Україна без шароварщини: конструктор уроку про бренд нашої країни

«Без верби й калини нема України» — цю затерту фразу чує чи не кожна дитина у школі. А відтак формує дуже спрощене, шаблонне та хибне уявлення про свою батьківщину. Нині Україна показує світові приклад стійкості та волі, сміливості та прагнення свободи. А весь світ із подивом відкриває для себе українське мистецтво, музику, літературу. Тож саме час позбутися колоніальних штампів і показати дітям, хто ми є, чим пишаємося та за що боремося. Освіторія.Медіа спільно з BRAND UKRAINE підготувала Вчительський конструктор уроку про імідж України без шароварщини. Тут знайдете завдання та ідеї проєктів для трьох вікових категорій: учнів молодшої, середньої та старшої школи.

Конструктор уроку розробила Діана Мельникова, вчителька української мови та літератури,
дослідниця та письменниця

ЦІЛІ УРОКУ

  • З’ясувати, який імідж Україна має у світі та у свідомості молодого покоління українців і як ми можемо його підсилити.
  • Дослідити образ на прикладі культурного, історичного чи соціального внеску окремих видатних особистостей, їхніх досягнень, впізнаваності у світі на прикладі певних історичних процесів.
  • Розвивати самосвідомість та самоідентифікацію учнів, критичне й аналітичне мислення.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

Хто ми є: обговорення з учнями

Починати урок завжди виграшно з обговорення: це покаже, якою інформацією учні вже володіють, який образ України вже склався в їхній уяві, навіть висвітлить рівень зацікавленості цим питанням та коло інтересів загалом. Отже, ставимо запитання.

МОЛОДША ШКОЛА

  • Опишіть Україну трьома словами: якою ви її знаєте?
  • Як, на вашу думку, уявляють нашу країну люди у світі? Чому ви так думаєте?
  • Хто з українців відомий за межами України й завдяки чому? Назвіть їхні імена.

СЕРЕДНЯ ШКОЛА

  • Опишіть Україну трьома реченнями. Поясніть, чому ви бачите її саме такою.
  • Чи є у вас знайомі чи друзі іноземці? Якою нашу країну знають вони? Якщо немає, як ви думаєте, яке уявлення склалося про Україну за кордоном? Хто і що цьому сприяє? Назвіть ключові події та імена українців, які, на вашу думку, вплинули на цей процес.
  • Чи подобається вам новостворений імідж України? Що б ви хотіли в ньому змінити? Як можемо до цього долучитися?

СТАРША ШКОЛА

  • Який образ України сьогодні знають у світі? Завдяки чому він утворився саме таким?
  • Як впливає війна на презентацію нашої країни за кордоном? Які позиції є ключовими? Чи хотіли б ви це виправити і чому?
  • На вашу думку, чи змінився цей образ протягом двох років повномасштабного вторгнення? Через які причини?
  • Як підтримувати створений бренд України? Як можемо долучитися до цього?
  • Яку роль у цьому грає мистецтво і спорт? Назвіть представників, які створюють сьогодні імідж сильної й талановитої України. Чому ви обрали саме цих особистостей?

Робота з відеороликом

Для кожної вікової категорії Brand.ua підготував відео про візитівки нашої країни. Пропонуємо переглянути їх із дітьми та виконати завдання. Відео для молодшої школи з’явиться незабаром.

МОЛОДША ШКОЛА

Обговорення

  • Назвіть державні символи України.
  • Розкажіть, що ви запам’ятали про кожен з них.
  • Що вас вразило найбільше?
  • Чому кожен з вас є національним супергероєм?

СЕРЕДНЯ ШКОЛА

Обговорення

  • Із чого складається бренд України?
  • Які факти вказують, що наша країна завжди була частиною Європи?
  • Назвіть найяскравіші риси українців. Наведіть приклади, які результати маємо завдяки їм.
  • Прикладом чого Україна є для світу? Чого можемо навчити інших?
  • Бренд України — це також люди. Які українці є таким брендом? Назвіть імена особистостей та їхні здобутки.
  • Як кожен з вас може формувати бренд України? Які лайфхаки з відео для цього ви запам’ятали?

Дошка ідей

Об’єднайтеся у групи (це може зробити учитель), зафіксуйте на наліпках головні поради, які допоможуть кожному долучитися до творення бренду України. Додайте власні думки: як саме ви можете впливати на формування іміджу нашої держави: захоплення, майбутня професія, різноманітні проєкти. Дошка може бути інтерактивною (наприклад, Padlet) або фізичною, на яку діти наклеюють наліпки з відповідями.

