Щороку відомі світові словники публікують слова року. Це слова, що були найпопулярнішими за останні 12 місяців. Вони мають культурне значення та відображають настрої людей у світлі останніх подій. Попередні два роки на формування популярності слів впливали пандемія та вакцинація. Цьогоріч таким фактором також стала російсько-українська війна. Ми зібрали слова року за версією чотирьох відомих словників та з’ясували їхнє значення.
Словник Коллінза
Словник англійської мови Collins визначив найпопулярнішим 2022 року слово «пермакриза», тобто постійна криза. Укладачі визначають його як «тривалий період нестабільності та незахищеності». Якщо порівняти з настроями суспільства, то це відчуття, коли ми кидаємось від однієї безпрецедентної події до іншої та хвилюємось, які негаразди можуть очікувати на нас у найближчому майбутньому.
На вибір цього слова вплинула криза, що продовжується вже тривалий час у світі та, зокрема, у Великій Британії: пандемія, війна в Україні, економічна нестабільність, зміна клімату. Також слово «пермакриза» несе в собі контекст, актуальний саме для Великої Британії. Те, що можна назвати політичною турбулентністю. Адже в королівстві змінилося три прем’єр-міністри за короткий термін, що також відобразилось на настроях суспільства.
До топ-10 популярних слів за версією словника Коллінза також увійшла назва нашої столиці в правильній транслітерації — Kyiv. Раніше серед іноземців була популярна російськомовна вимова Kiev. Приводом для поширення правильної назви міста стало героїчне протистояння українців російському вторгненню.
Оксфордський словник
За версією Оксфордського словника словом 2022 року стала сленгова фраза «режим гобліна» (goblin mode). Вона означає поведінку людини, яка є беззастережно поблажливою, неохайною, ледачою чи жадібною та відкидає соціальні норми й очікування.
Вперше фраза була вжита у 2009 році у Twitter. А популярною в соцмережах та медіа стала в лютому 2022, коли була опублікована у фальшивому заголовку. Згодом вислів «режим гобліна» почали вживати в контексті пом’якшення карантинних обмежень у багатьох країнах. Фраза показує настрої людей, які відкидають ідею повернення до докарантинного звичного життя, а також протестують проти стандартів краси, нав’язаних соцмережами.
Ось один із цікавих прикладів застосування вислову від укладачів Оксфордського словника: «Режим гобліна — це коли ти прокидаєшся о 2-й ночі, лазиш кухнею лише в довгій футболці та готуєш дивний перекус типу розплавленого сиру на крекері».
Також вислів використало видання The Times, написавши: «Надто багато з нас… перейшли в «режим гоблінів» у відповідь на важкий рік».
Товариство німецької мови
Журі Товариства німецької мови у 2022 році обрало слово Zeitenwende, що українською звучить як «переломний момент».
Уперше це слово було вжито в значенні початку християнської ери. А загалом воно означає будь-який перехід до нової ери. Популярності у 2022 році слово набуло через вислів канцлера Олафа Шольца про повномасштабне вторгнення росії 24 лютого. Він сказав, що цей напад знаменує «переломний момент в історії нашого континенту».
Також німецький президент Штайнмаєр висловлювався про «перелом епохи» у контексті зміни країною енергетичної та економічної політики.
Слово Zeitenwende відобразило хвилювання німецького суспільства через російсько-українську війну, страх третьої світової чи навіть ядерної війни.
На другому місці серед вибраних слів був вислів «війна за мир» (Krieg um Frieden). Він також стосується подій в Україні. «Для московської пропаганди це військова спецоперація, для багатьох, особливо в НАТО, просто загарбницька війна», — зазначають у Товаристві німецької мови. Тому більшість політичних партій Німеччини погодились, що задля миру в Східній Європі потрібно допомагати Україні озброєнням.
Словник Мерріам-Вебстер
Найпопулярнішим у 2022 році за версією словника Merriam-Webster стало слово «газлайтинг» (gaslighting). Воно означає форму психологічної маніпуляції, що змушує людину сумніватися у власному сприйнятті подій, своїй розсудливості та достовірності думок.
Укладачі словника звертають увагу, що за останні кілька років слово набуло трішки ширшого значення. Зараз його частіше вживають, щоб пояснити введення когось в оману задля власної вигоди.
У контексті минулого року слово «газлайтинг» стало актуальним через велику кількість фейкових новин, теорій змови та діпфейків.
«В останні роки у зв’язку зі значним збільшенням кількості каналів і технологій, що використовуються для введення в оману, «газлайтинг» стало улюбленим словом для сприйняття обману. Ось чому воно заслужило своє місце як наше слово року», — зазначають укладачі словника.
На другому місці опинилось слово «олігарх». Його популярність у 2022 році була пов’язана з російським повномасштабним вторгенням. Адже після його початку європейські країни, Велика Британія та США почали вводити санкції проти російських олігархів та їхніх родин. І протягом усього року ми бачили новини про те, що були конфісковані яхти чи нерухомість друзів російської верхівки влади.