Підзарядка для мозку: екскурсія найяскравішими пізнавальними книжками для дорослих та дітей

Зображення: Ньюмен Бен 

Як не нудьгувати під час літніх канікул, отримати корисні знання, стимулювати дитину до читання? Це не проблема із сучасними пізнавальними книжками: вони кольорові, інтерактивні, містять лаконічну «вибрану» інформацію, тож здатні затримати увагу навіть найнепосидючіших пізнайчиків, схильних радше зависати в гаджетах, аніж гортати літературу для позакласного читання. Що й казати — дорослі також дізнаються багато корисних фактів, які стануть у пригоді під час подорожей Україною та закордоном, відпочинку біля водойм та лісових пікніків. Отож, починаємо нашу книжкову екскурсію з новинок від «Видавництва Старого Лева».

«501 факт, який треба знати з… географії»

Авторка: Сара Стенб’юрі

Вік: від 7 років

Навіть помилки здатні увійти в історію та бувають корисними. Не вірите? Тоді погортайте пізнавальну книжку «501 факт, який треба знати з… географії», яка страшенно популярна серед пізнайок у світі та стала бестселером в Україні. Саме помилка португальського мореплавця Фернана Магеллана у 16 ст. дала лагідну назву одному з найсуворіших океанів — Тихому та відкрила стратегічно важливу протоку між ним і Атлантикою. А чи знаєте ви, у якому місті варто бути дуже обережним через найвищий рівень злочинності на душу населення? Парадоксально, але — у Ватикані. Якщо ж бажаєте побачити на власні очі найдовшу річку світу, тоді вам в Африку — поки це звання ще належить Нілу, хоча бразильські вчені вже десятиліття намагаються оскаржити цей факт на користь Амазонки, досліджуючи її річкову систему. Ця книжка містить ще багато цікавих статей та допоміжних коротких фактів для всіх, хто любить пізнавати світ: про материки, океани й атмосферу, промисловість різних країн та енергетику, результати досліджень незвичних природних явищ і екокатастроф.

Серія книг «Анімаліум», «Ботанікум», «Історіум»

Автори: Дженні Брум, Кесі Вілліс та Джо Нельсон

Вік: від 6 до 106 років

Це справжні книжки-музеї, які подарують читачам окрім поживи для мозку, ще й естетичну насолоду. Кожна з них оформлена неймовірними ілюстраціями, тож стане в пригоді тим, хто захоплюється художнім мистецтвом. Але в першу чергу, звісно, це книгозбірні корисної інформації про явища природні — світову флору й фауну, а також про надбання людства, починаючи від найдревніших цивілізацій.

Ось, наприклад, достеменно невідомо, що дало назву африканському птаху-секретарю, але це єдиний пернатий хижак, що переслідує свою жертву і біжить за нею по землі. Риба-клоун (так, ота яскрава з мультика про Немо) унікальна тим, що здатна змінювати стать, залежно від потреби зграї. «Казка про гидке каченя» — це історія не лише про лебедів, а й про фламінго, адже яскравої рожевої барви сірим від природи птахам надає їхній раціон. Кедр — красиве дерево, що прикрашає прапор Лівану — має ще й терапевтичну функцію: ліси цього хвойного насичені біологічно активними речовинами фітонцидами. Тож часто можна почути, що повітря в них настільки стерильне, що можна операції проводити, хоча першочерговим завданням фітонцидів є боротьба зі шкідливими грибками й бактеріями. А однією з найдороговартісніших рослин у світі є шафран — це одночасно спеція, барвник неймовірного жовтогарячого відтінку й лікарський засіб, що тамує біль. Тож вартість справжнього шафрану в магазині повинна бути еквівалентна всім цим заслугам. Хочете дізнатися більше? Тоді гайда читати «Анімаліум» й «Ботанікум», а заразом можна відкрити «Історіум» та дізнатись, яка древня цивілізація вигадала таке благо, як централізоване водопостачання.

