Що ви робите для продуктивного навчання дитини вдома: досвід батьків

Лайфхаки з ефективної організації навчання на карантині

Зображення:Ouch.pics

Готувати їжу тричі на день для всієї родини, тримати дім у чистоті, встигати якісно працювати віддалено та стати для свого школярика ідеальним організатором дистанційного навчання — одночасно робити все це буде не до снаги, навіть якщо ви «суперенерджайзер». Але є алгоритми, які допоможуть створити комфортну атмосферу для всіх членів родини та зробити навчання з дому справою звички на наступні кілька тижнів. Що ж роблять для цього батьки з різних куточків України?

Пояснюють, чому карантин — не канікули

Ольга Гацкова

Я одразу повідомила дитині, що карантин — це не час для розслаблення й відпочинку. У нас бабуся в групі ризику, і ми обговорювали, що можна зробити, щоб її захистити. Тож старанне навчання вдома — це вклад сина в програму захисту бабусі. Дистанційне навчання практикуємо не вперше і дозвольте маленьку пораду: не намагайтесь одразу вимагати від дитини виконання абсолютно всіх завдань. Якщо їх форма, запропонована педагогом під час «дистанційки», не зацікавлює дитину, постарайтеся знайти круті навчальні відео, ігрові застосунки. Я обирала ті, які найближче до шкільної програми. Наберіться терпіння: за тиждень чи два до самодисципліни дитину молодшого шкільного віку привчити важко.

Будують чіткий розклад і графік

Юлія Павлюк

Зручно складати розклад всіх занять одразу на три тижні наперед. Потім усі завдання ми розподілили за цим розкладом. Заважає навчанню хіба невчасно задане вчителем завдання. Виконані завдання надсилаємо або в месенджерах в «особисті» вчителю, або на різних освітніх платформах.

Ольга Гацкова

Домовтесь із дитиною, з котрої години вона сідає за навчання. Дотримуйтеся таймінгу (в обраний час вмикайте якийсь кумедний звуковий сигнал — «дзвінок на урок», — ред.)

Візьміть ватман, напишіть на ньому маркерами розклад, прикріпіть на стіні й нехай ваш школярик відмічає зроблене.

Навчальні відео за можливості шукайте і продивляйтеся разом. Часом я прошу сина пояснити мені деякі моменти, саме так він найкраще запам’ятовує вивчене.

Вірші та перекази ми записуємо на відео і відправляємо бабусі. Їй на радість, нам — на закріплення матеріалу.

via GIPHY

Стежать, щоб дитина вчасно робила перерви

Ольга Гацкова

Учням молодшої школи буде комфортно, якщо розбивати заняття на проміжки по 20 хвилин. Перерви найкраще робити від 10 до 30 хвилин.

Тривалість перерви дитина може обрати сама. У нас єдине обмеження — жодних гаджетів до кінця навчання. А ось читати можна. Після навчання робіть разом щось приємне.

За вдало завершений навчальний тиждень введіть нагороду. У нас це — нові книжки.

Практикують навчально-ігровий бартер

Людмила Барбура

Вирішили з донькою: до обіду вона наполегливо навчається, а опісля має змогу помалювати та повишивати. Також домовилися, що за добре виконані завдання я буду бавитися за її правилами. Наприклад, вона вивчила німецьку, а я з нею потім маю погратись у перукарню. Перукар, зазвичай, донька, я — клієнтка. Часто навчально-ігровий бартер діє на UNO та ігри в юного дизайнера.

Алла Анатоліївна

У нас з моїм першокласником торгово-економічні відносини. За вчасно виконані вправи з математики, письма, англійської та «Я досліджую світ» протягом карантину вже пообіцяли новий набір LEGO. А для щоденного заохочення рятуюсь прогулянками в ліс, парк, велопрогулянками.

Ірина Крамаренко

Залишилася на карантині з донькою, 4-й клас. Важко заохотити до навчання: «Мам, інші ж гуляють, чому це я маю вчитись?» Ведемо перемовини й домовляємось. З останнього: за конспект з природи замовила мені два шматки піци.

Не забувають про руханку, танцюють разом

Анна Сидорук

Щоб учням під час дистанційного навчання було веселіше, вчителі школи, де навчається донька, організували в Instagram «Руханка-challenge». Отож, Вероніка записує на телефон коротенький ролик зі своєю руханкою, виставляє у stories та ставить хештег #новопечерськашкола. А ще дивиться руханки інших та повторює і вивчає нові рухи. Це допомагає перемикати увагу та добряче підіймає настрій. Можемо й разом потанцювати й одразу заряджаємось позитивом.

via GIPHY

Дозволяють дитині працювати за її біоритмами: відрада для «совенят»

Володимир Абрамов

Завдяки карантину «дослідним» шляхом знайшлись години, коли мій син найбільш сконцентрований та посидючий. Радію, що мого «совенятка» більше не мучать заняттями о 8-й ранку.

