Право вчителя на відключення: готові фрази для автовідповідача та налаштувань пошти

Батьки учнів телефонують пізно ввечері? Керівництво школи обурюється, якщо негайно не відповідаєте на електронного листа, надісланого в неробочий час? Старшокласники уточнюють домашнє завдання в месенджерах замість того, щоб запитати в однокласників? Ця проблема є в багатьох країнах, і вона виснажує вчителів. Цінувати час вчителя має навчати сама школа. Підібрали для вас дослідження та поради експертів, як це зробити. 

Потреба чи законне право?

Австралійські профспілки, зокрема, освітянські, відстоюють «право на відключення як частину робочих угод», повідомляє місцева преса. Очікування, що вчителі завжди на з’язку для свого роботодавця, учнів та їхніх батьків, посилює навантаження на педагогів. Вони виснажені, дедалі частіше страждають на вигорання. Члени Європейського парламенту закликали ввести модель, за якою до працівників не можна було б звертатися в неробочий час, за винятком екстрених випадків. Школи Австралії масово вводять посаду консультанта, який розглядає та розподіляє всі запити в час, коли з учителями неможливо зв’язатися.

Якщо в Україні право на відключення — лише привід для диспутів, то в багатьох країнах його вже закріплено законом. Юридична історія цього питання розпочалася 26 років тому у Франції, розповідає Сonversation. Тоді суд визнав винним водія «швидкої», який не відповідав на телефонні дзвінки роботодавця. Через цей прецедент ввели норму про обов’язок працівників бути доступними цілодобово. Та у 2007 році її скасували, оскільки ним зловживали, а нові технології змінили ситуацію.

У 2016 закріпили законодавчо, навпаки, право працівника на відключення. Невдовзі це зробили також Італія та Іспанія. В Ірландії у квітні 2021 ввели законодавчий норматив, за яким кожна школа має розробити правила, що захищають право вчителя на відключення. А нині, тільки для шкіл, це планують ввести США, Канада, Австралія. 

Сто звернень щодня

Чому це проблема? Кожен, хто пише вчителю ввечері в соцмережі, чому його дитині не дали слів на свято або коли саме екскурсія, зазвичай вважає, що відповісти на це — хвилинна справа. Мовляв, що ж тут складного? Утім, дослідження доводять, що середньостатистичний учитель отримує до 100 звернень онлайн щодня. У середньому на відповіді йде до години вільного часу щодня. Месенджери, до слова, значно загострили ситуацію, бо створюють відчуття розмови. Або що відповідає бот, який до послуг 24/7. Раніше відправити електронного листа чи зателефонувати батьки наважувалися з вагоміших причин, ніж «Нагадайте, що задавали на завтра». 

Інші дослідження фіксують шкоду, якої завдає стирання й без того нечітких меж між роботою і домом. Технології змушують учителів витрачати більше часу, відповідаючи на нічні електронні листи і текстові повідомлення, стверджують дослідники з Університету Лімерика в роботі «Дослідження хвильового ефекту «завжди ввімкненої» цифрової культури в умовах закладів середньої освіти». Це техно-вторгнення, як його охрестили фахівці, призводить до головних болів, проблем зі сном та підвищення артеріального тиску. Якщо немає чітких меж між роботою та рештою життя, це завдає шкоди психологічному здоров’ю.

І дозвіл, і заборона — не вихід

Є й альтернативна думка про право вчителя на відключення. Дослідники з Університету Абертей та Університету Сассекса у Великій Британії, які досліджували правила «права на відключення», виявили, що працівники, яким заборонили перевіряти електронну пошту після роботи, відчували більший стрес, ніж коли їм було дозволено це робити. Тож, на їхню думку, немає потреби в дозволі чи забороні ділових контактів у вільний час.

Натомість ідеться про підвищення довіри до працівників: надати їм змогу працювати у власному темпі та власному стилі. Хтось рано вранці переглядає пошту, хтось ефективніше робить це на перервах у школі.

Найбільше вганяє у стрес, як вважають опитані, ось що: керівництво у вільний час нагадує про невиконану роботу, про необхідність здати її вчасно, перевіряє хід роботи (на кшталт «До середи треба перевірити всі контрольні. Чи вдалося вже за сьогодні перевірити половину?»). Це порушує питання про різні стилі роботи. Є ті, для кого притаманна більш-менш однакова працездатність. А є ті, хто може зробити дуже багато за стислий час, маючи натхнення, але решту часу заради відновлення потребує повністю відпочивати від робочих завдань та думок про них.

«Генеральне прибирання» телефону й пошти та інші способи захисту

Ось що радять британські вчені, що досліджували тему: 

  • Додайте додаткові повідомлення в електронні листи з нагадуванням про те, що відправник не отримає негайної відповіді (за винятком справді екстреної ситуації). 
  • Попереджайте, якщо ви на лікарняному або йдете у відпустку. Просіть адміністрацію виключати з низки одержувачів робочих імейлів тих, хто на лікарняному або у відпустці.
  • Очищуйте робочу пошту після лікарняного або відпустки, починайте з нуля. Домовтеся з колегами та керівництвом, що всі важливі повідомлення читатимете, коли ви на роботі. 

