наступних подій.

🧡

Оприлюднюйте інформацію про зібрані кошти. Це можна зробити, скажімо, на сайті школи чи партнерської організації. Розповідайте, скільки грошей зібрали й на що їх витратили. Усі фінансові операції мають бути прозорі й звіт щодо них має бути надано будь-якій особі, яка пожертвувала гроші, за першою вимогою. Заохочуйте дітей цікавитись, на що витрачено кошти, перетворіть це на гру: нехай кожен намалює чи напише твір про подорож грошей із його кишені на допомогу.

5 кроків для успішного проведення благодійного проєкту

1️⃣

Вивчення ситуації та визначення проблеми

Проведіть для своїх учнів вступний урок про благодійність.

2️⃣

Розробка та планування

Об’єднайте дітей у групи. Кожна група шляхом голосування обирає форми благодійності, які втілюватиме найближчого тижня/місяця. Приурочте їх до дати з «календаря доброти».

3️⃣

Практичне втілення

Оберіть благодійну організацію чи фонд, із яким будете співпрацювати. Обговоріть концепції благодійності кожної групи. Установіть крайдату.

4️⃣

Моніторинг реалізації проєкту та його корекція за підсумками

Щомісяця/щотижня влаштовуйте звітні зустрічі, на яких учні розповідатимуть про свої успіхи.

5️⃣

Оцінювання результатів та підбиття підсумків

Змайструйте разом дерево благодійності (дивіться нижче). Після проведення активностей додавайте нове сердечко на дерево. Що більше сердечок, то успішніший проєкт.

Створюємо Дерево доброти

Завантажте Дерево доброти ТУТ:

Інструкція для використання:

  1. Роздрукуйте на кольоровому принтері частинки дерева благодійності.
  2. Складіть їх відповідно до схеми.
  3. Обріжте дерево за зовнішнім контуром.
  4. Обріжте в кожної частинки незаштриховані сторони четвертого «пазла».
  5. Склейте частинки дерева заштрихованими сторонами, накладаючи сусідні клаптики.
Завантажити «Дерево благодійності»

Шкільні ярмарки та аукціони в режимі online

Цінність: формує в дітей відчуття причетності до доброї справи, розвиває креативність, творчий підхід та вміння працювати в команді.

Аудиторія: діти різного віку, громадськість, батьки.

Орієнтовний час: 1 година або під час шкільних перерв.

Вид благодійності: матеріальна.

Про формат

Якщо організуєте все цікаво, діти чекатимуть на захід із року в рік, і він стане доброю традицією не тільки для дітей та вчительського колективу, а й для батьків та всієї школи.

Є два основні способи проведення заходу, що передбачають продаж:

  • аукціон — спеціально організований ринок продажу товарів покупцеві, який запропонував найвищу ціну;
  • ярмарок — спеціально організований і тимчасовий ринок продажу товарів, у межах якого продавці демонструють і продають товар споживачам.

Школа може організувати благодійний шкільний ярмарок чи аукціон, на якому учні продаватимуть речі, зроблені власноруч, а отримані кошти йтимуть на благодійність. Це можуть бути фартухи, подушечки, наповнені травами, декоративні листівки, текстильні іграшки — варіантів безліч. Товари з категорій «хендмейд» та «апсайклінг» нині на піку популярності.

Спеціальні заходи зі збору коштів проводяться не тільки для школи, а й для всієї громади. Цінність таких заходів у тому, що вони дають можливість не тільки долучити дітей до благодійності, а й розвивають партнерські відносини між школою і громадськістю.

Ідеї для проведення

1️⃣

Онлайн-формат

Проведіть аукціон чи ярмарок навіть у період карантину. Звісно, онлайн! Наприклад, створіть групу у Facebook, присвячену події. Оголосіть там правила.

Якщо це аукціон:

  • повідомте точний час початку;
  • викладайте фото лотів по черзі, щойно торги щодо попереднього завершилися;
  • охочі придбати пишуть свої пропозиції в коментарі під лотом, а ви або інша особа модеруєте спілкування і стежите за дотриманням правил.

Якщо це ярмарок:

  • усі учасники самостійно публікують свої товари, а охочі придбати — пишуть у коментарі;
  • ви або інша особа модеруєте спілкування і стежите за дотриманням правил.

2️⃣

Тематичні події

Декілька прикладів:

  • новорічний аукціон — продаж новорічних сувенірів, виготовлених власноруч;
  • аукціон дитячих робіт «Художня галерея» — проведіть аукціон як для справжніх поціновувачів мистецтва, прославляйте шкільних талановитих художників;
  • ярмарок «Гаражний розпродаж» — одні знаходять те, що давно шукають, інші — звільняють удома простір;
  • ярмарок «Пампухова хата» — на початку ІІ семестру як завершення зимових свят проведіть ярмарок пампушок, узвару та інших різдвяних страв.