«Професор Астрокіт і неосяжний космос» та «Професор Астрокіт і світ атомів. Подорож фізикою»

Автор: Домінік Воллімен

Вік: від 8 років

Професор Астрокіт — однозначно найрозумніший кіт у Галактиці. А коли щось йому не під силу, на допомогу приходить Астромишка. Саме ці герої є провідниками для дітей у захопливі науки — асторономію та фізику. Завдяки Астрокоту пізнайки відкриють природу радіохвиль, дізнаються будову Сонячної системи та що відбувається на МКС. А разом із ними дорослим буде цікаво почитати про дощі із сірчаної кислоти на Венері, перепади температур від +350 С до -70 С на Меркурії та чи не нудьгував, перебуваючи 21 годину на поверхні Місяця, астронавт Ніл Армстронґ. І, звісно ж, із Професором Астрокотом весело та цікаво дізнаватися таємниці гравітації й таких явищ, як енергія та сила, електрика, магнетизм, світло і колір. Пізнайчикам без такої корисної інформації ніяк не обійтись, адже навіть птахи під час міграцій на північ або південь використовують як орієнтир магнітне поле Землі.

«Я і Конституція»

Автори: Лариса Денисенко, Олександр Ільков, Андрій Стельмащук, Альона Шуліма

Вік: 8–13 років

Знати свої права та обов’язки важливо в будь-якому віці. Саме тому українська правозахисниця Лариса Денисенко та її колеги в простій формі спробували викласти основні правила, що діють у нашій державі. Знаючи ці правила-закони, маленький читач отримує компас, що дає змогу впевнено та безпечно рухатися вперед. Дітлахи дізнаються, за які функції в державі відповідають президент, уряд, кабінет міністрів, суди та місцеві ради. Чому, наприклад, депутати можуть викладати в університетах, але в жодному разі не повинні займатися бізнесом? Що означає «лобіювати чиїсь інтереси» та чому свобода слова — це важливо? Хто має право оскаржити ухвалений депутатами закон? Довідаються про те, що саме держава повинна допомагати нам розвиватися та реалізовуватися, надаючи рівні умови всім своїм громадянам та захищаючи права кожного.

Звісно, бути громадянином певної країни — непросто, адже це накладає низку вимог та обов’язків (однакових абсолютно для всіх). У яких випадках можна отримати українське громадянство та чи може хтось позбавити його — про це також розповідає «Я і Конституція». Тож ця книжка навчить малих пізнайків розуміти свої можливості та межі, а дорослих — просто спілкуватися з дітьми про важливі моменти, що відбуваються в Україні та світі.

Абетки-енциклопедії «Шевченко, Франко, Шептицький, Антонич від А до Я»

Автори: Леонід Ушкалов, Богдан і Наталя Тихолози, Данило Ільницький, Оксана Думанська й Галина Терещук

Вік: 7–10 років

Недарма абетки-енциклопедії із цієї серії дуже полюбилися читачам. Вони розповідають про видатних українських діячів, письменників, поетів просто та без прикрас. Бо, зрештою, це були звичайні люди, напрочуд уважні до світу навколо. Із цих книжок діти дізнаються про Франкову пристрасть до книг, гір та лісових прогулянок. Про те, що Шевченко — надзвичайно талановитий художник, фотограф та навіть актор. А ще Тарас Григорович дуже любив муркотіння котів та ласувати чаєм (саме так, у ті роки чай прирівнювався до смаколиків). Про те, що поет Богдан-Ігор Антонич, який мав поганий зір, зумів зробити свою короткозорість й окуляри частиною іміджу. Про те, що Андрей Шептицький був справжнім велетнем на зріст, але по-справжньому великими були його серце та розум: митрополит опікувався сиротинцями, цінував мистецтво й знав 10 мов. Погодьтеся, з такими класиками можна без проблем потоваришувати, а відтак — і зрозуміти по-справжньому.

Веселий вступ до програмування: «JavaScript для дітей» і «Python для дітей»

Автори: Джейсон Р. Бріґґс, Нік Морґан

Вік: від 7 років

Програмування для дітей? Чому б і ні, якщо читайлики не байдужі до техніки і точних наук. Ці дві книжки вже перекладено вісьмома мовами, а тепер і українські дітлахи можуть познайомитися з основними мовами програмування. Секрет успіху книг — у простоті пояснень, яскравих прикладах та дотепних завданнях. Написати HTML-елементи для динамічних вебсторінок і навіть створити простеньку онлайн-гру допоможуть основи JavaScript. Python посприяє в написанні простих і легких програм. Наприкінці кожного підрозділу є задачі, що розвивають не лише логіку мислення, а й творчий підхід.

Поділитися цією статтею
Автор: