Приручити драконів: 5 демотиваторів підлітка і як з ними впоратися

Самокритика, зависокі вимоги до себе, страх, що не вийде, нерозуміння інших — ці почуття часто складно витримувати й дорослим. А що вже казати про підлітків? Але саме з такими викликами їм доводиться стикатися ледь не щодня. І, звісно, це впливає на навчання. Як допомогти їм пройти цей непростий період? Які демотиватори найпоширеніші серед підлітків, а головне — як ефективно їх подолати? На ці запитання відповідали разом із коучами та воркшоплідерами освітнього простору для українських тинейджерів по всьому світу UA-Teens.

Дракон № 1.
Страх поставити багато запитань

Підліткова сором’язливість і страх поставити “дурне” запитання спонукають тинейджерів мало комунікувати в процесі навчання. Відповідь “Та я ж казав!” — один з основних демотиваторів в опануванні нового. “Але якщо не помилятися, то як дійти до істини?”, — розмірковує Дмитро, тімлід коучів UA-Teens. До команди він долучився якраз тому, що сам у свій час шукав менторів, які допомогли б йому зорієнтуватися. Тому тепер створює безпечний простір для тинейджерів в організації. Але за цим разом з однодумцями хоче досягти глобальнішої мети — змінити уявлення про освіту як про щось нудне. Тому активно бореться з підлітковими страхами та обмеженнями.

Як подолати дракона?

Ментор радить налаштовувати підлітків на думку, що кожне поставлене запитання впливає на вирішення їхнього завдання, а кожне непоставлене, навпаки, гальмує професійний розвиток. А ще радить проводити з учнями мотиваційні бесіди. Для цього гарно підходять приклади відомих особистостей, таких як Білл Гейтс чи Стів Джобс, та їхніх винаходів. Такі приклади наочно ілюструють підліткам, що навіть суперуспішні історії починалися з багатьох-багатьох запитань. Та помилок.

Дракон № 2.
Зневіра у власних силах

Олександра, воркшоплідерка Музичного продакшену в UA-Teens, каже, що найчастіше вона стикається з невірою підлітків у власні сили. Наприклад, під час занять учні часто зауважують, що в них немає слуху. “Але слух — це як трицепс: він тренується”, — запевняє вона. У просторі її завдання — не лише допомогти підліткам опанувати професійні навички, а й просто підтримати їх. Олександра працювала з різними віковими категоріями, але з підлітками їй найцікавіше. “Бути підлітком — це як бути дорослим, якому цікаво багато різних речей. Але в той же час соціум тисне на тебе багатьма очікуваннями”, — ділиться Олександра.

Як подолати дракона?

Менторка рекомендує для цього три кроки. Крок 1: домовитися “не підгодовувати дракона” мінімум місяць. Тобто хоча б на місяць поставити сумнівні думки на паузу і запевнити: якщо за цей час не буде зрушень, то до них сміливо можна буде повернутися. Крок 2: робити, незважаючи на острах. Саме тут необхідно включитися дорослим: ментору або педагогу замотивувати підлітка послідовно рухатися до мети. Крок 3: Робити все поступово. В еру стримінгових сервісів підлітки порівнюють свої перші музичні напрацювання зі світовими хітами, що є зависокою планкою. Звідси й береться зневіра в собі, адже шлях до мети видається задовгим. І тут завдання ментора — якраз розбити цей шлях на прості й поступові кроки і обов’язково відзначати будь-який прогрес на шляху до поставленої мети. 

Читайте також: Не боятися творчих професій: стереотипи про креативну індустрію

Дракон № 3.
Нерозуміння їхніх захоплень дорослими

“Інтереси та захоплення підлітків — це не просто дитячі фантазії. Вони можуть бути першими кроками на шляху до досягнень та успіху в майбутньому. Коли дорослі відкидають ці захоплення, вони негативно впливають на мотивацію та самовизначення підлітків”, — ділиться Дарія, клінічний психолог, коуч та тьютор кемпів UA-Teens. У Просторі інноваційної освіти UA-Teens Дарія працює з підлітками в спеціальних проєктах, таких як подкаст, освітні кемпи, благодійні співпраці. Кожен день роботи з ними в цих проєктах наповнений натхненням, і вона часто бере приклад з їхньої енергії, креативності та наполегливості.

