Нова українська школа онлайн: як платформа НІТ трансформує навчання

Як впровадити цінності НУШ в онлайн-форматі? Як постала перша українська онлайн-платформа персоналізованого навчання? Та чи можуть державні школи користуватися платформою НІТ для власних потреб? Про це розповідають керівник платформи «Навчання і Технології» Дмитро Цілуйко та керівниця Державного ліцею «Міжнародна українська школа» Олександра Кіріна.

У липні платформа «Навчання і Технології» (НІТ) відкрила безкоштовний доступ до своїх послуг для всіх нових користувачів. Платформа дозволяє ефективно впроваджувати Нову українську школу та надає можливість аналізувати результативність навчання просто зі смартфона. Її ідейний засновник Юрій Каміновський — у минулому вчитель історії. Саме щоб полегшити життя педагогам, приватна IT-компанія Lionwood.software взялася за реалізацію цієї соціальної ініціативи ще в часи пандемії. Зокрема, розпочала співпрацю з Міжнародною українською школою. А з початком повномасштабного вторгнення стало зрозуміло: потреба в безпеці даних та можливості здійснювати навчальний процес дистанційно стали як ніколи актуальними. Тому платформа стала розвиватися ще стрімкіше.

Як функціонуватиме перша платформа для індивідуального навчання в державній школі: співпраця НІТ та МУШ

Міжнародну українську школу (МУШ) 15 років тому створило Міністерство освіти України спеціально для тих українських школярів 6–17 років, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном. Після тимчасової окупації Криму до них додалися ті, хто проживає в тому регіоні та хоче отримати документ державного зразка про середню освіту.

МУШ — це державна школа, тож навчання тут безкоштовне і немає жодного відбору під час вступу. Передбачені всі предмети, типові для шкіл України. Навчання починається 1 вересня, а приймають заявки зазвичай вже в серпні.Тут навчаються учні двох категорій. Екстерни — ті, хто самостійно навчається та проходить оцінювання онлайн. Саме так гризуть граніт науки 20 % дітей у МУШ. А ось решта (80 %) приходять сюди через суботні чи недільні українські школи.

Олександра Кіріна

— Наразі МУШ налічує 1022 учні, які вчаться самостійно, і 4,5 тисячі учнів, що вчаться в освітніх центрах за кордоном. Це цифри станом на 1 червня. Наші учні зараз перебувають в 11 країнах: Італія, Франція, Бельгія, Австрія, Чехія, Польща, Молдова, Іспанія, Туреччина, Португалія та Україна. Договір з нами підписали 38 організацій, що навчають українських дітей у Європі, — розповідає виконувачка обов’язків директора Державного ліцею «Міжнародна українська школа» Олександра Кіріна.

Два роки тому до МУШ звернувся засновник НІТ Юрій Каміновський із пропозицією повністю безкоштовно розробити схожу платформу з функціоналом для індивідуального навчання. Схожих інструментів для державних шкіл такого типу на ринку України наразі не існує, тому Олександра радо погодилася на цю ініціативу.

— Я особисто брала участь в усіх зідзвонах по розробці — для нас це дуже цінно. Окрім зменшення величезного навантаження на наш адмінресурс через автоматичний розподіл по класах та автоматичну генерацію навчального плану, платформа зробить простішим життя для учнів і батьків. Адже на неї можна буде легко завантажити копії документів та здійснити реєстрацію в закладі, а ще стане доступною система для визначення освітнього рівня дитини. На старій платформі багато завдань доводилося робити вручну. Ця ініціатива, безумовно, дозволить покращити якість навчального процесу, — додає Олександра.

— Для НІТ це повністю соціальна ініціатива. Команді проєкту було важливо не просто адаптувати таку платформу під екстернатні та індивідуальні форми навчання, а робити це в синергії з кінцевим користувачем і тестувати в режимі реального часу, — коментує керівник платформи «Навчання і Технології» Дмитро Цілуйко. — Основна відмінність у тому, що в школах діти займаються класами, а в МУШ кожен учень має індивідуальний журнал та індивідуальний графік. І якщо багато інших функцій, таких як відеодзвінки й обмін повідомленнями, на платформі вже були, то ця відмінність потребувала суттєвого доопрацювання. Але ми раді, що все вдалося, і вже скоро учні та педагоги МУШ зможуть тим скористатися.

Доступ до нового функціоналу планують надати вже цього вересня.

Як можна ефективно впроваджувати цінності НУШ за допомогою автоматизації: переваги НІТ

Дмитро Цілуйко

З пілотного проєкту у п’яти школах Львова НІТ виросла до ініціативи, якою користуються у понад 150 школах у чотирьох областях. А загалом на ній зареєстровано понад 300 тисяч користувачів. До того ж платформа «Навчання і Технології» здобула перше місце на Всеукраїнському конкурсі на найкращу електронну систему керування навчанням (електронний журнал/щоденник) для закладів загальної середньої освіти Львівської міської територіальної громади. І тепер за допомогою муніципального фінансування нею користуються безліч львівських учителів та учнів. За словами Дмитра Цілуйка, це не лише через функціонал, але й через ціннісні орієнтири, за якими створювалася платформа. Одна з особливостей НІТ — її чітка орієнтація на цінності та засади НУШ. Для цього на платформі була розроблена низка функціоналу. А саме:

  • Конструктор платформи. Кожен заклад може самостійно видозмінити НІТ під свої потреби та налаштувати індивідуальну програму, за якою працюватимуть учителі й адміністративний персонал. Це повністю лягає в концепт більшої автономії ЗЗСО.
  • Різні типи оцінювання. Заклад або вчитель індивідуально визначають, який тип оцінювання застосовувати. Його можна робити різним для паралелей або обирати інший у наступному семестрі. Усе це легко можна зробити на платформі.
  • Інклюзивність. Хоча, на відміну від алгоритму для МУШ, стаціонарні заклади мають однакове налаштування на клас, все ж можна зробити індивідуальний підбір на окремих учнів. Це дозволяє вчителям забезпечити однаковий доступ до освіти для всіх.

Наразі існує кілька способів скористатися НІТ. Можна як оплатити доступ до платформи самостійно школі, так і звернутися за допомогою до територіальної громади. Вона може укласти договір для всіх закладів у її підпорядкуванні. Наразі так вже діє Львівська територіальна громада, яка зробила платформу доступною для всіх міських шкіл.

— Нам вкрай важливо отримувати фідбек у режимі реального часу від користувачів. Хоч ми — приватна ІТ-компанія, але ця ініціатива носить для нас здебільшого соціальний характер. Усі кошти ми реінвестуємо в її розвиток, щоб зробити функціонал ще якіснішим. І аби ще більше українських учителів могли звільнити себе від рутинної роботи та мати більше часу й ресурсу для креативу та потреб учнів, — підсумовує Дмитро Цілуйко.

Поділитися цією статтею