Виконують завдання на свіжому повітрі

Тетяна Бардецька

Моєму першокласнику вчителі задали чимало цікавих завдань і багато з них ми виконуємо, гуляючи на свіжому повітрі. Наприклад, по дорозі стовби пофарбовані в кілька кольорів, і я прошу сина порахувати, які з них однакового кольору. Можу запропонувати порахувати голубів, і одразу робимо вправу на віднімання, якщо якісь із птахів злетіли. А ще виконуємо вправи на уважність. Можу попросити дитину, щоб максимально детально описала машину, яка щойно проїхала. Рахуємо зернята, які кидаємо голубам. Наприклад: я кинула щойно 5 зернят, син — 8, а голуб залишив 3 зернятка. Скільки голуб з’їв? На перший погляд завдання примітивні, але мозок активно працює. А з третьокласником ми просто можемо взяти предмет, який бачимо перед собою (велосипед, машина, дерево), і я прошу, щоб дитина детально описала його властивості й характеристики. Для складності можу сказати, щоб у реченнях використовувалися певні частини мови. Наприклад, у реченні має бути іменник, дієслово і три прикметники.Чи, наприклад, іменник, дієслово, прикметник і займенник.

via GIPHY

Щодня вчаться бути терплячими

Тетяна Головчак

Щоб дитина ефективно навчалася вдома, батьки мають бути спокійними і терплячими. З першого дня «дистанційки» почала помічати, що терпіння не вистачає на вмовляння сісти за уроки, зацікавити, пояснювати нові теми. Добре, що є помічний інтернет: спершу читаю сама, потім пояснюю незрозуміле своєму третьокласнику. До карантину була агрономом, а зараз стала вчителем. Спонсор мого терпіння — препарати магнію та величезна любов до сина.

Ольга

Вчуся бути терплячою, щоб організувати доньку-другокласницю до навчання щодня. Але в неї завжди багато питань, і оскільки ми з чоловіком зайняті дистанційною роботою з дому, пояснити щось одразу далеко не завжди вдається. Тому вирішили не створювати ще більш нервову атмосферу і все незрозуміле надолужуємо на вихідних. Дочка дуже скучила за школою, кожен день ридає через карантин. Саме з навчанням великої проблеми немає, більше помічаю її нудьгу. І тут в діло йдуть гаджети, телевізор, іграшки, малювання. У квартирі хаос, на кожному кроці результати діяльності дитини. Але я повторюю собі, що все це — тимчасово, і як у мультику подумки промовляю: «Терпіння, тільки терпіння!»

«Без піжам»: одягаються в стилі casual для робочого настрою

Яна Тягла

Щоб дотримуватися повноцінного робочого графіка, важливо відчути робочу атмосферу. З мого досвіду, це дуже важко зробити, сидячи на ліжку в піжамі. Це надто розслаблює, знижує концентрацію. Тому після ранкових справ і сніданку ми вдягаємось у повсякденний одяг і працюємо за охайним робочим місцем. Продуктивність дає про себе знати.

Облюбовують традицію «сімейного читання»

Тетяна Полюхович

У мене двоє хлопців, 1-й та 6-й клас. Жартують після сніданку: «Мамо, ми пішли до школи», і кожен сідає за свій робочий стіл. Сини працюють самі, мене кличуть тільки коли потрібне додаткове роз’яснення або якщо старшому потрібно допомогти знайти додаткові матеріали. Тривалість заняття не обмежую, а от перерву корегую, спостерігаю: втомилися чи ні. За тиждень карантину започаткували круту звичку: читання сім’єю. Читаємо по черзі — кожен обирає своє. Інші слухають. Дуже релаксово!

Згадують «олдскульні» ігри

Ольга Юрчишин

У мене двоє школярів (4-й і 9-й клас) і 5-річне дошкільня. І я з тих мам, які в час карантину «моляться» на садки та школи. Щоб веселіше жилося, граємо з малими в шахи онлайн, «Крокодила», «Морський бій». А найменшому дуже сподобався #legochallenge і на кожен день є цікава справа.

Несподівано дізнаються про «слабкі» сторони дитини в навчанні

Євгенія Аратовська

Ніколи б не подумала, але саме завдяки карантину дізналася, що рівень знань і уваги в доньки-першокласниці доволі низький. Тепер більше з нею займаюся, допомагаю. І дуже радію, що вчасно це помітила. Але доводиться тепер свою роботу відкладати на вечірній час.

Тестують дистанційне навчання як демоверсію домашнього навчання

Ірина Веремієва

Моя донька навчається в 4-му класі та час від часу пропонує перевести її на домашнє навчання. Тільки-но почався карантин, сказала їй: «У тебе є чудова нагода спробувати домашнє навчання зараз. Впораєшся?» Ми зібрали всі завдання, виписали їх на наліпки, розклеїли по днях. Донька щодня виконує роботу, а в кінці тижня її чекає винагорода, на яку вона сама погодилась. Подивимося, який буде результат у кінці «дистанційки», і вирішимо.

Віктор Логвін

Несподівано отримали змогу протестувати домашнє навчання в дії. Тож мотивація зараз — саме ця чарівна фраза: «Якщо ти будеш добре вчитися дома, то не ходитимеш до школи!» Важливо: з 1-го по 6-й клас батькам треба перевіряти зроблене, а потім добре вмотивована дитина сама перевіряє себе. А про неслухняність дітей під час карантину абощо маю улюблену фразу: «Неслухняні діти — це просто діти, що втратили довіру до дорослих».

Поділитися цією статтею