Саме тому цей демотиватор вона вважає абсолютно несправедливим, адже на власному досвіді переконалася: сучасні підлітки зараз краще обізнані в багатьох аспектах життя, ніж дорослі.

Як подолати дракона?

Цей “дракон” треба приручати не зовні, а зсередини: спершу допустити думку про те, шо тинейджер може бути більш просунутим у низці сфер. “Дорослі краще знають” — стереотип, який не відповідає дійсності. Якщо щиро поцікавитися захопленнями підлітків, навіть якщо це комп’ютерні ігри, то можна здивуватися, наскільки вони обізнані. А в майбутньому можна направити тинейджера в цьому руслі для подальшого розвитку його здібностей та навичок. Адже для підлітка цікавість зі сторони “дорослого” до його інтересів — це величезний заряд мотивації на удосконалення своїх знань та навичок. Це посилює його віру в себе і дає поштовх рухатись у напрямку розвитку свого потенціалу.

Дракон № 4.
Зависокі вимоги до себе

Воркшоплідерка напрямку “Анімація” в UA-Teens Анна ще в дитинстві мріяла стати викладачкою, художницею та мультиплікаторкою, тому і розвивалася в цьому напрямку, адже обожнює ділитися знаннями та ідеями. А підлітки, на її думку, є найбільш вмотивованими та уважними в навчанні. Але на заваді під час опанування нових навичок у них часто постають зависокі вимоги до себе. Під час її занять учні часто хочуть з першого разу зробити анімацію як в улюблених стрічках аніме, що просто не може вдатися новачкам. А це своєю чергою підсилює цього внутрішнього “дракона”. В одному з випадків студент навіть перестав виконувати завдання, відкладаючи їх до останнього моменту. Поговоривши з тинейджером, воркшоплідерка виявила, що причина — в його незадоволенні власним результатом, розчаруванні в собі та своїх навичках.

Як подолати дракона?

Конкретно у наведеному випадку Анна показала студентові перші та останні роботи видатних мультиплікаторів і пояснила, що більшість здобуває майстерність шляхом спроб і помилок. Ще одним методом приручення цього “дракона” є акцент на прогресі та успіхах тинейджерів. Критикувати Анна радить виключно виконання роботи, лише конструктивно і не переходячи на особистості. А ще дорослому варто намагатися не порівнювати підлітків та їхні роботи між собою: здорова конкуренція доцільна для більш старшого віку або в індивідуальних випадках.

Дракон № 5.
Відсутність неформальної комунікації з боку вчителя/ментора

За словами Костянтина, воркшоплідера напрямку “Програмування” в UA-Teens, для підлітків, з якими працює він, найбільшим демотиватором стала відсутність неформальної комунікації з боку вчителя/ментора. Особливо це важливо під час онлайн-навчання. “Тож коли підліток заходить у міт, за цим мітом повинен стояти не просто предмет (навіть якщо він сильно цікавить студента) — за цим мітом повинна стояти Особистість”, — вважає Костянтин. Сам він ріс у родині психологів, тому постійну комунікацію вважає невід’ємною складовою навчання.

Як подолати дракона?

На думку Костянтина, навіть звичайне запитання “Як справи?” і банальна цікавість до життя студента може суттєво покращити заняття. Тоді викладач з людини, яка просто вичитує матеріал, стає товаришем, який підтримає і якому поступово можна почати довіряти.

Замість висновків

Якщо вміти розпізнавати кожного з цих драконів і знаходити до них підхід, то навчання стане не лише ефективним, а й сповненим безпечного і комфортного простору.

Поділитися цією статтею