На найкращу жіночу роль претендує вчителька з Мексики
24 лютого Американська кіноакадемія роздаватиме золоті статуетки. Ми обрали 7 найкращих цьогорічних фільмів — номінантів на Оскар, які можна подивитися всією родиною.
«Рома», режисер Альфонсо Куарон, 10 номінацій
Один з найуспішніших мексиканських режисерів зняв автобіографічну стрічку, відвівши голову роль в історії дитинства служниці його родини у 1970-х. За сюжетом, індіанка Клео працює в сім’ї з чотирма дітьми в Мехіко, у районі-колонії Рома, де переважно мешкають представники середнього класу. Господарі — на межі розлучення, та й вона паралельно переживає особисту драму. Водночас столицю Мексики сколихнуло масове вбивство студентів-демонстрантів солдатами елітного підрозділу армії Лос Альконес 10 червня 1970 року.
На роль Клео режисер запросив 25-річну вчительку-індіанку Яліцу Апарісіо, яка доти ніколи не знімалася в кіно та ніяк не була пов’язана з акторською професію. Проте вона дуже нагадувала Куарону його служницю-няньку Ліборію Родрігес. У стрічці вона мовчазна, дуже лагідна з дітьми, покірна до обов’язків і водночас наївна та світла. За свою роль Апарісіо отримала номінацію на Оскар як найкраща акторка. Вона стала першою жінкою-індіанкою та другою мексиканкою, що коли-небудь була номінована на головну американську кінопремію.
Також стрічка змагатиметься за статуетки в категоріях найкращі: фільм, фільм іноземною мовою, режисер, актриса другого плану, оригінальний сценарій, звук, звуковий монтаж, художник-постановник, оператор. Раніше картина здобула Золотого лева на 75-му Венеційському кінофестивалі, три основні нагороди на Золотому глобусі та чотири — британської премії BAFTA.
«Народження зірки», Бредлі Купер, 8 номінацій
Це стрічка про кохання відомого й досвідченого музиканта-алкоголіка Джексона до співачки Елі, яка тільки розпочинає свій творчий шлях. Він захоплений її талантом, піснями та артистизмом, а тому допомагає їй розпочати кар’єру співачки й стрімко увірватися до закритого й жорсткого світу шоу-бізу.
Джексона зіграв сам Бредлі Купер, а роль його коханої виконала всесвітньо відома Леді Гага. Вони утворюють на екрані доволі гармонійну пару виконавців, для яких музика — найголовніше в житті, адже дає можливість донести до людей важливі меседжі через пісні. А значить для цього доведеться жертвувати навіть найдорожчим, якщо воно стоятиме на заваді.
Стрічка на Оскарі представлена в номінаціях найкращі: фільм, актор, актриса, актор другого плану, адаптований сценарій, звук, операторська робота і, звісно, пісня до фільму. «Народження звірки» є римейком однойменної стрічки 1937 року.
«Чорна Пантера», Раян Куглер, 7 номінацій
Це американський супергеройський фільм, створений на основі коміксів видавництва Marvel. За сюжетом в Африці існує малорозвинена ізольована від світу країна Ваканда. Проте насправді це багата держава з надзвичайно потужними невідомими решті світу технологіями майбутнього. Народ Ваканди розробляє їх завдяки рідкісному металу вібраніуму, що є лише на її території, де колись впав метеорит. Ресурс хочуть викрасти лиходії, щоб створити потужну непереможну зброю.
Більшість акторів і творців фільму — афроамериканці. На екрані мешканці Ваканди вбрані в стилізований одяг з елементами традиційних костюмів африканських племен.
Багато кінокритиків вважають «Чорну Пантеру» одним з найкращих фільмів серед 18 стрічок марвелівського кінематографічного всесвіту. Американський кіноінститут додав його до списку найкращих фільмів 2018 року за культурне значення. Американська кіноакадемія номінувала стрічку в категоріях найкращі: фільм, музика, пісня до фільму, звук, художник-постановник, дизайн костюмів і звуковий монтаж.
«Зелена книга», Пітер Фареллі, 5 номінацій
За сюжетом стрічки, джазовий піаніст-афроамериканець наймає італо-американського водія й охоронця для свого 8-тижневого концертного туру південними штатами Америки. Проте це 1962 рік, коли в США ще в розпалі расова дискримінація. Тому подорожні користуються «Зеленою книгою» — путівником безпечних місць для афроамериканців.
Це реальна біографічна історія джазового музиканта Дона Ширлі. До того ж такий путівник під назвою «Зелена книжка для чорношкірих автомобілістів» і справді існував протягом 1936–1966 років у США. Його створив поштовий службовець Віктор Грін. У ті часи діяли закони, що легалізували сегрегацію афроамериканців. Наприклад, через дискримінацію та бідність існувало обмеження для чорношкірих на володіння автомобілями. Ті з них, хто міг дозволити собі купити авто, на дорогах натрапляли на відмови в обслуговуванні на заправках, або їх навіть могла затримати поліція.
«Зелена книга» представлена в номінаціях найкращі: фільм, актор, актор другого плану та оригінальний сценарій. Також картина увійшла до ТОП-10 стрічок 2018 року за версією Американського кіноінституту й отримала три нагороди премії «Золотий глобус».
«Перша людина», Демієн Шазелл, 4 номінації
Це біографічна драма про Ніла Армстронґа, першу людину, яка ступила на поверхню Місяця. Астронавт став національним героєм Америки. Телетрансляцію старту його космічного корабля «Аполлон-11» 16 липня 1969 року дивилися близько мільярда осіб. За кілька днів Армстронґ зістрибнув зі сходів місячного модуля на поверхню супутника Землі й промовив свою знамениту фразу: «Це маленький крок для людини, але гігантський стрибок для людства».
Проте це був дуже ризикований політ, що міг коштувати Армстронґу та його команді життя. Навіть період підготовки мав трагічні наслідки. У 1967-му загинула команда Аполлон-1 під час тестового запуску. Сам Армстронґ теж ледь не помер у процесі відпрацювання місячних посадок.
Попри всю ризикованість і фінансову затратність проекту США дуже залежало, щоб реалізувати його і повернути собі лідерство в підкоренні космосу. Адже в 1961-му СРСР здійснив перший політ людини в космос. До того ж у самому розпалі була Холодна війна між США і Радянським Союзом.
«Перша людина» отримала чотири номінації на Оскар за звук, звуковий монтаж, найкращого художника-постановника та візуальні ефекти. Прем’єра стрічки відбулася на 75-му Венеційському кінофестивалі.
«Балада Бастера Скраггса», Джоел та Ітан Коени, 3 номінації
Одні з найвизначніших американських кінематографістів брати Коени вирішили створити кіноальманах-вестерн про яскравих персонажів дикого заходу. Стрічка складається із шести кіноновел про: веселого співака-ковбоя, невдале пограбування банку, дивну пару подорожніх артистів, добувача золота, чоловіка, який вирішив видати свою сестру заміж за свого бізнес-партнера, та вбивство в поштовій кареті.
За свій сценарій до фільму вони здобули нагороду на 75-му Венеційському кінофестивалі. Американська кіноакадемія теж їх номінувала в категорії найкращий адаптований сценарій. Крім того, стрічка змагатиметься за нагороди в категоріях найкраща пісня до фільму і дизайн костюмів.
«Острів собак», Вес Андерсон, 2 номінації
Це ляльковий анімаційний фільм про собак-вигнанців. У японському місті Мегасакі поширився собачий грип. Відтак псів починають відловлювати, мовляв вони стали небезпечними для людей. Поки ліків від вірусу не винайшли, мер оголошує карантин і наказує відправити їх усіх, здорових і хворих, на сміттєвий острів. 12-річний Атарі вирушає туди, щоб знайти і врятувати свого собаку.
Вес Андерс створив у стрічці яскравий антиутопічний світ у стилі японської культури. Над анімацією героїв працювало 12 скульпторів. Вони створили 2 тисячі облич і понад тисячу ляльок та ще 2 тисячі — для фонових персонажів.
«Острів собак» здобув Срібного ведмедя за найкращу режисуру на минулому Берлінале та приз за найкращий анімаційний фільм на кінофестивалі в Торонто. На Оскарі стрічка змагатиметься за звання найкращого анімаційного фільму та за нагороду за музику. Картина вразить як дітей, так і дорослих — адже кожне покоління знайде в ній щось своє.