Літо вчительського натхнення: 15 ідей та освітніх можливостей

Навчальний рік завершився майже в усіх школах, тож попереду у вчителів — відпустка. Де шукати джерело енергії? Як зробити літо максимально цікавим і корисним? Що почитати для душі? Зібрали 15 ідей для вашого натхненного літа.

Книжки для душі, що вийшли друком у 2023

«Босоніж на оливі»

Таїс Золотковської, «Видавництво 21»

Тема туги за домом, коли живеш за кордоном, близька нині багатьом. Героїня живе далеко від дому, але шукає себе, справжню, у дитинстві, біля бабусі, в українському селі, посеред рідної природи. Поєднаний спільним сюжетом текст ніби розпадається на оповідання — щирі, динамічні, сповнені любові до персонажів. Ці спогади та історії рідних додають Анні сили духу та спонукають змінити життя.

«Драбина»

Євгенії Кузнєцової, «Видавництво Старого Лева»

Війна — не лише фронтові події. У життя більшості українців вона увійшла викликом і тривогою за ближніх, деталями побуту та новими звичками, суворим дитинством або неспокійною старістю. Війна входить у серця. Герої зворушливого роману — ось такі наші сучасники, що проживають події після 24 лютого, шукають порятунку та, залишивши домівки, намагаються заради рідних плекати родинне тепло в тимчасових прихистках.

«Міста, в які ти поїдеш»

Євгенії Завалій, «Видавництво 21»

На жаль, у наші непрості часи мандрівки Європою заради задоволення — не на часі. Але ця книга подарує вишукану літературну подорож Амстердамом, Віднем, Барселоною, Міланом, Краковом, Вільнюсом, Мюнхеном і Парижем. Мистецтво, історія, кухня та традиції — усе було б неповним без своєрідної атмосфери кожного міста, яку авторці вдалося передати. А назва книги надихає: почекаймо трохи і неодмінно побачимо все на власні очі.

«Орден мовчальниць»

Катерини Калитко, видавництво Meridian Czernowitz

Ця поетична збірка побачила світ у 2021 році, але саме у 2023 про неї почуло чимало читачів: книга отримала престижну Національну премію України імені Тараса Шевченка.   

На Сході вважають, що найбільш промовиста у картині — білизна полотна, з якої проступають обриси. Поетка показує, як із жіночого мовчання проступають слова — вагомі, живі, болісні, які здаються завдяки контексту новими, новонародженими. Їх пронизує передчуття війни, кохання, яке загострює розлука, ніжна сила і нестримна воля. Можна знайти вірші про війну, написані Катериною Калитко вже після початку повномасштабного вторгнення: гостріші, гіркіші, з відвертішими метафорами. Але в цих рядках усе пережите за останній час теж можна відшукати — сумними очікуваннями, ювелірними натяками. 

«Серце обрало мову собі та й говорить нею

вночі і вдень, все не вгаває. Але не вголос.

Тепла лялечка вуст ніяк не наважується

вивільнити метелика,

бо куди ж він, такий, у світ —

кольоровий, ніжний».

«Піранезі»

Сюзани Кларк, видавництво «PM»

І трішки європейської літератури. Фантастичний роман, який 2021 року отримав престижну британську Жіночу літературну премію, для тих, хто любить символи та атмосферу загадки. А ось тема, попри те, що події відбуваються у вигаданому світі, близька до щему: що стається з тими, хто забув минуле? Що треба зробити з людиною, аби вона прив’язалася до того, хто позбавив її волі? Як після досвіду насилля повернутися до себе справжнього?

Книжки для саморозвитку, що вийшли друком у 2023

«12 soft skills 21 століття. Коуч-книжка для натхнення і розвитку»

видавництво «Моноліт-Bizz»

М’які навички — поняття, важливе для педагогів. Їх значно легше розвивати в учнів, якщо надихатися такими світовими бестселерами, як «Емоційний інтелект 2.0» Тревіса Бредберрі, Джин Грівз, «Системне мислення» Джозефа О’Коннора, Ієна Макдермотта, «Лідерство: посібник з виживання» Роналда А. Гейфеца, Марті Лінського. Немає часу все це читати? Тоді до ваших послуг цей збірник самарі (коротке викладення ключових думок книг). Ітиметься про такі навички, як управління проблемами, креативність, гнучкість мислення, емоційний інтелект, адаптивність, співпраця, комунікація. Загалом 12 навичок — 12 бестселерів.

«Особисті кордони»

Недри Таувеб, видавництво «Клуб сімейного читання»

Одна з найбільш впливових та експертних психотерапевток сучасності, американська письменниця пропонує авторську методику, ґрунтовану на найновіших дослідженнях, аби встановити та дотримуватися меж у своєму житті. Виявляється, вміння казати «ні» рятує стосунки, а не призводить до конфліктів, як багатьом здається. А задовольнити свої потреби і відчувати себе щасливим практично неможливо, якщо не вмієш відстоювати особисті кордони.

«Лінива геніальна мама»

Кендри Адачі, видавництво «Наш формат»

Як усе встигати? Вчителька англійської мови та багатодітна мама із США пропонує 13 принципів, які допомагають швидко відділяти головне від другорядного у повсякденному житті.

«Як вижити серед токсичних людей?»

Шагіди Арабі, видавництво Artbooks

Коли доводиться спілкуватися з багатьма людьми, легко натрапити на того, хто псує настрій та виснажує. Американська психологиня пропонує способи, як не витрачати енергію на маніпуляції п’яти типів токсичних людей.

Де поспілкуватися?

Освітній фестиваль «Вчителі майбутнього»

Вчителів чекають 22–23 червня у Львові на найбільшій в Україні освітній події від ГС «Освіторія» та Холдингу емоцій «!FEST». Востаннє фестиваль проходив у 2019 році, після чого пандемія та повномасштабне вторгнення рф не дали змоги зустрітися освітянам. І ось «Вчителі майбутнього» нарешті повертаються! На фестиваль завітають міністр освіти і науки Оксен Лісовий, голова Державної служби якості освіти Руслан Гурак, директорка Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко.

Понад 100 подій та чимало сюрпризів — протягом двох днів. Майже півсотні українських та іноземних лідерів освіти зберуться з усіма педагогами на панельні дискусії, презентації досліджень, лекції, майстерки, інтерактивні формати, неформальне спілкування. Усі теми — гострі й актуальні: подолання освітніх втрат, психологічне здоров’я учнів, покращення ресурсності вчителів, вплив на освіту штучного інтелекту, відбудова після перемоги, удосконалення дистанційного навчання, нейропедагогіка, подолання дитячих травм. Детальніше читайте тут.

Восьма національна (не)конференція EdCamp ВОЛЯ-2023

Ця освітянська подія відбудеться 27–29 червня у змішаному форматі (офлайн в Івано-Франківській області та онлайн). Серед гостей — суперзірка педагогіки Андреас Шляйхер.

Освітяни у світі, сповненому тривоги та невпевненості, дають змогу дітям, а з ними і всій країні, рухатися до успішного майбутнього. Вони прагнуть і надалі жити у вільній країні та мають волю до перемоги. Тож спікери обговорюватимуть, зокрема, питання безпеки, стійкості та зцілення, професійного розвитку освітян, навичок майбутнього, цифрової школи. Очікується презентація міжнародного дослідження соціально-емоційних навичок в Україні та онлайн-платформи ПОВІР (подолання освітніх втрат і розривів).

Чим зайнятися?

1. Подати історію на Global Teacher Prize Ukraine

Вчителі важливі. Важливим є досвід кожного і кожної з освітян, які під час війни роблять неймовірні речі: ведуть уроки з укриттів та окопів, евакуйовують дітей під обстрілами, волонтерять, вселяють надію в учнів та розраджують їх після різноманітних випробувань, допомагають переселенцям. Навіть якщо вам здається, що нічого особливого не зробили, поділіться своєю історією вчителювання після 24 лютого 2022 року. Можливо, хочете розповісти про колегу, яким захоплюєтеся? Global Teacher Prize Ukraine збирає історії вчителів. Їх можуть подати також вдячні учні або батьки. 

Історії збиратимуть до 1 серпня. Подати свою можна тут

2. Безкоштовно підвищити цифрові навички

Студія онлайн-освіти EdEra та громадська організація «Навчай для України» пропонують нову безкоштовну програму «Учителі в курсі». Дистанційне та змішане навчання спонукають користуватися цифровими інструментами. Та й сучасне очне навчання стане ефективнішим з інноваціями. Тож чи не варто вміти правильно їх обирати, звично користуватися, аби не витрачати зайвий час, який можна приділити дітям? 

У програмі: кібербезпека, освітні ресурси, основні цифрові інструменти сучасного вчителя, зокрема, для створення інфографіки, презентацій та навчальних відео. Окремо — цифрові ресурси для оцінювання учнів, особливо за дистанційного навчання. Серед експертів — керівниця дистанційної школи Новопечерської школи Тетяна Ткаченко, володарі премії в номінації «Вчителі-волонтери» Global Teacher Prize Ukraine 2022 вчитель інформатики Політехнічного ліцею КПІ Людмила Булигіна та викладач української мови і літератури Новопечерської школи Юрій Гайдученко.

3. …або безкоштовно заглибитися ще більше

Асоціація ІТ України запрошує освітян з усіх регіонів України на безкоштовний онлайн-курс «Teachers Internship: Software Architecture & Design». Поглиблене вивчення проєктування програмного забезпечення розпочнеться 24 липня і триватиме 9 тижнів. Педагоги дізнаються, як впроваджувати програми та додатки в навчальний процес. Зареєструватися можна до 10 липня тут. 

4. Пройти «Школу стійкості»

Ще один курс, який запустила студія EdEra цьогоріч саме для вчителів. І саме в нинішніх умовах воєнного часу. Він про те, як допомагати школярам у стресових ситуаціях, як посилити стресосійкість, які бувають поведінкові реакції школярів під час постійної загрози та непевності і як, зважаючи на це, впроваджувати дисципліну. Учителі отримають сертифікат про підвищення кваліфікації на 30 годин. Зареєструватися можна тут. 

Поділитися цією статтею