Вже 1 грудня в суперечці, що роками триває навколо шкільної форми, може бути поставлено крапку. Наводимо основні аргументи «за» і «проти».

Ще в березні президенту Порошенку була подана петиція з вимогою зробити вибір одягу особистою справою учнів та батьків. А днями київська влада рекомендувала директорам шкіл ще раз визначитися щодо цього питання.

У шкільної форми є гарячі захисники та противники. А за суперечками про зручність костюмів і якість матерії часто криється конфлікт різних стилів життя. Так про що насправді говорять ті, хто «за», і ті, хто «проти»? Наводимо основні тези цієї дискусії.

4

Рівень доходу непомітний, якщо діти одягнені однаково

ЗА

«Між дітьми не може бути конкуренції, а отже форма допомагає дітям відчувати рівні стартові можливості», — вважає екс-міністр освіти і науки Сергій Квіт.

ПРОТИ

Матеріальна нерівність — реалії життя, і діти їх помічають, навіть якщо всі вдягнені в «однакову» форму. Якщо одна дитина розповідає про тур вихідного дня з батьками в Парижі, а інша — про те, як копала в селі картоплю, то вже не так важливо, як вони при цьому одягнені.

1

Гардероб школяра б’є по кишені батьків

ЗА

Учнівська форма — це дешевше, ніж різноманітне вбрання, яке доведеться щодня чергувати. До речі, українські закони зобов’язують не купувати готову шкільну форму, а створювати єдині стандарти навчального закладу. Це можуть бути «джинсові п’ятниці» або навіть костюми мультяшних фіксиків для першокласників.

ПРОТИ

Але на практиці є сім’ї, для яких форма — це також дорого, і для них вона не вирішить проблеми.

У престижних школах — свої труднощі: учням часто нав’язують одяг певного виробника. Наприклад, три роки тому в одній київській гімназії батьки були змушені купувати дітям дизайнерські костюми та краватки, які можна було придбати лише в секретаря директора школи.

До речі, у Великобританії свого часу заборонили школам нав’язувати батькам конкретного виробника чи моделі. Про належність до певної школи мають свідчити лише нашивні емблеми або певні кольори костюмів.

5

Школярів треба привчати одягатися зі смаком

ЗА

На думку директора Центру польської освіти Ярини Ясній, форма виховує культуру одягу. Наприклад, її донька має власну думку щодо стилю. У неї чимало різних комплектів, і це дозволяє їй проявити свою індивідуальність.

ПРОТИ

З другого боку, форма далеко не всім личить, запевняє конструктор дитячого одягу Олена Чернявська. «Один і той самий колір личить далеко не всім. Навіть більше, у школярів одного віку та зросту є вісім типових варіантів повноти, а це у виробництві форми, зазвичай, не враховується. Тож на багатьох дітях шкільні костюми сидять кепсько. Зізнайтеся, чи часто ви обираєте одяг українських фабрик? А школярі змушені роками носити не дуже якісні речі. І навіть якби вони справді подобалися, сама одноманітність кожного дня не сприяє розвиткові смаку».

2

Одяг має бути доречним

ЗА

Якщо дозволити носити все що завгодно, школярі прийдуть до класу в спортивному взутті та джинсах. Хіба не краще привчити їх до ділового стилю? Це солідно. Формується і розуміння доречності одягу: куди вдягти вечірню сукню, куди — строгий костюм.

Чому школяркам не можна носити туфлі на підборах? Передусім через страх перед розбещеністю. Через це до вигнання потрапили й кольорові колготи. Є сім’ї, які дозволять дівчаткам-підліткам виглядати просто непристойно, якщо не буде форми. Якщо вчителям-чоловікам і однокласникам доведеться щодня бачити декольте, чи будуть вони думати про тему уроку? Штани для дівчаток теж заборонені в багатьох школах. Адже їм треба вчитися жіночності.

ПРОТИ

Але чи доречно дитині носити той самий одяг, що й менеджеру середньої ланки? Адже поки її життя — не ділові переговори, а гучні шкільні перерви та гуртки. Форма обмежує активність. Дитина, якій забороняють носити улюблений одяг, не відчуває школу «своєю» територією. А підліток, який не може звернути на себе увагу привабливим одягом, захоче зробити це своєю поведінкою. У дорослих одяг ділиться на діловий та повсякденний, а багатьох хлопчиків примушують щодня носити краватку.

Пристойності в одязі дотримуватися варто. Але чорні колготи щодня — це занадто. Чи не краще орієнтуватися на сучасні реалії? Брюки вже століття в діловому гардеробі жінок. У більшості європейських країн учениці носять брюки, а в Австралії нещодавно дозволили вдягати спідниці хлопчикам — було б бажання.

3

Одяг — частина традицій

ЗА

Виховувати патріотизм можна за допомогою нової, створеної в національних традиціях шкільної форми. Елементи вишивки в українському стилі можуть пробудити в дітях «пам’ять предків». Різноманітні орнаменти розвивають почуття прекрасного, вчать любити українську спадщину.

ПРОТИ

З другого боку, усе обов’язкове втрачає цінність. Краще викликати інтерес до вишиванки особистим прикладом. Так, директор київської школи №148 Сергій Горбачов сам часто з’являється на роботі у вишиванці. А ось шкільну форму скасував. Адже є ще й сімейні традиції у виборі одягу.

Історія питання

1993 рік — скасовано шкільну форму СРСР.

1996 рік — форма знову стає обов’язковою. Один з аргументів — необхідність забезпечити замовленнями вітчизняного виробника. Кабмін навіть затвердив зразки форми, але зображення моделей так і не були розроблені.

2004 рік — у Києві затверджено орієнтовні вимоги до зовнішнього вигляду учня.

2008 рік — у Києві скасовують рішення щодо обов’язковості форми.

3 жовтня 2017 року — Департамент освіти і науки, молоді та спорту КМДА видає наказ, яким ще раз підкреслює добровільність використання форми в київських школах. При цьому директорам шкіл рекомендується до 1 грудня обговорити доцільність використання форми у своїх навчальних закладах.

Що носять наші діти

Київська школа № 223 зобов’язує учнів молодших класів носити зелений піджак (жакет). Дівчаткам дозволена картата спідниця («шотландка»). З 5-го класу — костюми лише чорного кольору, краватка чорна або однотонна стриманого кольору.

У школі № 179 зелений колір носять вже до 7-го класу включно.

У Печерській гімназії № 75 — теж чорні костюми з емблемою школи, але різноманіття форм: кардиган, реглан, жилет.

У багатьох школах (наприклад, у столичних № 26 і № 52) дозволено тільки чорний колір. Заборонені сорочки і блузки в смужку, в клітинку, темного кольору або не пастельного відтінку, довгі спідниці.

Гімназія № 143, де носять темно-сині і чорні костюми, прописала у своєму статуті: «Про порушення у формі одягу педагог зобов’язаний в той же день повідомити батькам. На учнів і їхніх батьків накладається дисциплінарна відповідальність за виявлені недоліки».

Поділитися цією статтею
Автор: