Сертифікація для вчителів: детальна інструкція від Лілії Гриневич

Вчителі вже встигли назвати проект сертифікації «спадкоємцем атестації» та ведуть запеклі суперечки, чи буде якісною сама процедура та наскільки це гарний стимул до саморозвитку викладача. Скільки матиме етапів, які вимоги до вчителя та як зареєструватись, хто оцінюватиме освітян та які бонуси дає ця непроста процедура — розповідає Лілія Гриневич. Цій темі пані міністр присвятила свій виступ на Форумі освітніх лідерів Liberal Arts.

Що таке сертифікація та яка її мета

Саме слово «сертифікація» для вчительського вуха може прозвучати «насторожуюче», — зізналася пані міністр. Та насправді його лякатись не слід, адже проходити сертифікацію вчителі будуть виключно за власним бажанням.

Сертифікація — зовнішнє незалежне оцінювання професійних компетентностей педагогічного працівника, а також його практичних умінь у застосуванні сучасних методів і технологій навчання.

«Через механізм сертифікації ми хочемо віднайти найкращих провідників Нової української школи, агентів змін, що готові ділитися та поширювати сучасні методики навчання. Реалізувати таку мету можна лише за умови добровільності процесу, тому ми ретельно слідкуватимемо за дотриманням цього принципу», — підкреслює пані міністр та додає, що обов’язкова атестація вчителів наразі не задовольняє потреби ні педагогів, ні реформи освіти.

«Якщо сертифікація виявиться успішною, сподобається вчителям та відповідатиме потребам реформи (це може трапитись через 5 років, через 7 чи набагато швидше) — ось тоді ми зможемо замінити атестацію механізмами сертифікації. І все для того, щоб вчитель не був залежним виключно від того, якої про нього думки директор школи чи які педагог має стосунки із завучем своєї школи», — каже Лілія Гриневич.

Коли розпочнеться сертифікація

«У 2019 році ми розраховуємо на 1000 вчителів початкових класів, які зможуть пройти сертифікацію. Чому тисячу? Ми маємо як слід відпрацювати цей інструмент. Згадайте, що поки ЗНО для школярів впроваджувалося на національному рівні, минуло п’ять років його пілотування. Цього разу пілотування буде коротшим. Сподіваюся, у 2020-2021-му воно продовжиться. У наступні роки ми зможемо розширити і кількість можливих учасників, і категорії вчителів, які зможуть брати участь у сертифікації».

Зареєструватися на сертифікацію можна буде на сайті Українського центру оцінювання якості освіти з 15 січня до 1 лютого 2019 року включно.

Стаж педагога має становити не менш ніж два роки: це єдина обов’язкова вимога до вчителів.

Які три етапи сертифікації треба пройти

1. Вивчення практичного досвіду роботи педагога

Щоб зробити оцінку діяльності незалежною та об’єктивною, до кожного вчителя приїдуть щонайменше два експерти.

Виїзди таких експертів триватимуть два періоди:

  • із середини лютого до кінця 2018–2019 навчального року,
  • із вересня до жовтня 2019 року.

До кожного вчителя експерти навідуватимуться лише раз. При цьому зареєстрований на сертифікацію педагог отримає попередження про візит експертів на електронну пошту не пізніше ніж за три дні до їхнього приїзду.

За проведення цієї частини сертифікації відповідатиме Державна служба якості освіти. Вона сформує пул тих самих незалежних освітніх експертів — викладачів, вчителів, тренерів НУШ.

2. Зовнішнє незалежне тестування

Відбуватиметься у період між другою половиною жовтня — початком листопада (в період масових канікул). За його проведення відповідає Український центр оцінювання якості освіти.

3. Вивчення електронного портфоліо

Електронне портфоліо вчителя має містити:

— заповнену анкету самооцінювання;

— опис власного навчального заняття: освітня програма, навчальний предмет, тема, мета, методичне забезпечення, може містити відео-фрагмент уроку;

— додаткові матеріали за бажанням педагога.

Усі ці матеріали вчитель має завантажити на файлообмінник після реєстрації на сертифікацію до 1 липня 2019 року.

Як і хто визначатиме результат?

«Роботу освітян оцінюють освітяни, а не чиновники», — підкреслює Гриневич.

Сертифікацію пройдуть та отримають відповідний документ про це всі вчителі, які за кожною з цих складових набрали кількість балів, яка дорівнює або перевищує порогові бали.

Якщо учасник подолав поріг з тестування і не подолав з вивчення практичного досвіду — комісія може прийняти рішення вивчити електронне портфоліо. За результатами цього розгляду комісія прийматиме остаточне рішення.

Результати сертифікації визначатиме спеціально створена експертна комісія при МОН, до якої увійдуть представники УЦОЯО, ДСЯО, МОН та громадськості. Комісія встановлюватиме порогові бали з двох етапів випробування: вивчення практичного досвіду і тестування.

На що чекати після сертифікації

Лілія Гриневич зауважує, що процедура сертифікації не проста. Але кожному, хто її пройде та отримає відповідний сертифікат, гарантовані такі бонуси:

  • зарахування успішного проходження сертифікації замість атестації з підвищенням на одну кваліфікаційну категорію або підтвердження наявної вищої категорії,

  • 20 % надбавку до заробітної плати.

Термін дії сертифіката — 3 роки.

У МОН хочуть, щоб виявлені сертифікацією агенти змін теж поділилися своїм досвідом: у своїй школі, у сусідній школі, у районі. «Це буде завданням для управлінців: як допомогти цьому вчителю ділитися досвідом», — каже пані Гриневич.

Вчителі, які не пройшли атестацію, зможуть спробувати свої сили наступного року: «Якщо з якихось причин ви сертифікацію не пройдете — це жодним чином не вплине ні на вашу роботу, ні на статус», — зазначає пані міністр.

Кому не дадуть сертифікат

  • Вчителям, які не брали участі в одній зі складових сертифікації.

  • Педагогам, які не створили електронне портфоліо та не завантажили його під час реєстрації.

  • Викладачам, які проводили попередні репетиції навчальних занять з дітьми, а потім на таке заняття прийшли експерти.

Більше інформації — у Положенні про сертифікацію.

Поділитися цією статтею