Шкільне харчування в США: допомога під час карантину і табу на солодощі

Безкоштовні пакунки з їжею під час карантину, заборона на солодкі столи, але обов’язкова порція фруктів на обід у шкільній їдальні. Про харчування в американських навчальних закладах нам розповіла українка Ольга Кріп. Разом з родиною вона вже 7 років проживає в США, де її старші сини відвідують перший та четвертий класи місцевої державної школи.

Вхід до їдальні за карткою

— У школі діти можуть снідати й обідати. До карантину старший син харчувався в їдальні, менший брав пакунки з дому, проте тільки тому, що в нього трохи вибіркове ставлення до їжі. Того, що там пропонували, йому не хотілося, — розповідає Ольга. — Кожна дитина має свою картку, яку сканує на вході до їдальні. З підключеного рахунку батьків автоматично знімають стандартну суму, але дитина може їсти все, що захоче. Старший син іноді брав всього і багато, а іноді тільки яблука, але коштувало нам це щоразу однаково.

У меншого сина також була така картка, але гроші з неї не знімали, оскільки він абсолютно нічого не брав. Просто їв у їдальні принесене з дому — приймати їжу дозволено тільки там. Рахунок ми тримали на випадок, якщо йому таки захочеться щось придбати.

Навчання в державних школах США повністю безкоштовне. Єдине, що треба оплачувати — харчування. Сума для кожної дитини відрізняється і залежить від річного прибутку родини. Верхня межа — це $1,68 за сніданок та $2,78 за обід. Усі дітки, які мають хронічні або важкі вроджені захворювання, харчуються безкоштовно. Для нас один обід коштував $2,78. Сніданок син не брав.

Поєднання улюбленої та корисної їжі

Американське шкільне меню — це поєднання корисної їжі з тою, що подобається дітям. Щодня вони отримують свіжі фермерські фрукти та овочі. Наприклад, узимку це броколі або кукурудза із соусом, морква, огірки. Але є і якісь улюблені дітьми страви — піца, спагеті, картопля фрі, тако, сендвічі. Також їм дають соки, звичайне та шоколадне молоко, йогурти. Вся їжа, яку пропонують у школі, — гіпоалергенна. Принаймні так заявляють. Цільнозернові хлібобулочні вироби, знежирене молоко.

Під час кожного візиту лікарі-педіатри питають дітей, яка в них улюблена червона, зелена та жовта їжа, які їм подобаються страви. Педіатри тут ставлять чимало запитань: о котрій годині діти лягають спати, коли прокидаються, які їхні улюблені ігри, чи мають вони хатні обов’язки та що люблять на сніданок. Напевно, таким чином намагаються зібрати максимум правдивої інформації.

Ділитися їжею з іншими заборонено

— Чи можуть батьки впливати на формування меню у школі?

— Не знаю, досі не цікавилася. Наскільки мені відомо, меню формує Центр охорони здоров’я міста. У США є багато дітей, які мають певну харчову непереносимість або алергію, тому дієтологи та алергологи все це враховують.

До прикладу, нам у школу категорично не можна приносити (навіть на власне харчування дитини) горіхи та солодощі. «Солодкі столи» заборонені, роздавати їжу або ділитися нею з іншими теж не можна. Цього дітей навчають із садочка, щоб уникнути певних неприємних ситуацій, які можуть загрожувати здоров’ю або життю учнів.

— Тобто на свята у школі з однокласниками нічим не можна поласувати? Чи шкільна їдальня пропонує якесь частування?

— Категорично ні. На день народження іменинник може принести своїм однокласникам маленькі подаруночки. Наприклад, наліпки, не надуті повітряні кульки, але зазвичай — просто олівці. Це тут найбільш популярний предмет — його дарують і директор, і вчителі на кожне свято.

Безкоштовні пакунки під час карантину

— Як змінилося харчування ваших дітей під час карантину? В Україні для багатьох цей період став випробуванням.

— Насамперед скажу, що в нашій родині практично традиційно український стиль харчування. Я щодня готую вдома, переважно українські страви. Американці куховарять рідко, а якщо і роблять це, то не щодня й не всі прийоми їжі. Переважно харчуються в закладах або замовляють додому.

