Різдво в Україні: 25 грудня чи 7 січня?

А коли ви святкуєте Різдво — 25 грудня чи 7 січня? А чи вживаєте вислів «Католицьке Різдво»? Чи вмієте пояснити дітям цю плутанину? У #Вчительському блозі викладачка історії Ольга Дудар розтлумачує складне простими словами. Тепер ви точно знатимете, коли і в кого Різдво.

Коли я була маленька, страшенно любила новорічні свята. Тоді вони проходили інакше, ніж зараз: святого Миколая згадували рідко. Частіше — Діда Мороза: образ доброго літнього чоловіка з бородою з’явився у 1935 році. Замість традиційного релігійного свята проводили заходи під пильним контролем радянської влади. Перше дитяче новорічне свято у СРСР організували в Харкові. Соціалістичний Дід Мороз дарував дітям не індивідуальні подарунки, а стандартні пакети з однаковим вмістом. Проте ця ситуація мала свої дитячі «бонуси»: круто було отримати смаколик під подушку 19 грудня, подарунок від Діда Мороза 1 січня, подарунок на Різдво і — о, диво, ще й на Старий Новий рік. Чому так відбувається, ми в моєму дитинстві не замислювалися. Проте сучасні діти значно вільніші й допитливіші. Як пояснити їм, чому українці святкують Різдво в різні дати?

Як з’явився григоріанський календар?

Спершу варто пригадати, що у світі існують різні системи літочислення.

У всіх державах Європи та більшості країн світу облік часу нашої ери, включно з XXI століттям і третім тисячоліттям, ведеться від Різдва Христового. А от тривалість року визначили ще до нашої ери. Це зробив правитель Давнього Риму Юлій Цезар, і його юліанським календарем користувалися понад півтори тисячі років!

Але наука розвивалася, і астрономи обчислили: відставання від астрономічного часу сягнуло 10 днів. Коли про це дізнався Папа Римський Григорій XIII, він вирішив, що нічим не гірший від Цезаря і має змінити систему літочислення. Тож у 1582 році одразу після 4 жовтня настало 15 жовтня. Так з’явився григоріанський календар.

То коли ж святкують Різдво у світі, а коли — в Україні?

Римсько-католицька церква і більшість протестантських церков відзначають Різдво за григоріанським календарем, у ніч проти 25 грудня. То чому ж в Україні Святвечір — це 6 січня, а не 24 грудня?

По-перше, українські землі тривалий час перебували в складі Російської імперії, де жили за старим юліанським календарем. Мотиви такого рішення політичні, мовляв «Католики не указ православним!». Але зверніть увагу, Різдво святкували 24 грудня — просто на 13 днів пізніше, ніж у Західній Європі.

Плутанина у святкуванні з’явилася після 1918 року, коли у світське життя ввели григоріанський календар. А от православна церква і надалі користувалася юліанським, бо не хотіла підтримувати більшовицький режим, який встановився на російських територіях, а пізніше — і на українських землях.

Чи коректно вживати термін «Католицьке Різдво»?

Зовсім ні. Адже різні дати святкування зумовлені різницею у світському літочисленні. На різницю у святкуванні впливала і впливає політична ситуація. Саме тому Українська греко-католицька церква користується юліанським календарем. Коли українські землі перебували у складі Польщі в першій половині ХХ століття, українські віряни прагнули зберегти свої особливості, відмінну від польської ідентичність. Українці — греко-католики прагнули втримати зв’язок із тими, хто були громадянами СРСР. Спільні дні святкування символічно поєднували українців по різні боки кордону.

Хто визначає дати святкування релігійних свят?

Якщо політична ситуація змінилася, можливо, варто, щоб держава втрутилася, і Різдво в Україні святкували 25 грудня? Чи це має зробити Українська православна церква? Звернімо увагу: 11 православних церков у Західній Європі — Румунська, Болгарська, Польська православні церкви й Православна церква Чеських земель і Словаччини, а також «грецькі» православні церкви (Константинопольська, Александрійська, Антіохійська, Елладська, Албанська) користуються новоюліанським календарем і святкують Різдво в один день із католиками та більшістю протестантів — 25 грудня.

У державній сфері важливий крок зробили у грудні 2017 року, коли Верховна Рада оголосила 25 грудня офіційним державним святом. Відтоді це вихідний день.

Щодо православної церкви, то Митрополит Київський і всієї України Епіфаній ще у 2019 році прокоментував ситуацію так: українці можуть святкувати Різдво за григоріанським календарем, якщо вони цього хочуть. Ієрархи Православної церкви України обмірковують календарну реформу, але за умови підтримки більшості вірян. Проте і церковні діячі, і політики побоюються спровокувати протистояння та розкол серед українських вірян.

Підсумуймо: сфера церковних свят — це дуже консервативні уявлення, які складалися протягом тривалого часу. І тут спрацьовує психологічний фактор: збереження певних традицій та ритуалів ми асоціюємо зі стабільністю і певною безпекою. Тому непросто подолати стереотипи, які століттями формувалися під впливом державної або церковної політики. У часи Радянського Союзу формували образ «західного ворога», нині світ, на щастя, відкритіший. Перейти на святкування Різдва 25 грудня непросто. Але необхідно толерантно ставитися до тих, хто має іншу думку. Окрім того, в умовах гібридної війни святкування — теж інструмент маніпуляції. Як греко-католики зберігали спільне святкування з Радянською Україною заради відчуття єдності, так нині святкування 7 січня як єдино правильного найбільше підтримується Російською православною церквою.

Зараз ситуацію зі святкуванням Різдва годі вирішити однозначно. Але нам точно до снаги дізнаватися більше, мислити критично і поважати думку інших людей.

Поділитися цією статтею
Автор: