Що батькам і вчителям варто знати про TikTok: користь для навчання та небезпека

Авторка тексту: Ольга Ліцкевич
Зображення: https://ua.depositphotos.com/

Розповідаємо про освітні ініціативи найбільш обговорюваної соцмережі 2020 року з погляду вчительки, експертки з TikTok та шкільного психолога.

TikTok — китайська соціальна мережа, якою користується вже понад мільярд людей в усьому світі. Саме її, а не Facebook чи Instagram, найчастіше обирає покоління сучасних школярів.

Навіть той, хто не зареєстрований у TikTok, хоч раз чув про народжені там челенджі або бачив короткі вірусні відео тривалістю від 15 до 60 секунд, які вийшли за межі соцмережі. Так, цієї весни український інтернет сколихнула #руханка. Це фізкультхвилинки, які під час карантину придумала і втілила вчителька фізкультури та хореографії Анна Домніч.

Але якщо ви досі думаєте, що TikTok — лише для емоційної розрядки та відпочинку — зверніть увагу на хештег #LearnonTikTok. За ним ви знайдете інструкції зі створення всього на світі, а також безліч цікавих фактів про науку, поданих у креативній формі.

Керівництво соцмережі не просто заохочує створення таких навчальних відео, а й частково їх фінансує — тільки у 2020 році на це піде 50 мільйонів доларів з бюджету, який компанія виділила на протидію пандемії COVID-19.

Завдяки цій програмі в соціальну мережу прийшли такі популяризатори науки, як Білл Най. Або Ніл Деграсс Тайсон — кілька років тому 62-річний вчений написав книгу «Астрофізика для тих, хто цінує час», а тепер швидко впорався із завданням вкласти корисну та цікаву інформацію у відео хронометражем 15 секунд.

@billnye

Stuck at home with nothing to do? Consider the following ##ScienceExperiment to help pass the time... ##LearnOnTikTok ##TikTokPartner

♬ original sound - Bill Nye

В Україні в жанрі корисних роликів працює український студент під ніком Чорнобровий. 20-річний Данило Гайдамаха популяризує українську мову серед своїх однолітків. Хлопець читає вірші класиків під сучасну музику, кумедно обігрує мовленнєві помилки та доводить, що деякі російські слова мають українське походження, а не навпаки.

Ми поспілкувалися з учителькою, експерткою з просування в TikTok та шкільним психологом, які розповіли про свої стосунки із соцмережею, її плюси, загрози та вплив на навчальний процес.

Стелла Гарнеда з учнями

Погляд вчительки:
«TikTok — це засіб мотивації та експериментів»

Викладачка англійської Стелла Гарнеда створила свою сторінку в TikTok рік тому. Користувачі цієї соцмережі знають її як @pani.stella, а учні — як ту саму вчительку з TikTok.

Свій перший челендж вона зняла, побившись об заклад з колегою: учні були в захваті, а її затягло. Зараз у неї 2500 підписників та майже 90 тисяч вподобайок. Корисного — у широкому розумінні цього слова — контенту тут немає. Проте сюжети про #буднівчительки допомагають дітям побачити у викладачі живу людину, а їй самій — краще взаємодіяти зі школярами.

— TikTok — це хороший спосіб мотивувати учнів або зацікавити їх новою темою. У нас є правило: якщо ми активно працюємо та виконуємо все заплановане — після уроку знімаємо відео для TikTok. Але це працює тільки з 5-7-ми класами. Старшим таке вже не цікаво.

Раджу не боятися соцмереж, а використати їх на користь. Створюйте експериментальний контент, навчальні відео або залучайте до підготовки домашнього завдання. Запропонуйте дітям самостійно зняти відео, створити Instagram-сторінку або профіль літературного героя. Готувати такі завдання набагато цікавіше та приємніше.

Адміністрація школи, батьки та колеги реагують на мою сторінку позитивно, усіляко підтримують цей вияв творчості. У нас є шкільний акаунт, а під час літнього табору я проводила заняття, де вчила дітей знімати відео для TikTok.

Стелла Гарнеда з учнями знімають відео для TikTok

Погляд експертки з просування в TikTok:
«Краще не пасивно дивитися відео, а стати його автором»

Керівниця дитячих проєктів, освітня блогерка та експертка з просування в TikTok Олена Снігур створила свою сторінку майже рік тому. Зараз у її сторінки @lena_snigur майже 40 тисяч підписників та 1 мільйон уподобайок. Тепер вона не лише сама створює контент, а й навчає цього інших. Серед її учнів підприємці, лікарі, спортсмени і, звісно, діти.

