Урок про Голодомор: пам’ятати, а не лякати

25 листопада 90-ті роковини Голодомору. Традиційно в цей день вшановуємо пам’ять жертв геноциду. А напередодні варто присвятити цій темі урок або позакласний захід. Як говорити з дітьми про трагічні події 1932–1933 років? Як плекати в учнях пам’ять, при цьому не лякати і не травмувати? Зібрали для вас онлайн-заняття, відео, книги та інші ресурси, що допоможуть ознайомити дітей з темою Голодомору.

Тематичні заняття в Музеї Голодомору

Музей Голодомору підготував низку інтерактивних уроків, екскурсій і тематичних подій. Зареєструватися на будь-яке онлайн-заняття можна за посиланням.

Інтерактивний урок «Геноцид — що це?»

Для учнів 9–11-х класів

На занятті діти дізнаються походження та значення поняття «геноцид» та якими діями він впроваджувався в Україні. Також переглянуть документи 1932–1933 років і свідчення очевидців Голодомору.

Інтерактивний урок «Історія одного щоденника»

Для учнів 9–11-х класів

Учні ознайомляться з особистим щоденником учительки з Харківщини Олександри Радченко — свідком подій Голодомору. Дізнаються, як відбувалась колективізація та розкуркулення, якою була політика комуністичного режиму та становище українського народу в 1930–1933 роках.

Відеоекскурсія для підлітків від 13 років і дорослих

Спершу учасники переглянуть відео з експозицією музею. Дізнаються про те, як відбувався Голодомор, якими були його причини та чому він є геноцидом українського народу. Також учасники екскурсії довідаються про вшанування загиблих у 1932–1933 роках та чому важливо зберігати пам’ять про Голодомор.

Друга частина екскурсії — зустріч онлайн зі співробітницею музею, яка відповість на запитання учасників.

Відеоекскурсія для учнів 1–6-х класів

Онлайн-екскурсія відбувається у форматі розповіді школярки про Музей та з використанням пісочної анімації. Діти переглянуть на відео експозицію та унікальні експонати Музею, послухають історію та спогади про Голодомор 1932–1933 років. Екскурсія побудована таким чином, щоб зосередити увагу дітей на людяності й підтримці українців у тяжкі роки та не травмувати юних школярів.

Тренінг «У пошуках права»

Для дітей 10–14 років

Фахівці музею розкажуть дітям про сучасні права людини за міжнародним та національним законодавством. Учасники дізнаються, як у радянському союзі порушувалися права людей, зокрема через Голодомор 1932–1933 років — один з найбільших злочинів у людській історії.

Ресурси для вивчення теми Голодомору

Мобільний застосунок Track Holodomor History

Застосунок розповідає про Київ 1932–1933 років. Це історії киян, інтерактивна карта столиці та розроблені екскурсійні маршрути, завдяки яким архівні документи оживають у смартфоні користувача.

Завдяки застосунку прогулянка містом стане пізнавальною та інтерактивною: будинки, вулиці, парки Києва постануть у тому вигляді, якими вони були у 1930-х роках, а їхні мешканці розкажуть свої спогади про трагічні події Голодомору. На відстані 400 метрів від певної локації додаток відкриває «додатковий контент» — так історія майже сторічної давнини стає ближчою і зрозумілішою.

Додаток доступний на AppStore та Google Play українською та англійською мовами.

Відеоролик «Ти приніс мені яблуко?»

Для учнів 5–8-х класів

Відео від Інституту національної пам’яті, у якому хлопчик із сьогодення приносить яблуко дівчинці, яка тулить до грудей колоски серед хлібного поля. Потім він опиняється біля пам’ятника дітям, які загинули під час Голодомору — бронзової дівчинки з колосками. Ролик показує, як люди зберігали своє життя завдяки взаємопідтримці, взаємодопомозі та силі духу.

Відеозаписи про Голодомор

Для учнів 9–11-х класів

Архівні відео свідків подій 1932–1933 років, які були відзняті в Монреалі 1983 року з нагоди 50-х роковин Голодомору.

Відео з першої міжнародної наукової конференції, присвяченої Голодомору 1932–1933 років. Її організаторами в Університеті Квебеку в 1983 році виступили професор Роман Сербин і доктор Богдан Кравченко за підтримки монреальського Міжуніверситетського центру європейських досліджень.

Пам’ятники жертвам Голодомору

Інтерактивна карта пам’ятників жертвам Голодомору в Україні. Натиснувши на кружечок певної області, можна роздивитись фото розташованих там пам’ятників і почитати короткий опис до них.

Дивитися карту

Художній фільм «Ціна правди»

Для учнів 11-х класів (16+)

Стрічка польської режисерки Аґнєшки Голланд 2019 року. Головний герой — валлійський журналіст Ґарет Джонс, який першим у західній пресі відверто розповів про Голодомор в Україні 1932–1933 років. Він планував узяти інтерв’ю у Сталіна, яким тоді у світі захоплювалися як інноватором, батьком народів, що будує державу майбутнього. Натомість Ґарет Джонс вирушає на Донеччину, де натрапляє на вимерлі від голоду українські села.

На противагу гамірній москві, в Україні героя огортають німі зимові пейзажі, серед яких час від часу виринають гурти дітей. Вони швидко пристосовуються до нової жахливої реальності й намагаються самотужки вижити, бо дорослі виявилися безсилими. Режисерці Аґнєшці Голланд вдалося зробити ці сцени якнайменш емоційними, виваженими та не маніпулятивними, що незвично для фільмів такої тематики.

Художні книги

«Скриня» Катерини Єгорушкіної

Для дітей 4–7 років

Книга для малюків, що допоможе дорослим підібрати правильні слова та розпочати розмову про історію нашого народу 1932–1933 років. У ній є чудовий образ скрині, де зберігається насіння. Воно допоможе пережити голод і засіяти нове життя.

Збірка «Зернятко надії» упорядниці Людмили Юрченко

Для дітей 6–12 років

У книзі зібрані казки, оповідання, нариси та вірші українських авторів, що розповідають про Голодомор. Відібрані твори узгодила психологиня Людмила Гридковець. Збірка сформована таким чином, щоб маленькі школярі без страшних подробиць та сцен, що можуть вразити їхню психіку, дізналися про події 1932–1933 років.

​​«Від Хрулів до Зюзюків» Анастасії Мельниченко

Для дітей 9–12 років

Книжка-детектив про пошуки історичної правди. У ній головні герої подорожують Україною та натрапляють на людей, які розповідають їм про важкі періоди життя українського народу, зокрема Голодомор. Хоч книжка розкриває складні поняття, вона не залишає після прочитання відчуття трагедії.

Поділитися цією статтею