«Хочу в гості до Макса! Чому не можна? Ось же він у ноутбуці!» — вимагає син. «А я сукню, як у Діани» — каже донька. І навіть уві сні шепоче: «А-мін-ка». Маленьких блогерів і те, як знайти їхні ролики в YouTube, знає майже вся малеча. Але які моменти негативно впливають на дитячу психіку?
Чому заборонені теми будуть з’являтися
Бізнес з величезними прибутками (на успішних блогерах батьки заробляють понад $100 тисяч на місяць, за даними ресурсу Socialblade) росте, мов на дріжджах. Перші відео звичайні мами викладали з підписами «Які милі дітки… вперше в житті бачить море… грає в магазині з іграшками, які не можемо купити». Родина Радзінських, у якій зростає найвідоміша в російськомовному сегменті 6-річная блогерка Настя зі 109 млн підписників, думала, що це буде історія маленьких успіхів хворої дитини — їй ставили ДЦП. Але нині дівчинка бігає, розмовляє і має виразну міміку. Зараз правила диктують вже не бажання батьків, а бізнес, клікбейт.
Те, що поєднує ці успішні сімейні бізнеси: діти чарівні, мають дещицю акторських даних, зроблено майстерний монтаж, а їхні батьки, щоб задовольнити попит, вигадують сюжети, про які пересічні родини й розмовляти б не стали. Звісно, у більшості є сюжети про ігри, саморобки, пізнавальні челенджі, забавки з ростовими ляльками. Але на них популярними не стають. Тож варто контролювати, що дитина дивиться, і не загалом («мила дівчинка, розповідає про ляльок»), а більшість відео, бо в наймиліших юних блогерів може бути неприємний «сюрприз».
Що загрожує маленьким глядачам:
1. Шок-контент
Батьки думають, що малюки дивляться розпаковування іграшок та поїздки по парках розваг. Але «виїхати» на цьому останні 3 роки неможливо, бо таких відео — море. Тож спочатку привернути увагу намагаються тим, що шокує. Скажімо, у влога Vlad and Nikita аж 36,5 млн підписників. Але ці брати стали відомі завдяки іншому, три роки тому забороненому через невідповідний контент VladCrazyShow. Мама в образі клоуна-кілера, син «витягує» з тіла гвіздки, а ще шокований малюк, який бачить, як мама їсть шоколад, вибачте, з памперса, але не розуміє, що відбувається. Можна простіше — так і писати «Діти в шоці», як роблять на каналі Nicol Crazy Family (у їхніх проєктів разом 20 млн підписників), також дуже багато відео підписані, що хтось «ПЛАЧЕ» або «діти покарані».
2. Сумнівна дорослість
Super Polina останнім часом утримує 11,5 млн підписників не лише розіграшами призів, а й відео про сонну маму за рулем автівки та різними варіаціями на тему «у 5 років — заміж, з дитсадка — у РАЦС». Що такого? Але ж діти споконвіку грають у «доньки-матері». Якщо це лише одна з розваг, то чому «Зоопарк, гладимо звірів» має 2,5 тисячі переглядів, а «Наречена чи дитина» — 44 млн переглядів? Юні глядачі бачать не гру про родину, а нібито справжню дорослість: для «нареченої» тепер авторитет не мама, а жених, який дарує весільне вбрання та обручку. Збирається заміж і 5-річна Miss Katy (разом з братом 30,8 млн постійних глядачів). У Like Nastya все вже «вирішено»: «Настя вийшла заміж». Дивно звучить і назва відео 9-річної блогерки з Viki Show «Поцілунок челендж-гра з татом».
3. Жорстокі чи небезпечні експерименти
Природна допитливість — що всередині предмета або як його можна трансформувати — нещадно експлуатується в блогах. Але ж відчуваєте різницю: продемонструвати, як іграшка влаштована, або ж розрізати ножицями іграшкову тваринку чи ляльку з коментарями: «Зараз в тебе вуха не буде». Або навіть зі змонтованими «сльозками» та зойками? Такі відео швидко блокують або ж визначають як 18+, але щоразу залишаються такі, де маловідомі діти-блогери чавлять колесами (як Катюшка) або палять (як Mr Fiks). А ще ті ж самі ігри з вогнем — небезпечно, а маленькі глядачі прагнуть самостійно відтворити експеримент.
