А ви вже чули про професії біоремедіатора, ковід-менеджера чи балансувальника приватності? Виявляється, у майбутньому такі фахівці будуть потрібнішими за бухгалтерів чи турагентів. То на кого вчитися сучасним підліткам? Які хобі дітей стануть підґрунтям у завоюванні професійних сфер впливу? Зібрали для вас ключові тенденції ринку праці від дипломованого профорієнтатора майбутнього Ірини Зарецької-Котруце.
У 2016 році китайський виробник електроніки Foxconn узяв на роботу 40 тисяч роботів, скоротив 60 тисяч осіб штату і пообіцяв збільшувати темпи автоматизації на 20–30% на рік, а в підсумку замінити всіх збирачів машинами. Тоді економісти й соціологи трохи запанікували і пророкували масову заміну людей машинами.
Зараз 2021 рік, і ми бачимо, що тотальної автоматизації поки не сталося. Але ринок професій дійсно швидко змінюється. Озирніться на 5-10 років назад, і ви побачите, як зробили крок в офіси тестувальники програмного забезпечення, UX-дизайнери та UX-райтери, блогери, фахівці з обслуговування роботів.
Крім того, світ і технології змінюються з такою швидкістю, що обирати професію, спираючись на її сьогоднішній престиж — це як ходити тонкою кригою. Наприклад, популярних нині проджект-менеджерів посунуть фахівці, які самі вміють організувати свій проєкт і керувати ним. Та й узагалі, уже зараз затребувані працівники, чиї компетенції охоплюють кілька галузей, а вузькопрофільні фахівці вимушені нарощувати скіли.
І що з усім цим робити підліткам та їхнім батькам? Куди йти вчитися і на кого? Передбачити майбутнє не здатен жоднен футуролог, але вже зараз, спираючись на знання про соціальні й технологічні тенденції, ми можемо зрозуміти, який вектор розвитку обрати.
Про спікерку
Ірина Зарецька-Котруце
Сертифікований коуч ICF, дипломований профорієнтатор майбутнього за методикою Digital Human, тренер і коуч для дітей і підлітків, арт-терапевт. Співзасновниця англомовних таборів DEC Camp в Україні. Спікер Міжнародної конференції SummerCampCon (2021).
Ключові тренди, що визначають майбутнє робочої сфери
1️⃣
Автоматизація
Оксфордські дослідники з Martin School’s Programme on the Impacts of Future Technology прогнозують, що приблизно через 20 років 45% робочих місць у розвинених країнах займатимуть роботи і комп’ютерні програми. Без паніки! Це не означає, що роботи не буде. Це означає, що ми повинні будемо вміти те, чого не вміють машини — професії для людей будуть творчі або у сфері ІТ.
Окрім того, вміти користуватися інтернетом, соцмережами і месенджерами буде необхідно, але недостатньо для роботи. Передбачається, що фахівці майбутнього володітимуть хоча б найпростішими навичками програмування. Siri, Alexa, Аліса, автомобілі з автопілотами або, наприклад, робот-поліцейський, який вміє фіксувати правопорушення і виписувати штрафи — усе це потрібно налаштовувати й адаптувати штучний інтелект під потреби людини. Наприклад, поступово зникне потреба в послугах охоронців і з’явиться професія дистанційних координаторів охоронних систем розумних будинків, які допомагатимуть власникам у разі збоїв.
2️⃣
Цифрова трансформація
Дедалі більше даних з аналогових форматів (книги, журнали, фотоальбоми, паспорти і свідоцтва, усілякі документи) переїжджають у світ нулів і одиниць. З одного боку, цифрову інформацію зручно аналізувати і зіставляти, з нею зручно працювати, копіювати, передавати. Але з другого — це ставить перед людством нові виклики: кібератаки, безпека особистих даних, управління державами тощо. На тлі цього нам потрібно буде вигадувати законодавство, що регулює кіберпростір.
3️⃣
Зростання вимог до екологічності
Із 1970 по 2014 рік популяції диких тварин скоротилися на 60%. Чи можна заперечити, що безвідповідальна діяльність людини ставить під загрозу існування всіх нас? Тому екологічність — це не просто купувати яйця і молоко у місцевої бабусі. Це, швидше, про дбайливе ставлення до ресурсів нашої планети. Дедалі більше фахівців працюватимуть над завданнями зниження витрат води і енергоспоживання, повторної переробки відходів, викидів, що забруднюють повітря. А згідно з дослідженнями Міжнародної організації праці перехід до зеленої економіки створить приблизно 18 мільйонів робочих місць вже до 2030 року.
4️⃣
Глобалізація
Продукцію популярних брендів ми давно можемо купити в більшості країн. Так само, як і забігти на перекус у фастфуд у найвіддаленішому куточку Землі. І вже зараз нам важко сказати, де виготовлений смартфон, якщо компоненти до нього поставляє одна країна, ПЗ пише друга, дизайн розробляє третя, а збирає четверта. Цей тренд і далі набиратиме обертів, а отже фахівці повинні будуть уміти працювати в багатомовних і мультикультурних середовищах. Окрім того, члени однієї команди можуть перебувати не просто в різних країнах, а на різних континентах, мати абсолютно різні професії і працювати спільно над однією метою.
Диво-професії майбутнього, яких будуть навчатися наші діти
Проектувальник особистої безпеки — фахівець у сфері аналізу та запобігання різноманітним ризикам — від схильності до захворювань до ймовірності аварії.
Балансувальник приватності. Що менше даних виробник (чого завгодно) знає про користувача, то складніше йому «викотити» продукт, що відповідає вимогам. А оскільки в майбутньому дедалі більше даних будуть у цифровому полі, потрібен буде балансувальник, який допоможе врівноважити конфіденційність і практичну вигоду від використання його даних.
Спеціаліст зі страхування кліматичних ризиків для бізнесів, схильних до криз і небезпек через погодні аномалії, пов’язані з глобальним потеплінням (наприклад, будівельні компанії).
Біоремедіатор — відновлює екосистеми з використанням біотехнологій (грибів, наприклад).
Нейрогастроном створюватиме новий гастрономічний досвід для клієнтів, ґрунтуючись на знаннях про те, як мозок сприймає смаки.
Секрет успіху в майбутньому = креатив + IT
За прогнозами футурологів менше роботи не стане, навпаки — з’являться нові технологічні сектори, в яких зростатиме кількість робочих місць. Але щоб бути успішним фахівцем у майбутньому, потрібно бути креативним або розбиратися в ІТ. В ідеалі — поєднувати це.
Усю рутину і найпростіші операції заберуть на себе роботи. Фахівцю доведеться вчитися все життя і переучуватися залежно від функціоналу професії. Його робочим місцем стане віртуальне середовище, а доповнена реальність буде звичайною справою.
Творчі індустрії переживуть нове народження, тому що цінність продукту створюватиметься через уяву, а не за рахунок експлуатації ресурсів планети і важкої фізичної праці.