OECD нещодавно опублікувала своє щорічне велике дослідження про освіту. Ми проаналізували, що в ньому написано про зарплати вчителів державних шкіл у різних країнах. Чому за кордоном вигідно підвищувати кваліфікацію? Скільки років потрібно працювати вчителю, щоб жити в достатку? Та за що можна отримати надбавку? Найцікавіше про зарплати педагогів — у матеріалі.
Які загальні відкриття?
Зарплата важлива. Вона впливає на те, чи будуть вступники обирати професію вчителя, чи будуть мами або тати повертатися працювати до школи після декретної відпустки і чи залишатимуться висококваліфіковані спеціалісти, якщо їм запропонують альтернативу десь в IT або маркетингу. Загалом що вища зарплата, то менша ймовірність, що вчителі йтимуть з роботи.
Водночас згідно з дослідженням, зарплати вчителів у країнах, що входять до OECD (Організації економічного співробітництва та розвитку), переважно менші, ніж в інших працівників з вищою освітою. Наприклад, на кожен долар, який отримує умовний банкір або інженер на державній посаді, педагог матиме від 81 до 96 центів. Якщо він працює у сфері дошкільної освіти в Словаччині — то взагалі 56 центів. Більше або так само, як інші працівники, отримують лише окремі педагоги в Німеччині, Литві, Латвії, Португалії та Коста-Риці.
Від чого залежить зарплата?
По-перше, у більшості країн, звідки зібрали дані, зарплата зростає разом з рівнем, на якому викладає вчитель. Тобто педагоги у сфері дошкільної освіти зазвичай отримують найменше. Натомість вчителі старших класів середньої школи — найбільше.
Візьмімо, приміром, Данію або Литву. У двох учителів — якихось Петра та Катерини — 15 років досвіду та найпоширеніші кваліфікації. От тільки Петро працює з дошкільнятами, а Катерина — зі старшокласниками середньої школи. Тому зарплата Катерини на 25–30 % вища, ніж у Петра. А якби вона переїхала працювати у Фінляндію, то заробляла би навіть на 50 % більше, ніж тамтешні вчителі дошкільної освіти. Натомість у Чилі, Коста-Риці й Туреччині різниця між зарплатами Петра та Катерини була би не такою разючою — десь до 5 %.
По-друге, що довше працює вчитель, то більше йому платять. Зарплата вчителя молодших класів середньої школи після 10 років на роботі буде на 29 % вищою, ніж на початку кар’єри. А після 15 років — на 38 % вищою. Загалом зарплати на піку педагогічного розвитку (це десь після 25 років викладання) на 67 % вищі, ніж стартові.
Щоб мотивувати вчителів залишатися в школах довше, у багатьох країнах діє система «відтермінування компенсацій». Це означає, що частину заробленого перераховують не одразу, а пізніше, й оподатковують менше. Така система особливо популярна там, де педагоги переважно старші, а кількість дітей, яких треба навчати, зростає. Загалом зарплати вчителів, яким за 55, на 35–37 % вищі, ніж у їхніх молодших колег.
По-третє, зарплати вчителів з максимумом кваліфікацій переважно вищі, ніж у решти. Наприклад, педагог з найпоширенішими кваліфікаціями за 15 років на роботі отримуватиме на 40 % більше, ніж на початку кар’єри. Водночас педагог з найвищими кваліфікаціями з ідентичним стажем може отримувати аж на 85 % більше. У Чилі, Коста-Риці, Сполученому Королівстві, Нідерландах, Угорщині, Кореї та багатьох інших країнах за підвищення професіоналізму зарплату щонайменше подвоюють.
По-четверте, на фактичну зарплату вчителів впливають доплати та бонуси. Особливо — у фінів, ісландців, данців і костариканців. Підзаробити можна за участь у шкільному управлінні, більшу кількість годин викладання, класне керівництво, роботу в інклюзивних класах або з дітьми, які проживають на важкодоступних територіях. Водночас за адміністративні завдання, спілкування з батьками та планування уроків додаткової винагороди зазвичай не пропонують.
