Що таке опорні школи?

У 2016 році всі області України проводили конкурс на найкращий проект опорної школи. На нього могли податися школи, що мали у своєму районі найбільше учнів (як правило, не менше 360), найкраще обладнання і хороших вчителів. А головне — мали можливість прийняти до себе на навчання якомога більше учнів 5-9-х класів з малокомплектних сільських шкіл.

Map (1)-01

Для чого потрібні опорні школи?

За твердженням МОН, головна мета опорних шкіл — забезпечити дітям рівні можливості доступу до якісної освіти. Відомо, що в сільській місцевості навчається приблизно третина українських дітей. Водночас випускники сільських шкіл мають найгірші результати ЗНО. Саме цю проблему мають усунути опорні школи.

Pics_Heroes_Khobzey

І які результати ми вже маємо?

Павло Хобзей, заступник міністра освіти і науки України:

«У міністерстві розмірковують над моніторингом опорних шкіл, а Інститут освітньої аналітики почав розробляти методологію».

І скільки опорних шкіл вже створено?

Наразі в Україні 178 опорних шкіл. Лідерами за кількістю є Львівська (24), Київська (23) та Кіровоградська (23) області. Найменше їх у Вінницькій, Миколаївській та Одеській (по дві у кожній). У Закарпатській — не створено жодної.

А можна обійтися без опорних шкіл?

Павло Хобзей: «Усе залежить від рішення місцевих органів влади, а, наприклад, Закарпаття — складний багатонаціональний регіон з різними мовами навчання. Процес зі створення опорних шкіл пов’язаний зі зміною мережі, а це завжди дражливе питання. Якщо на Закарпатті побачать наші успішні практики, можливо, їхня думка зміниться».

Чи були якісь особливі вимоги до вчителів опорних шкіл?

Павло Хобзей: «Таких вимог не було. Але МОН рекомендував обирати на опорні школи не тільки великі, а й ті, де хороший директор і педагогічний колектив».

Який вчитель, на думку МОН, є хорошим?

Павло Хобзей: «Нам важливо, щоб вчитель добре ставився до дітей, знав предмет і володів сучасними методиками викладання, умів мотивувати до навчання».

Опорна школа може бути дуже далеко від дому дитини. Як їй діставатися на навчання?

Для цього є шкільні автобуси. Довезення дітей до опорних шкіл повинні забезпечувати на місцях: від закупівлі автобусів до складання маршрутів. У 2016 році держава виділила 600 млн грн освітньої субвенції на придбання транспорту.

Що буде з молодшими школярами? Їм теж доведеться діставатися до школи автобусом?

Ні, початкові школи мають залишитися якомога ближче до місця проживання дітей.

А що стало з малокомплектними сільськими школами після того, як їхні учні перейшли до опорних?

Першого вересня 2016 року уряд припинив фінансування шкіл (крім початкових), де навчалося менше 25 дітей. Тому місцеві органи влади мали два варіанти дій: або фінансувати такі школи з власного бюджету, або залишити тільки початкові класи (понизити ступінь) і зробити школу філією опорної. Філія втрачає статус юридичної особи і підпорядковується адміністрації опорної школи.

І як справи з філіями?

Павло Хобзей: «З 511 філій тільки 289 втратили статус юридичної особи. А понизили ступінь лише 99. Ми розуміємо, що це еволюційний процес, що потрібно домовлятися з громадами, організовувати підвезення, що це не так просто. Наше основне завдання — демонструвати підвищення якості освіти в опорній школі, щоб батьки розуміли: нехай це на 15 кілометрів далі від дому, але умови для навчання там кращі. Ми виділяли значні кошти на покращення матеріальної бази і навчання вчителів».

Скільки шкіл закрили?

Павло Хобзей: «Приблизно 270. Більшість малокомплектних — через відсутність дітей. На сьогодні в нас 342 школи І ступеня, де навчається до 10 учнів, 1137 шкіл І-ІІ ступеня, де навчається до 40 учнів, і 2,5 тисячі шкіл І-ІІІ ступенів, де навчається до 100 учнів. Як бачимо, велике поле для діяльності. Але головне для нас не закриття, а пониження ступеня, щоб старші класи (10-11-ті), а також гімназійні (7-9-ті) отримували кращу освіту там, де є лабораторне обладнання і більше дітей, щоб і групову роботу можна було проводити».

Чи обов’язково було закривати школи?

Такий розвиток подій має економічне підґрунття. На початок 2016 року в Україні налічувалось 613 шкіл, де навчалося менше 25 учнів з 1-го по 9-й класи. Вартість навчання одного учня в таких школах обходилась державі в понад 50 тис. грн на рік за середнього показника близько 9 тис. грн.

Що буде з мережею опорних шкіл у майбутньому?

Павло Хобзей: «У планах уряду — додавати 100 опорних шкіл щороку. Але мети, щоб усі школи стали опорними, немає. Основне для нас — не кількість, а те, щоб опорні школи стали інструментом підвищення якості освіти».

Поділитися цією статтею
Автор: