Навіщо мені той Present Simple: як мотивувати дітей вивчати англійську?

Теж розмірковуєте, як мотивувати ваших учнів вивчати англійську мову? А особливо влітку? Любов Залюбовська, керівниця освітніх програм GoGlobal, дає корисні поради, як тримати інтерес та бажання дітей займатися англійською. Заохочуємо дітей через розуміння мети вивчення мови, інтерактивні уроки та гейміфіковані платформи.

Однією з найбільших проблем у викладанні англійської мови є вміння пояснити дитині, для чого їй це потрібно. Адже з інших предметів усе просто: математика, щоб вміти рахувати, біологія, щоб знати все про себе і світ навколо, географія, щоб орієнтуватись у просторі та знати країни, українська мова використовується всюди — у сім’ї, школі, медіа. Ну а що дадуть ті perfect tense, conditional та артиклі, де дитина зможе застосувати їх у житті, особливо в контексті невеликих міст і сіл. Тому, щоб заохотити школярів вивчати англійську, для початку потрібно предметно пояснити, де вони потім зможуть це використати. І тут мені на думку спадає приклад, як зараз українці намагаються достукатися до міжнародної спільноти через пости в X (Twitter), через англомовні YouTube-програми, через відеоролики із субтитрами. Щоб нас почули, ми маємо говорити зрозумілою для всього світу мовою, а це — англійська. Наша організація популяризує англійську та її вивчення вже протягом 8 років. І дуже тішить, що зараз на рівні держави впроваджуються суттєві зміни щодо англійської. Зокрема, новий закон, який нещодавно ухвалили у Верховній Раді, відповідно до якого англійська мова закріплена в Україні на законодавчому рівні як мова міжнародного спілкування. Реального мотиву вивчати англійську для українців стало більше.

У законі також визначено категорії посад, кандидати на які зобов’язані володіти англійською мовою, та унормовано особливості застосування англійської мови в роботі органів влади, органів місцевого самоврядування, у сферах освіти, культури, транспорту, охорони здоров’я. Тож тепер англійська стає потрібною в повсякденному житті, а тому можна пояснювати дітям, що вона точно знадобиться під час вибору професії та на майбутній роботі.

Ще однією причиною для вивчення англійської, звісно ж, є подорожі. Більшість із нас прагне пізнавати світ, дізнаватись про культуру інших країн та народів, і без знань англійської тут точно не обійтись.

Але як мотивувати дітей вчити англійську на уроках? Ділюсь кількома порадами, як зробити урок цікавим та заохотити школярів до вивчення мови.

  • Розуміння, що це необхідно тут і зараз

На дітей не завжди діє той варіант, що «це тобі знадобиться у майбутньому». Бо вони думають, що от коли настане те майбутнє, тоді й буду думати. А тому важливо показати, що вивчення англійської потрібне тут і зараз. Як саме? Наприклад, залучати школярів до різноманітних міжнародних конкурсів та проєктів. Зараз є дуже багато програм від Erasmus+, E-Twinning. І тоді вони бачать: щоб узяти участь, їм необхідно знати англійську на певному рівні, щоб розуміти завдання та могти їх виконати, а ще вільно спілкуватись з іншими учасниками.

  • Speaking Club

Розмовні клуби — це завжди класний інтерактив на уроці. А ще, якщо запросити іноземного волонтера, який зацікавить школярів, розкаже про свою країну, досвід, культуру, то діти будуть у захваті від такого спілкування та досвіду. Ми у GoGlobal з 2016 року працюємо з іноземними волонтерами, і до ковіду активно запрошували їх в Україну. Зараз у нас ком’юніті з волонтерами з 90 країн, і багато хто з них не проти приїхати до нас, щоб поспілкуватись із дітьми. Зокрема, вони доєднуються до наших проєктів, таких як Catch-up camp, менторська програма, а також беруть активну участь в онлайн-програмі Go Global with GoGlobal (https://t.me/+pzO74chmktoxZmFi). А у вересні ми запускаємо нову хвилю speaking clubs із цікавою програмою та оновленими темами.

Додам, що можна залучати не лише іноземних волонтерів, а й різних успішних людей, для яких англійська мова стала перепусткою в життя. Це може класно працювати для старшокласників, які вже планують своє майбутнє для того, щоб вони візуалізували себе. До прикладу, вони побачать, що та людина досягла успіху, бо вона так добре знає англійську, тож і мені теж потрібно її підтягнути.

  • Побудова заняття

Звісно, варто ретельно планувати перебіг уроку. Як би учні не хотіли в майбутньому використати свої знання англійської мови і як би вони не розуміли, для чого їм це, якщо саме заняття буде нудним і не інтерактивним, то навряд чи дитина захоче брати в ньому активну участь. Тому в будь-якому разі треба використовувати елементи залучення дітей у навчальний процес. А тут добре працюють різноманітні методики — від гейміфікації процесу до поділу на команди, групи, показу фільмів та відео, підготовки цікавих презентацій.

  • Раджу використовувати різні застосунки, такі як: Quizlet, Kahoot, Mentimeter та інші. Головне, щоб усе було в міру, адже використання будь-якого інструменту має відповідати конкретним цілям, урокам, завданням та результатам, які прагнемо отримати на завершення уроку. Додам, що гейміфікація завжди сприяє кращій мотивації, бо учням цікаво дізнатися, що там на них чекає після цього завдання, які подальші кроки необхідно зробити.
  • Наступний спосіб для урізноманітнення уроку — це взаємодія між дітьми. Завжди цікавіше, коли є і рухливі активності, і групова, і парна робота. Адже діти щось вирішують разом, діляться на команди, вчаться взаємодіяти між собою, а також це сприяє кращому запам’ятовуванню матеріалу.
  • Ще один крок — це диференційований підхід до організації уроку. А це означає те, що не всі діти в однаковому темпі та обсязі засвоюють матеріал: комусь потрібно більше часу, а комусь менше, у когось кращий рівень, а в когось нижчий. Тому дуже важливо враховувати всіх дітей у класі, не віддавати перевагу тим чи іншим, а організовувати активності так, щоб усім було цікаво їх виконувати, щоб вони відповідали стилю, навчанню, рівню мови учасників.
  • Варто використовувати прийом підтримки школярів під час уроку, іншими словами — скаффолдинг. Тут важливо, щоб учитель, бачачи, що дитина не справляється, був для неї опорою, зміг допомогти, пояснити, підказати. При цьому доцільно, щоб пояснення нового мало прямий характер та подавалося в стислій формі з максимально доречною підтримкою, наприклад, через асоціації, приклади із життя, прийоми мнемотехніки. Крім цього, важливим елементом є моделювання навчальної діяльності: вчитель має чітко показати виконання вправи, розв’язування завдання та детально пояснити кроки і підходи до роботи над завданням. Цьому сприятиме використання візуальної підтримки, чеклістів, рубрик.

Тренд на англійську в Україні росте в геометричній прогресії. І зараз не обов’язково йти на платні курси, щоб вивчити мову, а можна знайти матеріали на різних платформах. Зокрема, з’явилися два сервіси Promova та Empower із якісними матеріалами у вільному доступі для українців. Тож головне — це бажання та правильна мотивація.

Поділитися цією статтею