СТАРША ШКОЛА

Обговорення

Після перегляду відео поміркуймо над запитаннями:

  • Назвіть складові бренду України. Які з них, на вашу думку, найяскравіше презентують нашу країну?
  • Бренд — це також люди. Кого з названих осіб ви запам’ятали? Чи всі імена знайомі вам? Коротко розкажіть про цих людей, у чому їхні досягнення. Якими іменами хочете доповнити цей список? Поясніть свій вибір.

За потреби зупиняйте відео для обговорення:

  • Як Україну бачать іноземці?
  • Як згадують наші національні символи і традиційний одяг?
  • Як уявляють українських лідерів, видатних спортсменів чи відомі музичні гурти?
  • Що думають про наш героїчний опір у війні, яку розпочала росія?
  • Що думаєш ти?
  • Як ви можете долучитися до створення бренду України? Які лайфхаки запам’ятали? Які власні пропозиції та ідеї вже маєте?

Дошка ідей

Підсумуйте почуте, заповнивши дошку (Padlet, фліпчарт, екран, стіну, прикріпивши наліпки, наприклад) найцікавішою інформацією з відео, згаданими в ролику лайфхаками та доповніть їх своїми власними ідеями: як сьогодні молодь може долучитися до творення бренду України?

Колесо історії

ДЛЯ ВСІХ ВІКОВИХ ГРУП

Заздалегідь підготовлені картки скласти колом. З одного боку — написати імена видатних українців з різних епох (можна додати портрети, якщо є можливість). Що «екзотичніше» ім’я, то цікавіше. Наприклад, композитор Максим Березовський, художник Олександр Богомазов, ілюстратор Владислав Єрко. Учні об’єднуються у команди, кожна по черзі витягає ім’я і відповідає, хто це, коротко розповідає про особистість. Якщо не знає, пробує вгадати, чим займається ця людина. Можна ввести систему винагород, наприклад: 2 фішки/ картки (синьо-жовті символи або будь-яке зображення, пов’язане з Україною) — за правильну відповідь і коротку розповідь команди про особу, 1 фішка — за вгадану професію.

Варіанти вибору картки

Учні крутять дзиґу, тож яке питання випадає, на таке й відповідають.

Якщо немає дзиґи, можна картки пронумерувати й обирати таким чином, або кидати кубик, або навмання обирати номер картки. Якщо команда не відповідає, інші мають можливість забрати це запитання й заробити фішки. Далі вчитель читає класу цікаві факти про видатну особистість — такі, щоб зачепити дітей (має бути справді щось неординарне). Можна підготувати ілюстративну презентацію: 1 слайд — 1 особистість (портрет, короткі тези, приклад роботи: картина, якщо художник; звучить музичний уривок, якщо композитор).

Обираємо персоналії залежно від вікової категорії: що старші діти, то менш впізнавані особистості. Для молодшої школи підійдуть найпопулярніші люди української історії, насамперед сучасні селебрітіз.

ПРИКЛАДИ

МОЛОДША ШКОЛА:

Олександр Усик

Гурт «Калуш»

Джамала

СТАРША ШКОЛА:

Максим Березовський — композитор XVIII ст. родом із Глухова. Навчався в Болонській філармонічній академії в один час із Моцартом, закінчив заклад з відзнакою та отримав звання академіка філармонії, аби стати капельмейстером. Підняв жанр духовних концертів (хорова музика) на найвищий музично-мистецький рівень. Автор твору «Домофонт» — першої опери в італійському стилі, написаної українськими та російськими композиторами.

Олександр Богомазов — художник-авангардист ХХ ст., представник кубофутуризму. За часів радянської влади творча спадщина Богомазова була практично забута. Картини збереглися завдяки зусиллям його дружини Ванди Монастирської, а в 70-х роках минулого століття французький мистецтвознавець болгарського походження Андрій Наков, вражений талантом українського художника, опублікував про нього кілька досліджень, що привернули увагу до картин Богомазова за кордоном. За часів незалежності України художник отримав визнання у світі, його роботи потрапили в численні колекції в Лондоні, Нью-Йорку, Кельні.

Мстислав Чернов — український режисер, фотограф, воєнний кореспондент та письменник. Лауреат Пулітцерівської премії в номінації «За служіння суспільству» (у складі команди The Associated Press) 2023 року та премії «Оскар» за найкращий документальний фільм 2024 року.

Знай свою країну: карта України

СЕРЕДНЯ І СТАРША ШКОЛА

Об’єднайте учнів у групи, кожна отримує для завдання кілька областей. Перед дітьми — контур карти України з позначеними областями. Кожну область діти заповнюють заздалегідь приготованими вчителем картинками/ написами/ портретами/ символами. Діти за визначений час (наприклад, 5 хвилин) мають розташувати картки відповідно до зв’язку з кожною областю. Роздатковий матеріал містить також нову, не загальновідому інформацію, тому учні користуються ресурсом #ЗаЩоМиБоремося: розподіляють ролі в команді — хтось розкладає картки, хтось шукає на сайті й допомагає з вибором області. Поки діти працюють, можна поставити якусь жваву музику, що підсилює дух змагання.