— Відео тривалістю до 1 хвилини — це надзвичайна перевага цієї соцмережі в сучасному світі кліпового мислення. Діти сприймають інформацію швидко. І їхню увагу треба захопити в перші 3 секунди.

@lena_snigur

Цікаво, а мене дивляться вчителі?) якщо ви вчитель, залиште коментар 😃☀️ ##дуэт с @rumyancev21 ##дистанционноеобучение

♬ Завис - AlexNik

Що я можу порадити батькам? По-перше, звертайте увагу на те, де зараз увага дітей, і направляйте цю енергію у правильне річище. Навіть якщо це соцмережі. По-друге, добре, якщо діти не просто дивляться відео, а й стають його авторами. Так ми можемо розвивати їхню творчість, концентрацію на завданнях, цілепокладання і даємо можливість отримати досвід успіху — після цього ще більше хочеться діяти!

І по-третє — тут кожен може ділитися своїми знаннями. І кожен може відшукати для себе саме ту інформацію, яка йому необхідна. Найближчим часом TikTok має всі шанси стати освітньою платформою не тільки для дітей, а й для дорослих.

Серед освітнього матеріалу зараз популярні акаунти про вивчення мов: англійська, іспанська, китайська. Багато акаунтів з лайфхаками «як зробити щось», творчістю, уроками танців, правилами етикету. Тут ви знайдете корисний контент від лікарів, підприємців та юристів. А також знання з таких предметів, як математика, рідна мова та історія.

Погляд психолога:
«Гонитва за швидкими емоціями знижує мотивацію до навчання»

Не треба забувати, що соцмережі — це бізнес, мета якого — якнайдовше утримати увагу своїх користувачів. Як це працює з точки зору психологічних аспектів та чого варто остерігатися — нам розповіла дитячий та практичний шкільний психолог Ольга Беленок, яка зареєструвалася в TikTok, щоб бути на одній хвилі з дітьми.

— Мережа TikTok — це наслідок короткотривалого фокусу уваги.

Її основний контингент — нове покоління, орієнтоване на швидкий результат, достигатори, які люблять отримувати все тут і зараз, негайно і без відкладання. Це вони свайплять стрічку Instagram, не читають лонгріди, люблять мемчики, розмовляють сленгом, максимально економлять час та роблять багато справ одночасно.

Мозок вже давно налаштований на ланцюжок: картинка — задоволення, без осмислення та довгої рефлексії. А в TikTok — живі картинки, написи, які несуть інформацію, ще й музичний супровід. Клас! Дофамін виділяється надпотужно. І звикання до такої ейфорії надто швидке. Помічали, що годинка-друга там пролітає непомітно?

Які небезпеки можливі під час такого дозвілля та чи варто його обмежувати? Розглянемо плюси і мінуси:

Плюси:

  • Допомагає розвинути впевненість, креатив та конструктив. Якщо дитина на одній хвилі з однолітками, причетна до спільного захоплення — вона почувається спокійніше.
  • Деякі відео дійсно несуть смислове навантаження, вчать чогось нового та цікавого.
  • Спонукає дитину більше рухатися фізично, вивчати рухи трендів.
  • Підвищує настрій та знімає емоційне навантаження.

Мінуси:

  • Гонитва за швидкими емоціями знижує і так слабку мотивацію до читання чи навчання, адже щоб отримати задоволення від книги або фільму, слід докласти більше моральних зусиль.
  • Бажання швидкої популярності та переглядів може змусити дитину повторювати надто відверті та сексуально забарвлені тренди.
  • Діти певного віку не завжди розуміють тонкий гумор чи сарказм, помилково тлумачать сенс тренду, повторюють його та виглядають безглуздо в очах однолітків. Як наслідок — цькування.
  • Не завжди готові до критики чи хейту від глядачів.
  • У TikTok багато нецензурної лайки (у тому числі в піснях).
  • Величезне навантаження на нервову систему від частої зміни картинки, звуку та персонажів.

Не забувайте, що дитяча психіка надто рухлива та незріла, тому прогнозувати конкретні наслідки важко. У кожному окремому випадку результат буде різним. Але, як дитячий психолог, раджу дозувати та перевіряти, що та скільки в TikTok бачить саме ваша дитина.

Поділитися цією статтею