До слова, деякі блогери (Viki Show) розкручуються на цьому в межах правил: відео «смажимо іграшки (олівці тощо)» виявляються виготовленням печива, обпалюванням керамічних фігурок або перевтіленнями за допомогою «суперприлада» чи чарівної палички. Але юні школярі шукають відео саме з таким запитом і потрапляють на тих, кого не встигли заборонити.
4. Порушення закону чи правил
YouTube останнім часом блокує небезпечний для дітей контент, тож щоб не мати проблем чимало роликів, які дали змогу піднятися, автори потім прибирають. Але користувачі викладають збірки «видалене відео», а діти дивляться, побачивши знайомі обличчя. Приміром, на каналі «Луномосик» (4,7 млн прихильників) діти нібито без дозволу беруть машину та самі нею керують, тікають від мами, без дорослих, обдурюючи провідників, їдуть на справжньому поїзді, беруть гроші без дозволу і купують, що хочуть. Усе це минає для них безкарно, мама лише безпорадно свариться.
Що ж до безкарних порушень батьківських заборон, то це — майже стандарт. Візьмемо лише найпопулярніших. Like Nastya розкидає речі, кидає торт на підлогу, знищує засоби догляду за тілом. Miss Katy і Mister Max перевертають усе в машині, катаються в магазині на самокатах, без попередження ховаються від батьків у місті. Юні глядачі хочуть повторити все це, і ображаються на батьків, які сварять або карають: ось у «дітей з YouTube» чудові тати й мами, які все дозволяють.
5. Жорстокий летсплей
Жанр — проходження комп’ютерних ігор самостійно або з батьками — може бути навіть корисним, якщо йдеться про розвитковий контент, про поради. Але, на жаль, популярні і скоріше впадуть дитині в око варіанти «стрілялок». Трирічний хлопчик з татом проходять втечу з в’язниці, стріляють по охоронцях, малюк радіє: «Як він впав!» Тато заохочує: «Оце так! Замочили трьох поспіль!» Це Діма Кідс ТВ — влог, який дивляться 6,7 млн підписників. І якщо хтось вважає, що це просто варіант гри у «війнушки», то зазвичай діти грають у протистояння з ворогом, а тут — із захисниками порядку. «Грабуємо банк і збігаємо від поліції» — ще одне відео. А в NicolCrazy назва ще гірша: «Відірвало голову».
6. Жахи
Зазвичай це йде як 13+. Але є ризик, що новачки вирішать полякати маленьких глядачів. Ще донедавна дівчинка Непета, у якої 4,6 млн прихильників, писала, що її відео — для дітей з 7 років. А демонструє розіграні за всіма правилами сюжети фільмів жахів: з відповідною музикою, тінями чи жахливими образами за спиною героїні, зміненими, щоб налякати, голосами, нагнітанням атмосфери. На каналі за всіма правилами напис: відео є художньою вигадкою. Але діти вірять тому, що чують, а в кожному відео: «Це сталося насправді, у реальному житті». Першокласникам нервовий зрив забезпечено.
У відео Валерішки та 6-річної Меріки (3 млн підписників за різними каналами) — проходження горор-ігор та різноманітні герої звідти «у реальному житті»: Балді, Зла вчителька, Зомбі, Морозивник, іграшки-аніматрони. В іграх — кров та жорстокість, діти інколи виглядають насправді наляканими.
А може, це боротьба зі страхами? Психологи свідчать, що «страшилки» можуть спокійно сприймати підлітки, але не діти до 12 років. І гелловінська маска, яку одягають зі сміхом, сюжети, де зло переможене добром, дійсно, допоможуть (хоча частина батьків і в цьому сумнівається). А ось відео з каналу Луномосик, де діти під тривожну музику ледь втікають від людини з лопатою в масці «Привіт, сусід», може добряче налякати відчуттям безпорадності. І нічого доброго не принесе, на перший погляд, зовсім дитяча історія 4-річної Амельки Карамельки (на неї підписано 1,9 млн дітей), де дитина стріляє по страшній Гренні, а потрапляє по мамі.