Поради від видання Independent Education

  • Технології можуть допомогти захистити межу між роботою та домом. Налаштуйте автоматичні підказки, які нагадуватимуть відправникам, що їхні повідомлення надійшли в неробочий час. Налаштуйте повідомлення про присутність чи відсутність на місці, у яких зазначено ваш робочий час.
  • Налаштуйте поштовий сервер, аби він затримував електронні листи, надіслані вночі чи на вихідних.

Поради від порталу Еdutopia:

  • Не починайте листування поштою або в месенджерах (останні, окрім батьківського чату, взагалі не варіант для ділового спілкування). Натомість пишіть батькам стислі імейли з проханням про короткий телефонний дзвінок. На нього знадобиться значно менше часу й енергії, ніж на довгий ланцюжок електронних листів. Можна зберігати шаблон, у якому змінювати лише звернення та тему. Наприклад: «Вітаю, пані….! Чи можемо ми запланувати короткий телефонний дзвінок (до 10 хвилин) сьогодні вдень, щоб обговорити успіхи вашої доньки з математики?».
  • У таких зверненнях одразу визначайте відведений час (до 10 хвилин). Це виглядає як повага до часу батьків, а також межі, за які ви не зможете вийти. Якщо під час розмови з’ясується, що тема вимагатиме більше часу, краще призначте окрему розмову чи зустріч.  
  • Тривожних батьків заспокоїть нагадування про той час, який вони матимуть на спілкування з вами. Його варто розсилати на початку навчального року: право на особисті зустрічі з вами (дві або чотири, по годині — для спілкування стосовно успіхів дитини). Пропишіть свої очікування стосовно того, які питання треба надсилати на імейл, а які краще підняти в телефонній розмові. Запевніть, що в екстремальних випадках ви надасте необхідну увагу та час.
  • Школам варто створити на сайтах FAQ — відповіді на типові питання. Чимало інформації учні та батьки зможуть там знайти. Додайте нагадування в автовідповідач: «Якщо ви не знайшли відповідь на своє питання у FAQ, звертайтеся в такі-то години».
  • «Ще одна зустріч, яка могла б бути електронним листом» — популярний мем та ситуація, якої варто уникати. Коли йдеться про наради, колективні зустрічі, що стають поглиначами часу або змушують затримуватися після завершення робочого дня, керівникам шкіл варто віддавати перевагу імейлам та розсилкам.

Поради для вчителів та директорів шкіл: 

  • Влаштуйте «генеральне прибирання» мобільного телефону: вчителю варто розглянути питання про видалення доступу до робочої електронної пошти зі своїх смартфонів. Керівники шкіл повинні заохочувати це. Корисніше перевіряти електронну пошту лише на комп’ютері — таким чином, коли навчальний день закінчиться, педагог зможе уникнути спокуси перевірити поштову скриньку.
  • Передбачте час у своєму календарі не лише для зустрічей, а й для типово неструктурованих завдань, як-от написання електронних листів, дзвінки. Повідомте батьків, що вони можуть телефонувати, приміром, раз на тиждень у відведену годину робочого часу (скажімо, у п’ятницю після занять). Використовуйте цей час також для тих дзвінків, які маєте зробити батькам та колегам. 
  • Попередьте учнів та батьків, що телефонувати без попередження, окрім відведеного часу, неприпустимо. Окрім надважливих безпекових питань, у решті випадків вони мають спочатку написати про потребу телефонної розмови. 
  • Будьте проактивними: висвітлюйте першими ті питання й новини, які можуть спричинити багато питань. Це можна робити в розсилці, у батьківському чаті або на сайті школи. 
  • Керівники шкіл мають надати чіткий дозвіл, даючи вчителям право відключатися від зв’язку, пов’язаного з роботою, поза звичайним шкільним часом. Повідомте про це учнів та їхні родини або навіть пропишіть у правилах школи. 

Фрази, які стануть вчителю в пригоді

Поради для налаштувань від Queensland Teachers’ Journal:

  • «Я маю право відключитися і не буду працювати з електронною поштою з 16:00 до 8:00. Якщо ваш електронний лист терміновий, зв’яжіться з адміністрацією школи за (номер телефону) або (електронна пошта)».
  • «Зараз викладаю. З термінових питань звертайтеся до адміністрації школи».
  • «Я працюю неповний робочий день. Мій зареєстрований робочий час з… до…».
  • «Учителі та керівники нашої школи відключаються від електронної пошти з 15:00 п’ятниці до 8:30 ранку понеділка».

Поділитися цією статтею