Що старші діти, то складніше завдання і більший обсяг карток. Проте їх не має бути забагато, інкаше цей вид роботи забере значну частину часу уроку.

Source: ukraine.ua

МОЛОДША ШКОЛА

Це завдання адаптується й для молодших. Обсяг усієї країни завеликий для 1–2-го класу, тож можна показати ролик чи презентацію саме про вашу область чи рідний регіон і столицю, або використати сторітелінг перед цим завданням (бажано підкріплювати це візуально, можна використати інформацію тут). Далі дати учням картки й попросити розташувати на карті/ на двох дошках/ фліпчартах, що пов’язано з Києвом, а що — з рідним краєм. Інший варіант: розказати про письменників, мультиплікаторів та їхніх персонажів. Після цього учні розташовують відповідні зображення по всій карті (для 3–4-го класу).

Source: ukraine.ua

Знай свою країну: колаж

ДЛЯ ВСІХ ВІКОВИХ ГРУП

Виберіть один регіон/ місто України (попросіть дітей, щоб географічні об’єкти не повторювалися), аби розповісти про нього світові/ своїм іноземним друзям/ однокласникам. Чим воно цікаве, унікальне? Чому саме про це має знати світ? Як це місто може репрезентувати Україну? Створіть колаж після опрацювання і коротко презентуйте його в класі так, ніби хочете розказати людям з інших країн найцікавіше про цей регіон/ місто.

Для підготовки використайте матеріали з джерела, вказаного в попередньому завданні, або інших ресурсів.

Робота зі світлинами

МОЛОДША ШКОЛА

Розгляньте фотографії й опишіть, що ви бачите на них. Розкажіть маленьку історію: про що це фото? Дайте їм назву.

Варіанти світлин для роботи :

Воєнна тематика

фото 1

By Roman Pilipey for AFP Photo
фото 2

By Elena Tita
фото 3

By Tetiana Dzhafarova / Suspilne
фото 4

By Roman Pilipey for AFP Photo

Не воєнна тематика

фото 1

Vartovyi Hir, Vukhatyi Kamin Mountain, the Carpathians – photo: Serhii Zysko
фото 2

Carpathian horses on the portrait – photo: Bohdan Kozhushko
фото 3

St. Nicholas Roman Catholic Cathedral – photo: Vladyslav Tukman

фото 4

City of Kamianets-Podilskyi – photo: Serhii Zysko
фото 5

Biliv, Rivne region – photo: Tania Troyan

СЕРЕДНЯ ШКОЛА

  • Розгляньте світлини й розкажіть, що ви бачите на них. Про що ці фото? Дайте їм назву.
  • Які почуття, емоції у вас вони викликають? Чому?
  • Чи хотіли б ви показати світові одне чи кілька із цих фото? Поясніть свою позицію.

Варіанти світлин для обговорення:

Воєнна тематика

фото 1

By Kostiantyn & Vlada Liberov
фото 2

By Pavlo Bahmut / Ukrinform
фото 3

By Roman Pilipey for AFP Photo
фото 4

Photo from the 126th Separate Brigade of the Territorial Defense Forces of Ukraine

фото 5

By Andrii Yakymenko / Instagram
фото 6

By Mykhailo Palinchak


Не воєнна тематика

фото 1

Sounds of trembita in Lviv – photo: Andriy Yakymenko
фото 2

Bakota, Khmelnytskyi region – photo: Serhii Zysko
фото 3

Ukrainian Pink Lakes – photo: Maksym Mazurenko
фото 4

Vorokhta viaduct, Ivano-Frankivsk region – photo: Vladyslav Lypovyi

фото 5

Kamianets-Podilskyi Castle – photo: Serhii Zysko
фото 6

Traditional Slavic celebration of Ivana Kupala holiday – photo: katatonia82 – Depositphotos

СТАРША ШКОЛА

Перегляньте світлини за посиланнями: воєнна тематика і довоєнна Україна. Оберіть ті, які найбільше вас вражають і ви хочете показати їх світу. Чому ви обрали саме їх? Наприклад, у вас є можливість розказати щось з історії України, яку ви зараз проживаєте, своїм одноліткам в інших країнах. Що би ви хотіли донести завдяки цим фото? Одна група обирає і коментує 2–3 фото.

Робота з інфографікою

СТАРША ШКОЛА

Уявіть, що ви — СММ-відділ українського ЗМІ, і вам треба підготувати короткий і доступний звіт для підписників. Виберіть найбільш релевантне, на вашу думку, дослідження, оберіть для картинки інфографіку, напишіть під нею короткий, але змістовний текст, розставте хештеги. Поясніть свій вибір.

20 головних тем у статтях про Україну в міжнародних новинних онлайн-медіа у 2023 році (що більший розмір бульбашки, то вищу частку голосу мала тема в загальному медіаполі про Україну). Джерело: щотижнева аналітика провідних онлайн-ЗМІ від Brand Ukraine, січень-грудень 2023

Підсумовуємо вивчене: гра «Вгадай, хто це?»

ДЛЯ ВСІХ ВІКОВИХ ГРУП

Для підсумкового завдання чудово підійде гра. Використовуємо портрет-пазл, у якому немає деяких частин. Якщо без певних елементів діти не можуть вгадати, хто це, можна дати їм додаткові загадки про Україну або про зашифровану в пазлі особистість, історичну чи культурну пам’ятку. Наприклад, зашифрована Джамала (пазл можна зробити в Classtime, наприклад). Якщо діти і так вгадають ім’я співачки, то далі можна подискутувати, хто це, чим знаменита, показати відео виступу. Так можна зробити й з іншими відомими особистостями/ символами/ пам’ятками.

Україна славиться не лише людьми, а й своїм унікальним ландшафтом, природою. На фото можуть бути Олешківські піски, рожеві озера Миколаївщини, карпатські озера, вершини, донецькі степи (наприклад, Хомутовський) і після розкривання пазла короткий коментар про цю місцевість.


Приклад. На слайді зашифровано озеро Несамовите. Навіть досвідченим мандрівникам може бути важко відгадати цю локацію, ще й з відсутніми пазлами. Тому за відкриття кожного невідомого фрагмента учні відповідають на запитання за вже вивченим на уроці матеріалом (приклад для старших: розкажіть, що ви запам’ятали про Максима Березовського), нові запитання (хто переміг на Євробаченні у 2016 році?/ Назвіть одного українського письменника, номінованого на Нобелівську премію). Коли всі пазли відкриті й назва озвучена, учитель читає легенду про озеро й основні географічні дані:

Несамовите — одне з найвищих високогірних озер в українських Карпатах (1750 м над рівнем моря).

Подейкують: якщо кинути в нього камінь, то можна накликати сильну негоду з градом, шквальним вітром і зливою.

За іншою легендою, душі самогубців або вбивць потрапляють у Несамовите. Коли кинути в озеро камінь і потривожити душі грішників, то з’являється з нього білий вершник на білому коні. Де цей кінь тупне ногою, там відколюються шматки льоду. Одразу вискакують з озера душі грішників, збирають лід у великі міхи і розлітаються від Чорногори на всі боки. Де розв’язують ті міхи, там гатить з неба град.


ПРИМІТКА. Якщо активностей на урок заплановано кілька і діти не можуть вгадати правильну відповідь, пазл усе одно варто відкрити одразу після питання й озвучити правильну відповідь.

Ідеї для творчої рефлексії.
Створюємо колаж «Портрет України»

МОЛОДША ШКОЛА

Цю ідею можна втілити як творчий проєкт після уроку. Мета такої рефлексії: дати дітям можливість узагальнити та підсумувати пропрацьовану тему через техніку колажу. Клас можна об’єднати у групи і діти командами створюють свої колажі «Портрет України». Жанр колажу передбачає велику творчу свободу, тож діти можуть малювати, наклеювати, вирізати зображення будь-чого, що асоціюється у них з Україною і з тим, що нового вони дізналися про свій край. Для колажу вчителі можуть заздалегідь зібрати готові елементи: зображення національної символіки, портрети особистостей, але також залишити простір для фантазії дітей: вони можуть домальовувати, доклеювати те, що хочуть.

Сторітелінг: послання в майбутнє

СТАРША, СЕРЕДНЯ ШКОЛА

Уявіть, що у вас лише одна хвилина (2, 5 — хронометраж не такий важливий) для того, щоб розповісти про свою країну майбутнім поколінням. Що би ви туди вклали, які факти/ історію(-ї)/ про яких особистостей розказали б? Що зазначили б, який меседж майбутнім поколінням хочете передати?

Варіанти виконання:

1) написати листа в майбутнє (можна підготувати для цього кольоровий папір, стилізований під старовину або з якимось цікавим принтом, що асоціюється із сьогоденністю);

2) записати коротке відео (розподілити ролі: сценарист, режисер, диктор, що читає послання в кадрі, або учасники команди по черзі щось говорять у кадрі).

Поділитися цією статтею
Автор: