Масляна з дітьми: креативні завдання на кожен день

Що знає сучасна дитина про Масляну? Найчастіше: є такий день, коли частують млинцями. Проте за народними традиціями це аж тиждень, у якому кожен день має своє значення та завдання. Якщо адаптувати їх для дитячого віку, Масляна стане незабутнім святом, а в сина чи доньки з’явиться новий поштовх для творчості. Цього року Масляна припадає на 4-10 березня.

Масляна, або ж Масниця, Сиропусний тиждень чи Колодій — це останній тиждень перед Великим постом. Це час нагулятися «про запас». Традиційно, м’ясні страви в ці дні вже виключали з раціону, натомість щедро готували решту скоромних страв: з молочних продуктів та яєць. Утім, ці дні припадають на значно давніші дохристиянські свята, приурочені до приходу весни. Це гарний привід поговорити з дошкільнятами чи молодшими школярами про циклічність у природі. Адже весняне оновлення для дитини емоційно забарвлене, вона природно радіє змінам. Тож залюбки разом з вами виконуватиме завдання та братиме участь в іграх. А млинці — досить «дитяча» їжа, смачна та поживна.

Понеділок. Перший день Масляної: «Зустріч»

Перші три дні в давнину звалися «Вузька Масляна», адже ритуали поєднувалися зі звичайними справами, роботою. Тож і нині достатньо знайти трохи часу ввечері, щоб приготувати перші млинці. Їх робили великими та простими — без начинок чи якихось «фішок».

Завдання дня:

  • Пригостити нужденних. Якщо у вас є хай і не дуже близькі вам сусіди чи знайомі — старенькі, малозабезпечені — можна занести їм частування. Або ж приготувати млинці для малечі у дворі. Ще варіант — хай син чи донька вирішать, кому потрібна підтримка, кого б вони хотіли почастувати: приміром, завтра у школі дитину, яку інші ображають, або засмученого друга, який отримав погану оцінку.
  • Викинути все непотрібне. Переберіть старий одяг, іграшки, інші речі. Звільніться від мотлоху, щоб весні було куди принести щось нове. Раніше гору речей підпалювали. Можливо, щось з непотрібних вам речей у гарному стані, тож варто віддати їх малозабезпеченим — особисто або через банки речей. Ці благодійні вчинки можуть стати доброю традицією для вашої дитини.
  • Зробити опудало (ляльку) Масляної. Варіантів безліч — від ляльки з тканини, мотанки до простої паперової (склеїти конус і додати коло-обличчя або ж скласти папір «гармошкою», зігнути навпіл та з’єднати за допомогою клею, додати коло). Важливий нюанс: не варто малювати обличчя, адже кінцева мета такої іграшки — бути спаленою. Палити ляльку, яка нагадує людину, — стрес для дитини або прищеплювання жорстокості. Насправді йдеться про явище природи, від якого остаточно позбавляються. Тим паче уособлює вона не Весну, як помилково вважають, а Зиму, що йде, тож не варто робити ляльку надто симпатичною. Навіть наші пращури вірили: якщо зробити опудало Масляної з обличчям, воно почне робити каверзи. Тож ляльку краще зробити в синьо-білих кольорах, як Снігову Королеву, а обличчя — у формі пустого білого кола, млинця, хмарки, сонечка (воно уособлюватиме холодне зимове сонце).

Вівторок. Другий день Масляної: «Загравання»

Це був «дорослий» день, присвячений розвагам неодруженої молоді, залицянню та ворожінню щодо судженого. Вважалося, що талісмани набувають захисної сили та взагалі відбувається наближення до таємниць.

Завдання дня:

  • «Дізнатися», що приємного чекає навесні. Але наголосіть, що святкові «ворожіння» — це розвага, гра, яку не варто сприймати серйозно. Якщо дитина — вже школяр, їй можна пояснити, як людина сама підсвідомо обирає найцінніше для себе, коли трактує те, що випало їй під час таких розваг (силуети з воску, кавової гущі тощо). Сину або донці підійде лише «безпрограшний» варіант. Наприклад, обрати іграшки та речі (можна й вирізки з журналів), які символізуватимуть усе, чого прагне дитина. Скажімо, географічні карти — подорожі, LEGO-чоловічок — новий друг, м’яч — успіхи на футболі тощо. Розкладіть предмети по колу, дитині зав’яжіть очі. Для інтересу можна попросити кілька разів обернутися навколо себе. А потім — обрати три предмети, котрі й продемонструють, яких дарунків долі чекати навесні.
  • Інший варіант — обрати улюблену дитячу книгу. Хай дитина загадає питання, сторінку та рядок знизу чи згори. Домовтеся, що це — те, що ви їй бажаєте, тож саме дорослі мають «правильно прочитати». Якщо випало щось негативне, оберіть протилежний варіант (наприклад, «Іа-Іа стояв один-однісінький на березі струмка й понуро дивився у воду» читати як «Бажаю багато друзів та радості»).
  • Побороти страхи. Одне із завдань таких «містичних» настроїв — перемога над страхами. Для дитини типовим є страх темряви або ж якихось персонажів кіно, мультфільмів, комп’ютерних ігор, дитячих легенд (на кшталт Гренні чи Беззубої Мотрі). Можна намалювати страх та спалити папірець (або прикріпити його до Масляної та потім знищити разом), або виліпити з пластиліну та розкатати, перетворити на щось приємне. Ще краще, якщо малювати буде не дитина, а дорослий — створювати «фоторобот» злочинця. При цьому можна нібито випадково домальовувати то заячі вушка, то смішний хвіст, щоб образ зі страшного перетворився на кумедний.

Середа. Третій день Масляної: Ласуємо

За традицією, у цей день зяті повинні були йти на млинці до тещ, які запрошували ще чимало гостей. Загалом це був час вечірнього сімейного застілля та зустрічі ближньої і дальньої рідні. У цей день казали: що товщі млинці, то краще життя. Тож можна почастувати родину панкейками.

Завдання дня:

  • Привітати. Намалювати листівки, зателефонувати чи відвідати рідних: тітоньок та дядечків, бабусь та дідусів, хрещених. Нікого не забувайте.
  • Почастувати Масляну. Зробити для ляльки ласощі з пластиліну, кольорового кінетичного піску, паперу тощо.
  • Поїсти млинців. Родиною повечеряти разом, звичайно, у меню мають бути млинці. Влаштувати змагання на швидкість їх поїдання (саме так робили колись).
  • Заспівати. У цей день з усіх домівок лунали співи. Вивчіть разом пісню про Масляну або ж влаштуйте караоке чи гру зі співом (хто згадає пісню на обране слово).

Четвер. Четвертий день Масляної: «Широкий четвер»

Із цього дня починалася «широка Масляна» — коли гуляли з ранку до вечора. Каталися на гойдалках, санях, проводили час на ярмарку — брали участь у різноманітних іграх та забавках. Останній раз від душі насолоджувалися зимовими забавами, щоб з легким серцем забути про все це і налаштуватися на піст.

Завдання дня:

  • Покататися з крижаної гірки. У давнину вірили, що чим далі котяться сани, тим легшою буде весна. Звісно, ідеальний варіант — із санчатами піти покататися на свіже повітря. Але Масляна дедалі частіше припадає на дні з плюсовою температурою. Тож покататися доведеться іграшкам або ляльці Масляній. А гірку можна зробити з прасувальної дошки, картонної коробки, пінопласту, дощок. Або ж, дійсно, льодяну: у морозильній камері заморозити воду у високому контейнері, нахиливши його під кутом. Тепер можна влаштувати змагання — чиї санчата поїдуть далі. Їх легко зробити з паперу чи картону — достатньо завантажити один із шаблонів, вирізати, склеїти та прикрасити. Лижник виходить з дрібної іграшкової фігурки (наприклад, кіндер-сюрпризу), до якої приклеюємо картонні лижі зі скріпками внизу.
  • Виліпити сніговика. Якщо на вулиці снігу немає, зробити його з вати або соди, змішаної з піною для гоління.
  • Нагодувати сніговика. Зробити з картону велику маску сніговика (очі, ніс — червоний конус, рот вирізаємо у формі кола). Кидати паперові «сніжки» та змагатися у влучності.

П’ятниця. П’ятий день Масляної: «Тещині вечори»

Цього дня належало кликати в гості тещу. Окрім іншого частування, поважали налисники з різними начинками. Відпочивали лише в сімейному колі, це був час усамітнення. Вважалося, що це останній шанс вирішити всі конфлікти, щоб не залишатися з образами на Прощену неділю.

Завдання дня:

  • Укласти правила спілкування. Брати та сестри мають вирішити конфлікти між собою. Батьки і діти також знаходять суперечливі моменти і намагаються досягти компромісу. Можна в легкій формі підняти не з’ясовані в родині питання. Приміром, скільки годин проводити за гаджетами, скільки — на вулиці, а скільки — за уроками. Дійшовши згоди, запишіть «Правила» та повісьте на видноті.
  • Покататися на конях, поні, на санчатах. Адже в цей день зять обов’язково так розважав тещу. Хай це стане ритуалом для всієї родини.
  • Готує тато разом з дітьми. На тещині вечори готували ласощі чоловіки. Можна навіть довірити створення вечері найменшим членам родини (допомогти та проконсультувати, звісно, доведеться мамі).

Субота. Шостий день Масляної: «Родинні посиденьки»

У цей день запрошували в гості батьків та рідних чоловіка. А ще напередодні Прощеної неділі, немов перед Різдвом, колядували, запрошували цирки, балагани, ряджених.

Завдання дня:

  • Влаштувати ляльковий театр чи театралізовану сценку. Якщо можливо, на теми народних обрядів на Масляну. Якщо ж дитина замала, можна розіграти коротеньку казку про те, як Весна вигнала Зиму. Перевдягання, гримування, управління ляльками — це люблять майже всі діти.
  • Відгадати загадки. Доречними будуть веселі питання про явища природи, пори року, народні традиції — для дітей відповідного віку.

    Неділя. Сьомий день Масляної: «Прощена неділя»

    Наслідуючи традиції, говоріть «Пробачте, у чим завинив» близьким, друзям та навіть тим, з ким мало спілкуєтесь (приміром, консьєржці чи продавцю). У цей день накривають святковий стіл, тож і млинці краще подати по-особливому: наприклад, зробити з них торт.

    Завдання дня:

    • Перетягувати канат. Ця та інші народні ігри додадуть веселощів.
    • Влучити по горщику. Окремий варіант — зробити піньяту (іграшка з пап’є-маше, наповнена солодощами) у формі глечика. По них били палицею із зав’язаними очима, доки не лусне, а всередині — цукерки, маленькі дарунки.
    • «Накрити стіл». У тканинному магазині легко придбати липку стрічку, приклеїти липучки до зображень млинців, вареників, оладок, глечиків з кашею, цукерок тощо. Або ж можна зробити варіант гри зі стікерами. «Страви» заховати в кімнаті. Завдання для гравців — якомога швидше знайти «наїдки» та «накрити стіл».
    • Завітати на масові гуляння. Ви можете знайти в парках міст вікторини та ігри, хороводи, концерти.
    • Спалити Масляну. На багатьох гуляннях влаштовують спалювання опудала. А вдома треба попрощатися з лялькою, яку робили на початку тижня. Якщо дитина маленька і їй сумно, зробіть ляльку Весни (таку саму, але в яскравих тонах, з усміхненим обличчям). Хай цей маленький талісман зігріває серце вашій родині.

    Поділитися цією статтею