ЗНО, новий держстандарт, сертифікація — на що чекати українській освіті у 2021 році

Зображення: https://ua.depositphotos.com/

Які обов’язкові тестування очікують на учнів? Як зміниться шкільне харчування? Хто з учителів має пройти підвищення кваліфікації? Кому визнають проходження атестації? Про це та інше — у матеріалі про освітянські новації 2021 року.

НУШ: Держстандарт базової школи йде на пілотування

Можна образно сказати, що Держстандарт базової освіти — немов конституція реформи освіти для 5–9-х класів. Тож у 2021 році на його основі розроблять решту документів: навесні підготують модельні навчальні програми. Це вже дуже конкретно. Такі програми сконструйовані на основі потижневого планування навчання. Вони містять теми тижня й очікувані результати за галузями. На їхній основі створять підручники та інші навчальні матеріали.

У пілотних школах до навчання за Держстандартом п’ятикласники прийдуть у вересні 2021.

Також учителі, які викладатимуть у 5–9-х класах, мають пройти підвищення кваліфікації. Займатимуться цим як інститути післядипломної освіти педагогічних працівників, так і громадські організації. До слова, на навчання педагогів закладено в бюджеті 400 млн грн. А 1,02 млрд грн — на закупівлю засобів навчання та обладнання. Це майже таке саме фінансування, як і 2020 року (було витрачено 1,06 млрд грн), тож учні мають отримати оновлені за новими вимогами кабінети.

ДПА та ЗНО: математика для всіх, література — ні

Ми вже писали про новації в ЗНО 2021, про які має знати кожен його учасник.

Для випускників шкіл у цьому році буде ще один, окрім української мови, обов’язковий іспит у формі ЗНО: математика. Її складатимуть на тому рівні, на якому вивчали цей предмет у школі (стандарт чи профільний). Також на вибір треба буде скласти історію України або іноземну мову, а четверте випробування знань — ще один з навчальних предметів (за вибором здобувача).

Звісно, є хлопці та дівчата, яким українська мова і література потрібні для вступу у виші (на спеціальності гуманітарного та соціального спрямування), а є ті, для кого ці предмети не будуть профільними, і це тестування — лише контроль результатів навчання у школі. Тому це ДПА у формі ЗНО можна пройти у двох варіантах, з яких обирає сам випускник. Українську мову скласти мають усі. А ось варіант, де є ще й завдання з літератури, обиратимуть ті, кому вона потрібна для вступу. Це стосується лише учнів і студентів, які у 2021 отримають свідоцтво про повну загальну середню освіту.

Багатьох випускників турбує питання, чи треба ґрунтовно орієнтуватися в новому правописі? Ні. До 2025 року завдання, які стосуються норм українського правопису, ґрунтуватимуться тільки на тих усталених нормах, які не змінилися.

Питання складання ДПА остаточно не вирішено через пандемію. Є ймовірність, що тим, хто не планує стати у 2021 абітурієнтом, дозволять скласти ДПА у школах, щоб дотримуватися правил карантину. Парламент має розглянути це питання у березні-квітні, адже заздалегідь не можна передбачити епідемічну ситуацію в країні.

А ось пробне ЗНО учасник у пункті тестування зможе пройти лише з одного навчального предмета — також через пандемію та потребу не допустити масового скупчення людей. Натомість учасник отримає посилання на всі тестові зошити та бланки відповідей, тож зможе перевірити себе вдома. Відповіді він внесе у форми на спеціальний сервіс для визначення результатів.

Реєстрація на пробне ЗНО пройде з 5 по 19 січня. Вартість 195–255 грн (залежно від регіону).

Наука у школі отримає більше уваги

Весна та літо мають бути «математичними». У квітні 2021 року мають запустити безкоштовний математичний онлайн-ресурс для школярів та вчителів. Літні математичні школи, якщо епідемічна ситуація не стане на заваді, відбудуться у червні та серпні.

У листопаді має офіційно відкритися перший в Україні Музей науки. У ньому будуть не лише цікаві й подекуди унікальні експонати, а й проводитимуть лекції для школярів, майстерки для вчителів. Усе це відбудеться згідно з Концепцією розвитку природничо-математичної освіти (STEM-освіти) до 2027 року, а також у рамках Року математики — 2020/2021.

Дитсадки пройдуть міжнародну перевірку

Дошкільні заклади пройдуть своєрідний тест PISA, а точніше — перевірку за міжнародною методикою ECERS-3. Утім, батькам можна не хвилюватися: перевірятимуть не знання вихованців, а те, як організовано навчання в дитсадках. 

Якщо не буде локдауну, таке дослідження спеціально підготовлені експерти проведуть у 2021 році у 200 дитсадках. Решта дошкільних закладів просто отримають методику, зможуть перевірити ситуацію та виявити, що і як треба покращити. Для того щоб легше розібратися, на вихователів очікують ще й вебінари «Якісна та доступна дошкільна освіта».

Інклюзія: допоміжні засоби дадуть додому

У 2021 році до інклюзивних класів прийдуть 17,2 тис. асистентів учителя, які були підготовлені 2020 року. Це педагогічні працівники, яких зараховують до штату школи. Під час дистанційного та змішаного навчання вони можуть відвідувати вдома дітей з особливими освітніми потребами зі свого класу.

Натомість асистент учня не проходить спеціальне навчання та не втручається в освітній процес. Він лише допомагає адаптуватися до занять дитині з особливими освітніми потребами (переважно в побуті: наприклад, пересуватися, переодягатися тощо). Ним може стати хтось з батьків такого учня або призначена ними особа.

З бюджету на 2021 рік на розвиток інклюзії виділено 504,45 млн грн. Третина піде на придбання школами допоміжних засобів навчання. Якщо є кілька учнів з однаковими нозологіями і їхні родини не заперечують, допоміжні засоби придбають для спільного користування, щоб швидше забезпечити всіх, хто потребує такої допомоги, та за потреби мати вибір. Ці допоміжні засоби можна буде забирати додому під час дистанційного навчання.

Також у 2021 році перейматимуться створенням моделі раннього втручання та забезпеченням сучасної та уніфікованої оцінки освітніх потреб.

Сертифікація: визнають як атестацію

У 2021 році триватиме добровільна сертифікація вчителів початкових класів. Але це все ще пілотування, тож кількість учасників обмежена. Пройти процедуру зможуть близько 2 тис. вчителів, тобто стільки ж, як і 2020 року. До слова, успішно впоралися лише 60% (900) учителів, які брали участь.

У кожному регіоні можна подати свою кількість заявок залежно від кількості населення. Найбільше вчителів зможуть подати заявки з Дніпропетровської та Львівської областей — по 141. А реєстрація на наступну сертифікацію розпочнеться вже 18 січня і триватиме до 31.

Процедура матиме три етапи: «вчительське ЗНО», самооцінка та оцінювання професійної майстерності експертами. Успішну сертифікацію зарахують як чергову атестацію педагогічних працівників.

Шкільне харчування: подбають і про підлітків

400 млн грн заплановано на оновлення шкільних їдалень. Але йдеться не лише про те, як вони виглядатимуть, а й що в них готуватиметься. Новий проєкт шкільного харчування передбачає, що їжа буде більш здоровою: без ковбас, сосисок, заморожених напівфабрикатів, напоїв з доданим цукром, менше стане кондитерських та мучних страв, а більше овочів, фруктів, молочних продуктів.

Обіцяють різноманітне меню, яке враховує вікові особливості не лише малечі, а й підлітків. У страви додаватимуть менше солі та цукру, але  подаватимуть їх із соусами, спеціями. До розробки нового меню учнів долучилися експерти з питань харчування та дієтологи.

Поділитися цією статтею