Суперпам’ять: як її розвивати та підтримувати

Зображення: DreamWorks

Ніяк не згадаєте ім’я нової колеги? Можете забути про важливу для вашої дитини подію в школі? Зразковою пам’яттю зараз можуть похизуватися щасливчики. Та цю навичку можна натренувати, як і м’язи! «Освіторія» побувала на лекції про мозок і пам’ять психологині Катерини Гольцберг на NEOсвітньому Арсеналі та ділиться нескладними, але дієвими лайфхаками, які допоможуть підтримувати пам’ять у тонусі. Ці вправи будуть однаково корисні як дітям, так і дорослим. 

goltsberg

Вінстон Черчилль знав напам’ять майже всього Шекспіра. Моцарт міг у точності записати складну партитуру, прослухавши твір всього раз. А угорський шахіст Янош Флеш зіграв у 1960 році 52 партії одночасно, не дивлячись на дошку. Після закінчення гри, яка тривала понад 13 годин, Флеш пам’ятав усі ходи на всіх 52 дошках. Усе це приклади феноменальної пам’яті, але ось питання — чи можемо ми з вами натренувати таку пам’ять? Вчені стверджують, що так. Просто головна проблема людської пам’яті не в тому, щоб запам’ятати інформацію, а в тому, щоб згадати та відтворити її в потрібний момент.

Отож, задатками зразкової пам’яті (існує три її різновиди — миттєва, короткочасна та довготривала) володіє кожен з нас! Для запам’ятовування необхідні дві складові:

  • Увага
  • Уява

А щоб їх розвинути, треба освоїти та регулярно використовувати низку прийомів.

Гра з таблицями Шульте

Що тренуємо?

Підвищення швидкості читання, швидку роботу з великими масивами інформації

Таблиці Шульте — чудовий тренажер вміння концентруватись. Якщо тренуватися регулярно, ви або дитина зможете на високому рівні розвинути вміння паралельної концентрації уваги. Це означає, що ви зможете одночасно сприймати велику кількість інформації та оцінювати її смисл. Також гра допомагає неабияк покращити швидкість читання в будь-якому віці.

Не відводячи погляд від квадрата посередині, треба знайти поглядом усі числа в порядку зростання. Хороший результат — 30–40 секунд, блискучий — 15–20 секунд.

3172184
106152513
24201922
191271416
21823115

Різнокольоровий текст

Що тренуємо?

Концентрацію уваги та вміння швидко її перемикати. Ця вправа — ефективна профілактика хвороби Альцгеймера

Цікава вправа для дорослих і дітей, які вже вміють читати. У квадраті — перелік назв кольорів, але от так сюрприз — назва кольору не відповідає безпосередньому забарвленню слова. Завдання — прочитати не саме слово, а озвучити його забарвлення на картинці. Треба починати по порядку з першого слова, дійти до кінця та повторити у зворотному порядку. Чому нам важкувато дається це завдання? За сприйняття тексту та кольору відповідають різні півкулі головного мозку.

Пробудження уяви

Що тренуємо?

Навички нестандартного мислення, фантазію

Сядьте зручніше, закрийте очі та відтворіть по пам’яті обстановку місця, в якому часто буваєте (улюблене кафе, офіс, вітальня у квартирі, концертний зал). Згадайте, як розплановане приміщення, відчуйте, чи багато там простору. Як виглядають стіни? Підлога? А стеля? Як розставлені меблі? Які предмети стоять на полицях та столах, на підвіконнях?

Уявіть, що сидите на звичному для вас місці. Що ви бачите? А тепер уявіть себе Карлсоном та злетіть угору: як зараз виглядає приміщення чи місце, яке ви уявили? А тепер ляжте на підлогу. Що ви бачите зараз?

День навпаки

Що тренуємо?

Епізодичну пам’ять

Згадайте свій день дуже детально. Але з однією умовою: усі події вибудуйте… навпаки! Згадайте всі розмови з рідними, друзями та незнайомцями. Де ви були? Які деталі запам’яталися? Скільки грошей витратили? А скільки готівки саме зараз є у вашому гаманці? Які звуки вас оточували? Кому дзвонили та навіщо? Яку пісню сьогодні чули? Як були одягнені ви і як — ваші співрозмовники?

Мнемотехніка

Що тренуємо?

Гармонійну роботу лівої та правої півкуль, розвиток образної пам’яті

Мнемотехніка — сукупність спеціальних прийомів та способів, що полегшують запам’ятовування потрібної інформації та збільшують обсяг пам’яті шляхом утворення асоціацій. 

Один з основних принципів мнемотехніки — щоб запам’ятати щось важливе, зв’яжіть це з тим, що добре вам знайоме і що ви легко можете згадати. Також пам’ятайте, що зображення запам’ятовуються легше, ніж цифри та слова. Тому спробуйте перетворювати в картинки те, що вам потрібно запам’ятати.

Наприклад, вам треба в точності запам’ятати пароль 855411. Можливо, цей код вам буде потрібен через кілька років. Уявіть цифри у вигляді картинок (принцип кодування через візуальні образи) і зв’яжіть картинки (принцип асоціацій).

Цифра 8 схожа на велику жінку, 5 — на цирковий велосипед з одним колесом і кермом-сидінням, 4 — на стілець, 1 — на мітлу. Жінка їде одразу на двох циркових велосипедах, бо одного їй замало — вона надто важка. Щоб утримати ці велосипеди разом, вона прив’язала їх до стільця, на якому сидить. Але велосипеди все-таки одноколісні, тож для рівноваги вона тримає у витягнутих руках дві мітли.

А ось приклади мнемотехніки, які допоможуть запам’ятати правила зі шкільної програми до глибокої старості:

Де Ти З’їСи Ці ЛиНи? — приголосні, після яких пишеться м’який знак.

МаВПа БуФ — приголосні, після яких пишеться апостроф.

Де Ти Зї’Си Цю ЧаШу ЖиРу? — приголосні, після яких у словах іншомовного походження пишеться «и» (правило дев’ятки).

ЦаП ХоЧе ФіСТаШКи — глухі приголосні.

Прості лайфхаки, які допоможуть запам’ятовувати надовго

Доведено: практика заучування чогось за один раз — вкрай неефективна. Тому інформацію великого обсягу треба запам’ятовувати за кілька підходів. І обов’язково виділити час для повторення.

Якщо треба щось запам’ятати за один день — оптимальний режим повторень може виглядати так:

  • перше повторення — через 15–20 хвилин після заучування;
  • друге повторення — через 6–8 годин;
  • третє повторення — через добу.

Саму інформацію повторювати слід активно: не перечитувати чи прослуховувати вдруге, а намагатися витягнути всі необхідні подробиці з пам’яті. За необхідності можна підглядати в джерело.

Поділитися цією статтею