Прогнози стосовно штучного інтелекту та роботизації здатні налякати: чимало робочих місць найближчим часом скоротять. Але той самий штучний інтелект допоможе створювати нові вакансії, йдеться в матеріалах Всесвітнього економічного форуму. І неабиякі! За новим принципом кожного фахівця сприйматимуть не як гвинтик складної системи, а як особистість, у якої цінним є все: навички, хобі, інтереси. Переклали для вас головні прогнози щодо вакансій майбутнього.
Команда як пазл
Ринку праці, яким ми його знали раніше, більше не існує. Роками робота була статичним і вузьким поняттям, а нині це динамічна модель, яка швидко змінюється. Dell Technologies прогнозує, що нині існує лише одна з кожних семи вакансій, які будуть у 2030 році. Причому решта буде створена у зв’язку зі ще не винайденими нині видами діяльності.
Як донедавна набирали працівників? Ще до зустрічі з ними аналізували резюме з формальною освітою та досвідом роботи, порівнювали з посадовими вимогами до певної вакансії. Та вже пару років просунутих роботодавців не хвилює наявність вищої освіти. На серйозну вакансію можуть відібрати старшокласника або пенсіонера. Наймання на основі навичок, тобто вміння виконувати конкретні технологічні операції — новий тренд на ринку праці.
У новому світі, який вже настає, працівників цінують та винагороджують за їхні навички і те, як вони їх застосовують, а не за звання, посади чи освітній ступінь. Компаніям вдається ніби складати пазл з нових працівників: швидко об’єднувати правильну комбінацію різноманітних навичок у команді. А кожну людину сприймають не в рамках посадової інструкції, а разом з усією сукупністю навичок, хобі, інтересів. Наприклад, якщо комусь у фірмі подобається робити презентації, він додатково до основних завдань та за додаткову плату їх робитиме для інших. Сучасні фірми намагаються використати всі здібності працівників. Хтось із насолодою в’яже вдома? Може зробити сувеніри з логотипом компанії.
Дипломи не показувати!
Звісно, система оплати також змінюється при цьому. Політика грошової компенсації на основі навичок — це структура винагороди, яка зосереджена на навичках і здібностях членів команди, а не на їхніх посадах чи повноваженнях. Якщо за необхідні компанії навички платять більше грошей, для професіоналів з’являється більший стимул навчатися та вдосконалюватися.
Згідно зі звітом TestGorilla The State of Skills-Based Hiring 2022, три чверті роботодавців вже наймають на основі навичок, щоб знайти найкращих професіоналів на важливі посади. Майже 55% використовують тестування навичок, а ще 10% планують ввести його найближчим часом. У США за останній рік у LinkedIn на 21% зросла кількість оголошень про роботу, які містять вимоги стосовно навичок замість кваліфікації. Пів року тому американський штат Мериленд для половини вакансій скасував вимоги щодо будь-яких дипломів, навіть коледжу. Сама концепція освіти змінюється через це, адже якщо в основу освітньої програми закладені лише знання і не відпрацьовується здатність виконувати конкретні операції, нині її вважатимуть триньканням грошей.
Зміни вже тривають
- Згідно з нещодавнім дослідженням Amazon і Workplace Intelligence, майже 80% співробітників у США сьогодні стурбовані тим, що їм бракує навичок, необхідних для роботи завтрашнього дня. Водночас 58% працівників непокоїть, що їхні навички застаріли після пандемії.
- 69% працівників вважають, що легше знайти роботу за їхніми навичками в іншій компанії, ніж застосовувати їх у компанії, де вони вже працюють.
- 91% менеджерів переконані: майбутній успіх компанії пов’язаний з навчанням персоналу нових навичок.
- 92% топменеджерів усвідомлюють, що саме організаційна гнучкість забезпечує успіх (наприклад, створення тимчасових команд на основі навичок для досягнення конкретної мети підприємства).
Як оцінити ефективність роботи?
Що дає наймання за навичками, так зване skill-based? По-перше, якщо вакансію віддадуть людині, яка не зможе впоратися з роботою, це значна втрата коштів. Фірма втрачає їх до того, як зможе замінити фахівця. Новий спосіб відбору персоналу значно знизив ризик таких помилок, що відзначили у 93% компаній.
По-друге, такі працівники майже не потребують додаткового навчання та одразу ж починають розв’язувати завдання. Така швидкість та прискорення самого процесу наймання, яке помітили 91% компаній, приносить реальні гроші (зокрема, менше витрачається на рекламу вакансій, пошуки, менша пауза в роботі після звільнення попередника).
По-третє (найважливіше), фахівці, яких обрали за такою методою, будуть ефективно працювати з імовірністю в п’ять раз вищою, ніж найняті за освітою, і вдвічі краще, ніж найняті за досвідом роботи.
Усе забезпечить штучний інтелект
Але як на практиці забезпечити такий відбір персоналу? Тестові завдання на кожну з навичок мають давати не десяткам, а сотням і тисячам кандидатів, щоб обрати найкращих. І хтось усе це має перевіряти. А ще бути при цьому об’єктивним. Звісно, усе це стало можливим лише завдяки штучному інтелекту. Саме він допомагає узгодити навички з робочими місцями, перетворює дані співробітників на стратегічну перевагу, допомагає підприємствам адаптуватися до змін та набрати новий колектив.
Наприклад, консалтингова фірма Booz Allen Hamilton поділилася своїм поглядом на потужність штучного інтелекту для створення нових можливостей для внутрішнього просування фахівців у штаті. Він виявляє раніше невідомі збіги навичок і залучає більш різноманітний резерв талантів. У корпорації Workday з допомогою штучного інтелекту відкрили Career Hub, де співробітники діляться навичками та інтересами, отримують пропозиції щодо їхнього розвитку та застосування.
Штучний інтелект відстежуватиме, яких працівників краще брати для виконання завдань, коли оновлювати колектив, координуватиме розвиток навичок протягом життя. Компанії навіть ладні допомагати своїм співробітникам розвивати здібності, які не стосуються роботи. Ті також можуть згодом знадобитися.
Прогнозують, що в майбутньому люди зовсім забудуть про оголошення про вакансії, пошук роботи, центри зайнятості. Існуватиме єдина база даних на основі унікального портфоліо навичок кожного фахівця. Люди отримуватимуть персоналізовані пропозиції під конкретні проєкти на основі їхніх інтересів і навичок. Причому не лише ті, хто не має роботи: працівників інших фірм переманюватимуть із пропозицією вищої зарплати. Тож майбутнє не таке вже й страшне, як його малюють футурологи. Чимало професіоналів матимуть вибір та попит на ринку праці. На жаль, чимало й тих, чиї навички не відповідатимуть вимогам, але для них залишатиметься шанс підвищувати кваліфікацію та навчатися протягом усього життя.