Тематичні батьківські збори: сценарій та план підготовки

Авторка тексту: Олена Коваль

Діти в рази легше переживають важкі часи, долають стрес і адаптуються до нових обставин, якщо поряд є врівноважені батьки й учителі. Поведінка і стан дорослих — те, на що опирається дитина в умовах загрози й невизначеності. Щоб покращити комунікацію вдома і школі, пропонуємо вам ініціювати тематичні батьківські збори. На основі загальнонаціональної платформи «Спільно до навчання», створеної «Освіторією» у партнерстві з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) та за підтримки МОН України, ми розробили сценарій та план підготовки на тему психологічного здоровʼя.

Ідіть за планом та беріть у роботу матеріали за посиланнями

1️⃣

Обрати формат зустрічі

Підготовку варто почати з визначення формату і місця зустрічі. Це можуть бути загальні збори з класним керівником та всіма батьками або ж індивідуальна бесіда, коли батьки однієї дитини спілкуються з педагогом (по 15 хв). Першу зустріч усе ж радимо зробити загальною. Проте варто виділити час і для конфіденційних розмов з батьками щодо стану окремих дітей.

Поза сумнівом, ліпше провести збори очно в школі. Утім, якщо у вашому регіоні навчання відбувається дистанційно або в змішаному форматі, не варто відмовлятися від онлайн-події.

2️⃣

Запросити експерта

Про ментальне здоров’я найкраще розкажуть шкільні або запрошені психологи. Насамперед участь фахівця буде додатковим стимулом для батьків приєднатися, а також виведе спілкування на більш фаховий рівень. Тему можна окреслити більш загально, розібравши психологічний стан батьків та дітей, або ж присвятити час насамперед самопідтримці батьків. На зустрічі психолог може запропонувати батькам виконати деякі психологічні вправи та ігри для дорослих і дітей, що допоможе переконатися в їхній дієвості.

3️⃣

Проаналізувати стан дітей та опитати батьків

До початку зборів важливо визначити проблемні питання, що потребують спільного рішення. Ми рекомендуємо педагогам зробити зріз психологічного стану учнів й оцінити вплив ментального стану на навчальні здібності.

Окремо вчителям варто заздалегідь надіслати опитувальники для батьків через спільні Viber-чати або електронною поштою, щоб зрозуміти, які питання є найактуальнішими. Скористайтеся нашим шаблоном опитування, створивши власний через Google-форму.

Якщо ви не спілкуєтеся з батьками в межах одного онлайн-чату, радимо створити новинний канал школи чи класу, групу в Tеlegram чи Viber, або зробити імейл-розсилку. Важливо дбати про стиль комунікації між батьками та вчителями, щоб він був дружнім та заохочував до самопідтримки.

4️⃣

Поглибити знання із психологічної підтримки

Щоб спілкування мало конструктивний характер та базувалося на рекомендаціях провідних експертів, учителям необхідно актуалізувати знання з теми. Всю важливу інформацію про психологічну підтримку батьків, дітей та вчителів можна знайти на загальнонаціональній платформі OsvitaNow.org. Там «Освіторія» зібрала посилання на корисні матеріали, платформи психологічної допомоги, а також ексклюзивні поради від психологів.

Корисну інформацію щодо ментального здоров’я, а також психологічні вправи можна знайти тут:

5️⃣

Розробити сценарій

Скористайтеся нашим опорним сценарієм за посиланням, адаптувавши його під потреби ваших учнів та батьків. На початку виділіть час для проговорення теми, формату та мети зустрічі, а також погодьте правила спілкування. Дотримуйтеся сценарію під час спілкування, стежте за тим, щоб під час дискусії порушувалися актуальні для вашого класу питання. Окремо слід звернути увагу на етичну складову, не допускати обговорень конкретної дитини чи дорослого або взаємозвинувачень. Метою зборів може бути пошук і обговорення рішень для конкретних проблем.

Завантажити сценарій батьківських зборів

6️⃣

Інтегрувати в сценарій комунікативні техніки

Під час загальної зустрічі ефективним рішенням буде запропонувати батькам техніку брейншторму для розв’язання конкретної задачі класу. Наприклад, можна обговорити тему підтримки дітей у навчанні під час стресового періоду. Батьки поділяться своїми ідеями, як допомогти дитині й мотивувати її під час онлайн-навчання. Для проведення брейншторму, спершу потрібно зібрати ідеї. Учитель може записувати їх на дошці у формі хмари чи послідовно. Важливо пам’ятати, що на цьому етапі варто приймати всі варіанти та ідеї без критики. Потім усі присутні аналізують озвучені ідеї та вибирають найбільш влучні варіанти. До дискусії можуть долучитися шкільні психологи, пояснивши з професійної точки зору, як ті чи ті дії впливають на дітей. Останній етап — обговорення результатів, коли обирається один або кілька найбільш практичних варіантів розв’язання питання.

Батькам важливо спілкуватися між собою у групах, щоб розуміти, що вони не одні зі своїми проблемами, та мати можливість ділитися досвідом і підтримувати одне одного. Для зручності можна розставити парти так, щоб батьки сиділи групами. Встановіть час на спілкування однієї групи, а потім запропонуйте батькам помінятись. Так вийде поспілкуватися всім.

Закінчити зустріч найкраще сесією запитань-відповідей та повторити ключові рекомендації для батьків і дітей.

7️⃣

Поділитися корисними матеріалами з батьками

Для того щоб рекомендації і поради краще засвоїлися, варто поділитися з батьками корисними матеріалами для опрацювання вдома. Презентацію про платформу «Спільно до навчання» можна вивести на екран під час онлайн-зустрічі та за очної форми за наявності екрана. Також рекомендуємо поділитися в спільних чатах посиланням на платформу OsvitaNow.org, де батьки зможуть знайти відповіді на актуальні запитання щодо навчання дітей під час війни. Також можна вивести QR-код із посиланням на екран під час онлайн-зустрічі. Або створити брошури/плакати з ним, розмістити на шкільних дошках оголошень та поширити серед батьків під час зборів у школі.

Для кращого запамʼятовування інформації про психологічну підтримку ми підготували повідомлення з корисними порадами, яке можна надіслати батькам одразу після завершення зустрічі.

Більше про психологічну підтримку дітей — на osvitanow.org 

Поділитися цією статтею