Щороку у місті Рочестер, що у США Олімпіада геніїв збирає понад 1000 підлітків із більш ніж 70 країн світу. Їх об’єднує два переконання. Перше — що екологію планети треба рятувати. Друге — що саме вони знають, як цього досягти завдяки науковим і творчим проєктам. Цьогоріч в Україні вперше відбудеться національна Олімпіада геніїв. Учні та учениці, котрі найкраще представлять свої роботи у Києві, зможуть полетіти на світову Олімпіаду до Штатів уже наступного літа. Розповідаємо, як школи та вчителі можуть зареєструвати школярів.
Навіщо Олімпіада геніїв?
Як в Україні, так і у США, мета Олімпіади — сприяти досягненню цілей сталого розвитку та поширенню екологічно свідомого мислення. Вона гуртує талановиту молодь через проєктну діяльність у сімох сферах: наука, робототехніка, креативне письмо, бізнес, музика, мистецтво та корометражне кіно. В Україні першу національну Олімпіаду організовує Мала академія наук (МАН). Заплановано, що вона охопить 1200 учасників і учасниць, які представлять до тисячі проєктів.
Для кого Олімпіада геніїв?
До участі запрошують учнів 8–11 класів, яким виповнилося 13 років. Вони зможуть зареєструватися самостійно, через афілійовані школи та громадські організації або афілійованих учителів і за рекомендацією МАН за участь у Всеукраїнських олімпіадах, конкурсах і турнірах. Для усіх зареєстрованих учасників і учасниць у грудні проведуть освітній марафон в Instagram і Telegram, де розкажуть, як підготуватися до змагання.
Афілійовані заклади освіти та вчителі. Що це і як працює?
Афіліація — це процес, через який заклади освіти або педагоги підтверджують, що спроможні подати наукові, дослідницькі чи мистецькі проєкти високої якості. Вона передбачає декілька переваг. Наприклад, продовжений дедлайн для реєстрацій, певну кількість «екоперепусток» у межах квоти, які гарантуватимуть участь проєктів у Національному фіналі, й адміністративну та технічну підтримку від організаторів.
Афілійованими закладами можуть бути:
- заклади загальної середньої освіти;
- територіальні відділення МАН;
- заклади позашкільної освіти природничого, технічного, художньо-естетичного напряму;
- заклади освіти та центри, які організовують всеукраїнські конкурси, що мають дотичну до «GENIUS Olympiad Ukraine» спеціалізацію;
- інші заклади освіти;
Афіліація відбувається на трьох рівнях: регіональному, локальному та персональному.
- На регіональному рівні можуть долучитися освітні установи, які працюють зі спільнотами міста чи області. Для них передбачено квоти для 20 проєктів.
- На локальному рівні шукають заклади освіти, де учні та вчителі мають видатні досягнення у екосфері. Вони зможуть отримати квоти для восьми проєктів.
- На персональному рівні очікують залучити педагогів і наукових керівників, які мають успішний досвід із всеукраїнськими або міжнародними освітніми заходами. Для них закладено квоти для двох проєктів.
Можна реєструвати й більше проєктів, ніж передбачено квотою. Утім, тоді частині з них доведеться пройти заочний відбір експертами й у фінал потраплять лише ті, що отримають найвищі оцінки.
Для державних та комунальних закладів і педагогів, які у них працюють, афіліація безкоштовна. Натомість для приватних закладів і їхніх співробітників вона коштує 30 тисяч гривень на регіональному рівні, 15 — на локальному та 5 — на персональному.
Щоб пройти афіліацію, потрібно:
- заповнити афіліаційну заявку — до 25 грудня;
- отримати рішення організаційного комітету — до 30 грудня;
- оплатити вартість афіліації (для закладів освіти приватної форми власності) — до 15 січня;
Афілійовані заклади зможуть реєструвати свої проєкти до 30 січня.
Важливо, що кожен проєкт можна подавати лише один раз і через один механізм участі. Тобто якщо якусь роботу зареєстрували від школи на локальному рівні, то педагог уже не має права подавати цю роботу на персональному рівні.
Які винагороди?
Олімпіадники змагатимуться за шість видів винагород: гран-прі, золоті, срібні та бронзові медалі, дипломи та почесні відзнаки. Проєкти, що здобудуть гран-прі, золоті та, у певних випадках, срібні медалі, відзначать «екоквитками» на участь у глобальному фіналі Олімпіади у США. Кількість «екоквитків» залежатиме від обсягу глобальної квоти для України.
Для закладів освіти будуть дві спеціальні нагороди від МАН — за найбільшу кількість переможців і за найбільшу кількість зареєстрованих проєктів. Для вчителів буде окрема відзнака за найбільшу кількість нагород у вихованців.
Додатково учасники, педагоги та заклади отримають грошові, стипендіальні та інші спеціальні нагороди від партнерів.
Чому школам і педагогам варто долучитися?
Поради від Євгена Кудрявця
- Учні афілійованих шкіл і педагогів отримають можливість потрапити одразу на національний фінал Олімпіади. Тому у них буде більше шансів зрештою полетіти на світову Олімпіаду до США.
- Афілійовані школи та педагоги здобудуть визнання за свою роботу. У процесі відбору враховуватимуть освітні досягнення, рівень підготовки вчителів і мотиваційні листи — тому долучитися зможуть лише кандидати з найбільш якісними заявками.
- Афілійовані школи та педагоги отримають статуси «Школи Олімпіади геніїв» або «Педагога Олімпіади геніїв».
- Афілійовані школи та педагоги наступного року зможуть долучитися до спеціальної програми підготовки до Олімпіади. Вони отримуватимуть експертну допомогу щодо захисту проєктів і роботи з дітьми.
- Афілійовані педагоги зрештою зможуть отримати статус «Тренера Олімпіади геніїв» і допомагати школярам готуватися до захисту проєктів.
Із запитаннями про Олімпіаду можна звертатися на пошту ukraine@geniusilympiad.org. Новини про конкурс публікуватимуть на фейсбук-сторінці МАН.