Алгоритм проведення

Оголосіть дату заздалегідь

Учні та батьки мають заздалегідь знати, коли відбудеться ярмарок, щоб добре підготуватися.

Оберіть тему аукціону/ярмарку

Що діти можуть продавати на ярмарку? Солодощі, малюнки та вироби, зроблені власноруч, листівки, в’язані або зшиті речі, аксесуари… Головне, щоб вироби були справді якісними й оригінальними. Продумайте, яким чином будуть дотримані санітарно-гігієнічні вимоги під час продажу продуктів харчування.

Підготуйте локацію для проведення

Якщо організовуєте ярмарок, вам потрібна велика територія. Це може бути шкільний хол або подвір’я. Продумайте розташування місць для продажу. Спробуйте поділити їх на тематичні острівці або створити коло, імітуючи ринкову площу. Якщо ви організовуєте аукціон, подбайте про зал, де учасники можуть сісти. Підготуйте для них сигнальні картки, якими вони показуватимуть свій намір придбати лот або підвищити ціну.

Оголосіть зібрану суму

Після завершення ярмарку/аукціону обов’язково озвучте результати. Добре, якщо є можливість порахувати виторг. Похваліть чи нагородіть найактивніших учасників. Обов’язково покажіть, що куплено і як цим користуються. Якщо гроші йдуть дитині на лікування, то можна розповісти про те, як вони були використані, як минула операція і як почувається той/та, заради кого влаштували ярмарок. Якщо гроші переведено до фонду або організації, обов’язково викладіть у соціальних мережах документи, що підтверджують факт переведення коштів.

Як усією школою долучитися до благодійного освітнього проєкту?

Вже понад 10 років ГС «Освіторія» втілює власний благодійний освітній проєкт «Перша професія». Це безкоштовні гуртки з 10 напрямків «крій та шиття», «перукарська майстерність», «пошив та ремонт взуття», «кулінарія». Діти-сироти 10–15 років здобувають навички першої професії, і це допомагає їм знайти себе і не боятися безробітного майбутнього за стінами інтернату. Сьогодні в рамках проєкту вже працюють 50 гуртків. 

Перша професія — це більше ніж гурток. Адже ми знаходимо для дітей найкращих вчителів-менторів та забезпечуємо їхні майстерні необхідними матеріалами і технікою. Вчителі стають дітям наставниками і друзями. Вони дають їм можливість навчитися комунікувати зі світом і заробляти собі на життя, мріяти і досягати своєї мети. Вони показують, що все можливо для тих, хто вчиться і працює.

Щоб гуртки працювали, проєкт потребує вашої підтримки на Спільнокошті. Можливо, завдяки тому, що ваша школа повірить у наших вихованців, вони згодом відкриють власну справу. Так ми можемо разом зруйнувати стереотип про випускників українських інтернатів. 

Волонтерство або шефство

Цінність: виховує соціальну відповідальність, співчуття та емпатію, учить створювати ефективну комунікацію.

Аудиторія: діти різного віку, громадськість, батьки, учителі.

Орієнтовний час: довільний.

Вид благодійності: організаційна, інформаційна.

Про формат

Волонтерство — добровільна безкорислива суспільно корисна діяльність. Шефство — систематична товариська допомога комусь. Така діяльність формує в учнів відкритість, чесність, милосердність, це хороший спосіб соціалізації молоді, розвитку громадянської активності та патріотизму. 

Ідеї для проведення

1️⃣

Допомога безпритульним тваринам

У школі або в класі можна організувати волонтерську групу з дітей і дорослих, які допомагатимуть доглядати за тваринами у притулках. Якщо є можливість, на території закладу освіти можна вирощувати овочі, які в притулках додають до їжі тваринам.

2️⃣

Відвідування дитячих будинків

Учніві та їхні батьки (або особи, які їх замінюють) можуть допомагати соціально незахищеним групам населення. Особливої уваги та підтримки з боку суспільства потребують вихованці дитячих будинків. Наприклад, у дитячому будинку можна організувати командні ігри, щоб діти розвивали комунікативні навички.

Також важливим є саме системне відвідування дитячих будинків — можна зробити це традицією. Так будуватимуться міцні комунікаційні мости між дітьми.

3️⃣

Аніматорство

Охочі підтримати хворих дітей, які перебувають на тривалому лікуванні, попередньо узгодивши дії з адміністрацією медичного закладу, можуть влаштувати мінішоу. Учні перевдягаються в костюми, готують відповідний реквізит (повітряні кульки, іграшкові квітки, мильні бульбашки) та влаштовують справжнє свято для маленьких пацієнтів.

4️⃣

Гостини до людей похилого віку

У закладі освіти можна організувати волонтерський рух із допомоги самотнім пенсіонерам та будинкам для людей похилого віку. Наприклад, діти та батьки можуть розвезти самотнім дідусям і бабусям продукти, ліки, допомогти оплатити певні послуги або ж зробити щось по господарству.

У цьому випадку організатори шкільного волонтерського руху можуть спільно взаємодіяти з благодійними фондами, які займаються допомогою людям похилого віку. Наприклад, благодійний фонд «Життєлюб». Літні люди не повинні відчувати себе покинутими. Їм важливо бути корисними. Тому до названої діяльності можна ще додати запис біографії людей (є багато різних історій, які мають стати відомими).

5️⃣

Організація культурного дозвілля для людей похилого віку

Літні люди часто не мають змоги самостійно організувати своє дозвілля, але охоче долучаються до таких ініціатив, що урізноманітнюють і сповнюють життя яскравими спогадами.

Танцювальні вечори, майстерки, лекції, курси з фотографування, дизайну, комп’ютерної грамотності, літературні салони, виїзні бібліотеки, тренінги, співочі конкурси тощо будуть дуже корисні для підтримання рівня когнітивних здібностей, активної комунікації, навчання чогось нового.

6️⃣

Шефство над дітьми з багатодітних сімей

Старшокласники можуть запропонувати багатодітним сім’ям допомогу з виконанням та перевіркою домашніх завдань дітей. Адже батькам у таких родинах не завжди вистачає на це часу. Також не всі батьки мають можливість відправити малят у дитячі табори, водити до квест-кімнат чи на майстер-класи через фінансову неспроможність. Тому старшокласники можуть організовувати протягом літніх канікул різноманітні цікаві активності, даруючи свій час та увагу малечі. Для цього протягом навчального року вчителі можуть проводити для учнів майстер-класи з організації та проведення ігор і квестів.

7️⃣

Галочковий список добрих справ

Учителі, учні та батьки заздалегідь складають список справ, які необхідно виконати для добробуту школи або громади. У певний день ці справи виконуються. Як додаткова родзинка — можна оформити стіл із невеликими подарунками або сувенірами для волонтерської групи. Наприклад, одна добра справа — один подарунок.

Алгоритм втілення

Оберіть сферу волонтерства чи шефства

Це може бути: пропаганда здорового способу життя, екологічна діяльність, допомога дитячим будинкам або дітям з особливими потребами, культурно-просвітницька діяльність тощо.

На цьому етапі необхідно конкретизувати, хто буде цільовою аудиторією проєкту. Цільових груп у волонтерських проєктах завжди дві. Перша — це група дітей, яка займеться волонтерською діяльністю. Друга — це кому надаватиметься допомога.

Оберіть мету та час реалізації проєкту

Відповідно до цільової аудиторії, оберіть мету проєкту. Наприклад, організувати збирання подарунків для дітей із дитячих будинків, надати допомогу самотнім пенсіонерам або ж організувати постійну взаємодію учнів у закладі освіти. Варіантів може бути безліч. Конкретизуйте час реалізації проєкту, необхідний актив (скільки волонтерів має постійно займатися діяльністю). На цьому етапі важливо сформувати пул організаторів волонтерського руху серед учителів або батьків.

Сформуйте команду та проведіть навчання

Популяризуйте волонтерство у школі та серед батьків, оскільки відразу залучити дітей у волонтерські групи навряд чи вдасться. Бажано не просто залучити учнів до волонтерства, а й провести для них навчання. Після цього продумайте план волонтерської діяльності відповідно до поставлених цілей. Наприклад, організація концерту в дитячому будинку вимагає поетапності, репетицій, підготовки. Вам потрібно вирішити: чи залучати до участі дітей із дитбудинку, чи виступатимуть тільки учні школи, розібратися з питаннями матеріально-технічного та фінансового забезпечення тощо.

Координуйте дії волонтерської групи

Завдання педагога на етапі реалізації проєкту пов’язане з координуванням та навчальною підтримкою учнів (проведення бесід, групових тренінгів, психологічний супровід). Проте намагайтеся не управляти діяльністю волонтерської групи, а супроводжувати її (станьте ментором).

Підбийте підсумки

Важливо не тільки підбити підсумки на папері, а й обговорити результати з дітьми. Оцініть рівень задоволеності учнів та батьків від волонтерства та шефства. Результати діяльності волонтерських груп — це основа для розроблення наступних проєктів, планів, ініціатив.

Поділитися цією статтею