Чи підвищували зарплати вчителям за останні 20 років?
Із 2000 по 2020 рік зарплати вчителів зросли у двох третинах країн OECD, де дослідники змогли знайти релевантну статистику. На понад 40 % більше стали платити вчителям у дошкільній освіті та вчителям середньої школи в Ізраїлі, а ще — вчителям початкової та середньої шкіл в Ірландії. Натомість на 5–14 % менше стали заробляти педагоги в Греції, Франції та Японії. У середньому для всіх країн з дослідження з 2005 по 2020 рік на всіх рівнях зарплати зросли на 2–4 %.
Майже всім вчителям у Польщі впродовж останніх десяти років почали платити на 20 % більше. Це сталося внаслідок державної програми з поступового підвищення вчительських зарплат, яку запустили в 2007. Схожа ситуація в австрійців, німців, ісландців і норвежців — там педагоги також стали отримувати на понад 20 % більше.
Фактично на всіх рівнях — дошкільної освіти, початкової, середньої та вищої шкіл — зарплати ставали вищими пропорційно. Інша ситуація лише в Ізраїлі, де вчителі в дошкільній освіті стали отримувати на 50 % більше, початкової школи — на 42 %, а середньої — на 44 %. Усе це результат реформи «Новий горизонт» 2008 року. Згідно з нею, зарплати підвищували в обмін на те, що вчителі працюватимуть довше.
То скільки йде в гаманці?
Високорозвинені країни
У Канаді вчитель з найпоширенішими кваліфікаціями отримує від 40 тисяч доларів на рік. Якщо працює в школі вже понад 15 років — його зарплата зростає до 72 тисяч доларів на рік.
У США початківці можуть розраховувати заробити 42 тисячі доларів на рік, а досвідчені вчителі — 62–66 тисяч.
Зарплати німецьких педагогів сильно різняться залежно від рівня, на якому вони викладають. Наприклад, у дошкільній освіті на початку кар’єри можна отримувати десь 65 тисяч доларів на рік, а після 15 років — вже 80 тисяч. Натомість якщо вчитель працює зі старшокласниками, то спершу може заробляти приблизно 75 тисяч доларів на рік, а з часом — 91 тисячу.
У японців вчителі починають із 30 тисяч доларів на рік і за 15 років можуть доробитися до 49 тисяч незалежно від рівня, на якому вони викладають.
Пострадянські країни
У Польщі вчителі з мінімальним досвідом отримують 19 тисяч доларів на рік, а більш досвідчені фахівці — 31 тисячу.
В Угорщині і початківці, і педагоги, які працюють роками, отримують менше, ніж у Польщі. Зарплата тут стартує з 16 тисяч доларів на рік і з часом може зрости до 20 тисяч.
У Литві ситуація найсприятливіша. На початках можна розраховувати на 29 тисяч доларів на рік. Із досвідом винагорода зросте до 33 тисяч.
Чи справді вчителі заробляють менше за інших?
Загалом — так. У середньому в країнах OECD на кожен долар, зароблений якимось працівником з вищою освітою, вчитель початкової школи отримує 86 центів, молодшої середньої — 90 центів, а вищої середньої — 96 центів.
Високорозвинені країни
У США вчитель зароблятиме від 59 до 66 центів із кожного долара іншого спеціаліста з вищою освітою, який працює повний робочий день. У Франції — від 80 до 99 центів, у Великій Британії — від 84 до 93 центів.
Натомість трохи більше за інших фахівців можуть отримувати педагоги середньої школи в Німеччині та старшої середньої школи у Фінляндії.
Пострадянські країни
Естонські вчителі заробляють від 73 до 95 центів із кожного долара інших фахівців з вищою освітою. Словацькі — від 56 до 75 центів. Найгірша ситуація в угорських педагогів. Вони отримують лише 58–66 центів на кожен долар зарплати працівника з вищою освітою.
Натомість більше за інших заробляють учителі-латвійці — від 1,07 до 1,48 долара на кожен долар. У Литві також зарплати педагогів трохи вищі, аніж у решти — на кожен долар вони отримують 1,19 долара.