Під час карантину ми двічі на тиждень отримуємо пакети продуктів для наших дітей. Їх безкоштовно видають всім школярам. Це я кажу про порядки нашого містечка, бо кожен штат і місто мають свої окремі правила.

Ми проживаємо в містечку Ладлоу в передмісті Спрингфілда (штат Массачусетс). З початком жорсткого карантину (ще в березні) тут розгорнули цілу мережу допомоги їжею.

Спочатку ми не брали такі пакунки, бо вважали, що то державна допомога нужденним, а ми й самі у змозі себе прогодувати. Але виявилося: велика місцева компанія вирішила оплатити харчування в усіх школах та садках на весь період карантину.

Це зроблено не лише для тих дітей, які вже відвідують навчальні заклади, а й для всіх, хто перейшов на онлайн-навчання. На початку навчального року кожна родина могла вибрати один з форматів — або змішане навчання (два дні в школі, три — онлайн), або повністю онлайн. Ми поки що обрали другий варіант. Тож з осені теж вирішили брати продукти для своїх дітей.

— Як це організовано?

— Їжу можна отримати в школі. Приїжджаєш автівкою, навіть виходити не треба — пакунки просто кладуть тобі до багажника або ставлять у салон. Усіх батьків і дітей працівники школи знають в обличчя, тому роблять усе, максимально уникаючи особистих контактів.

Попередньо зареєструватися треба тільки один перший раз, щоб надалі вони готували для вас певну кількість продуктів. Такі пакунки ми отримуємо двічі на тиждень, але вони розраховані так, щоб цієї їжі дітям вистачило на кожен навчальний день. Щоразу набір трішечки змінюється, але загалом є певний стандарт.

Такі пакунки всі школярі міста отримують двічі на тиждень

Що приблизно містить пакунок для двох дітей на 5 навчальних днів:

  • 6 пакунків звичайного знежиреного молока;
  • 8 пакунків шоколадного молока;
  • 8 свіжих фруктів. Переважно це яблука, банани, апельсини;
  • 8 пакунків консервованих фруктів. Наприклад, груша, ананаси, апельсин, асорті;
  • 8 пакунків пластівців для приготування швидкого сніданку з холодним молоком;
  • 8 бутербродів з різним наповненням. Часто це сир та шинка;
  • 4 стіки твердого сиру — найчастіше чедер;
  • свіжі овочі: броколі, горошок, кукурудза, селера, морква, огірок;
  • печиво або чипси;
  • пакетований сік;
  • основна страва — макарони із сиром, картопля фрі із соусом або щось на зразок м’ясної підливи.
Вміст пакунків

Такі пакунки з продуктами передбачені й для дорослих. Це бокс на 18 кг, який видають раз на тиждень. Принцип майже той самий: реєструєшся, роздруковуєш підтвердження, що ти мешканець цього міста, і приїжджаєш до місця роздачі. Це вже загальноамериканська акція, яка в різних штатах проходить під лозунгом «Від фермерів до родин». У тому пакунку є свіже м’ясо, овочі, фрукти, сир твердий, молоко, йогурт, сметана (масло), яйця.

— Напевно, це відчутна допомога.

— Так. Щось їдять діти, щось — ми. Тому під час карантину ми не відчули додаткових проблем з харчуванням. Навпаки — невеличке полегшення для гаманця.

2020 рік однозначно був абсолютно непередбачуваним та нестабільним для всіх. А перед родинами з дітьми ще й поставив новий виклик — онлайн-навчання. Проте хоча школи перенесли в наші оселі, відчуття, що ми залишилися сам на сам з проблемами, не було. Влада, місто, місцевий бізнес про нас пам’ятають. Як у цій ситуації, коли всіх учнів безкоштовно забезпечили харчуванням.

Навіть у доковідний час усі американські школи мали спонсорів. Це місцеві банки, супермаркети, піцерії. Ті кошти, які вони віддають на благодійність, дають їм податкові пільги, тому, врешті решт, це вигідно всім: і батькам, і школам, і компаніям.

Поділитися цією статтею