#Місяць до ЗНО — це навчальний марафон від платформи iLearn: тут абітурієнти можуть безкоштовно та ефективно підготуватися до ЗНО з усіх предметів. За місяць до тестувань ми публікуємо поради досвідчених вчителів про те, що треба робити, коли до іспиту залишаються лічені дні, і на що точно не варто витрачати свій час. 1 червня абітурієнти складатимуть тест з української мови та літератури. Вчителька ВШО Анастасія Онатій пропонує 8 кроків успішної та структурованої підготовки.
1️⃣
Якщо ви не зробили цього раніше, зробіть просто зараз: ознайомтеся з оновленим форматом ЗНО з української мови та літератури.
Демонстраційний варіант можна подивитися на сайті УЦОЯО.
А на платформі iLearn варто переглянути офіційні відеокоментарі експертів з покроковим аналізом пробного ЗНО 2021:
Після цього зверніть увагу на завдання 34–38 з української мови. Підготуватися до завдання з лексики допоможуть такі ресурси:
- Мова — ДНК нації: багато картинок і вправ із паронімами, синонімами, фразеологізмами;
- Onlinecorrector: тут можна почитати про лексичні помилки;
- Correctarium: Telegram-канал з порадами зі слововживання.
Порада. До завдань з лексики треба готуватися поступово: краще запланувати вивчення 5–10 нових паронімів або фразеологізмів на кожен день, аніж намагатися завчити дооооовгий перелік за один підхід.
2️⃣
Універсальний рецепт: розплануйте підготовку чітко й сфокусовано. Якщо маєте багато прогалин, сконцентруйтеся на тих темах, які найчастіше трапляються в тесті. Зручним є формат чеклістів на щодень: перелік тем, які необхідно повторити, тренувальні завдання, які треба виконати. Можна використати мобільні застосунки-планери, які допомагають сформувати to-do-list на день — за ними зручно відстежувати, скільки матеріалу опрацьовано.
3️⃣
Змінюйте види діяльності під час повторення:
теорія (10–15 хвилин у різних форматах) — підручники, відеоуроки, подкасти, навчальні сторінки в Instagram;
практика (20 хвилин) — тренувальні вправи;
узагальнення (20 хвилин).
Не читайте багато теорії поспіль: це неефективно, адже концентрація швидко падає.
4️⃣
Зробіть повторення цікавим, різноманітним і додайте гумору. Наприклад, щоб запам’ятати, що Тичина написав вірші «О панно Інно» та «Ви знаєте, як липа шелестить», можна зобразити його з «маркерами» з цих творів: скажімо, автор сидить на липі й заповнює анкету, обираючи, «сестра чи Ви?»:
Богдана-Ігоря Антонича називають «хрущем, який жив на вишнях», тому він може мати такий вигляд:
До речі, здогадалися, чому автор у різдвяному светрику?
5️⃣
Узагальніть вивчене з української літератури у формі підсумкової таблиці:
- сконцентруйтеся на повторенні художніх деталей: автор / псевдонім / перифрази про автора / твір / жанр / рід / напрям / імена персонажів / місця подій тощо;
- розмістіть її на видноті й зазирайте туди частіше.
6️⃣
Шукайте істину. Під час виконання тестів важливо не просто знайти правильний варіант відповіді, а й переконати себе, чому інші є неправильними. Ця звичка врятує від помилок через неуважність та поспіх.
7️⃣
Напишіть власне висловлення щонайменше тричі. За виконання цього завдання можна отримати аж 20 балів, тому дуже важливо відшліфувати ідеальну структуру тексту й проаналізувати типові помилки. Корисно також продумати свій зразок власного висловлення, якого будете дотримуватися на ЗНО: заздалегідь обрати слова-зв’язки, створити картотеку типових прикладів з мистецтва й життя.
Порада. Потренуйтеся «сканувати» власний текст на тавтології й порушення милозвучності: якщо вас відволікає сюжет, спробуйте перевіряти власне висловлення з кінця.
8️⃣
Оберіть чіткий алгоритм виконання завдань, який для вас є оптимальним. Наприклад, спочатку тести, потім власне висловлення (на чернетці), потім аналіз тексту й відкриті завдання до нього, потім власне висловлення (перевірки й «чистовик»), потім заповнення бланків. Звичайно, для того щоб обрати свій шлях, доведеться виконати кілька тестів у форматі реального ЗНО.
На що не варто витрачати час за місяць до ЗНО:
1️⃣
перечитувати твори з програми повністю. Краще сконцентруйтеся на повторенні художніх деталей;
2️⃣
писати диктанти, перекази — будь-які види роботи, яких немає на ЗНО;
3️⃣
годинами читати підручники. Натомість подбайте про динамічну підготовку: 15 хвилин почитали — виконали завдання — узагальнили матеріал у формі таблиці, яскравого конспекту, схеми;
4️⃣
покладатися на інтуїцію — залиште цю опцію для непередбачуваних ситуацій на ЗНО, а зараз намагайтеся зрозуміти й проаналізувати кожне завдання, яке виконуєте;
5️⃣
витрачати багато часу на теми, які нечасто трапляються в тестах. Наприклад, поділ іменників на відміни або біографії письменників. Зорієнтуватися з «частотними» темами можна тут.