Чимало батьків лякає саме лише слово «коронавірус». А школярі, як кажуть у соцмережах, жартують на цю тему: наприклад, про те, що вірус невдовзі зламається, адже він китайський. Що ж це за недуга? Як захистити від неї дітей? «Освіторія» звернулася до інфекціоніста Катерини Янченко.
Що відомо про новий вірус
30 січня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила надзвичайну ситуацію у зв’язку з поширенням раніше невідомого виду коронавірусу за межами однієї країни. Виявили його 12 грудня 2019 року в китайському місті Ухань.
Що про нього помилково кажуть:
1. Невідомий вірус вивели в лабораторії
«Звідки вони беруться? Раніше про таке не чули» — такі реакції викликають моторошні статті про «смертельно небезпечний вірус». Дехто вважає, що коронавірус — це якась цілком нова хвороба, невідома людству. Але коронавіруси є в будь-якому медичному довіднику як банальні збудники ГРВІ. Чи серйозно ми ставимося до застуди? А вірусів, які її спричиняють, близько 300, та всі вони видаються нешкідливими, «дрібними». Так ось, кожен сьомий випадок ГРВІ — якраз коронавіруси. Ще 20 років тому вважалося, що вони не можуть спричинити значної шкоди людині. Але в 2002 році один з них мутував і спричинив епідемію SARS, а інший десять років потому — MERS. У тих двох варіантів, як і в нинішньої мутації (штам 2019-nCoV), особливість — ураження легень. Саме це — головна небезпека. Але в багатьох інфікованих людей хвороба минає в легкій формі як банальна застуда. Хіба що значно частіше супроводжується кашлем.
2. У тих, хто захворів, високий ризик померти
Усе пізнається в порівнянні. За даними ВООЗ, рівень смертності від лихоманки Ебола — 40 %, MERS — 35 %, SARS — 10 %, дифтерії — 5 % (але серед дошкільнят — аж 20 %). Чи здається грип смертельно небезпечним захворюванням? Щороку під час карантинних заходів батьки все одно ведуть малечу до торговельних і розважальних закладів, мало хто переймається медичними масками та вакцинуванням. А рівень смертності від грипу у світі — 6 %. Регулярно є хворі, які намагаються перенести на ногах запалення легень. Не від безвиході, а від «гарної репутації» хвороби. Мовляв, просто ускладнення ГРВІ, усі цим хворіють, навіть немовлята. Утім, смертність від пневмонії — 4 %. Знайдений у Китаї штам коронавірусу дає найнижчі в цьому переліку показники — на час виходу статті це 2 %.
3. Вірус надзвичайно заразний
З одного боку, вірус може передаватися під час інкубаційного періоду, який триває 7–14 днів. Тобто людина, яка не має жодних симптомів хвороби, здатна передати вірус іншим. З другого боку, це згладжується тим, що передається вірус не так вже й легко: інфікуватися можна при тісному й тривалому контакті. Ті, хто не підходив до заражених людей на відстань ближче ніж метр, не постраждали. Тож варто тримати дистанцію від людей з проявами застуди, тих, хто повернувся з Китаю менш як 2 тижні тому, а якщо вдома хтось із ГРВІ — не лінуватися відокремлювати його, виділяти окремий посуд, рушник тощо — звичайні заходи гігієни. І — промовисті цифри: у середньому інфікований коронавірусом може передати його 3 людям, а кором — у 6 разів більшій кількості. Ці показники вищі в разі «свинки» (паротиту) та віспи — 7, ВІЛ — 5. А в коронавірусу вони такі самі, як за грипу.
4. Діти — в особливій небезпеці
Звісно, перехворіти таким — важке випробування для малечі. Але ж коронавіруси (і цей — не виняток) значно рідше вражають дітей. За цей час повідомили лише про 5 випадків інфікування новим штамом тих, кому немає 14 років. Частина з них не мали зовнішніх проявів хвороби. Що більший вік, то вищий ризик, запевняють лікарі. 80 % померлих від коронавірусу — люди пенсійного віку. Три чверті мали ще й важкі хронічні проблеми зі здоров’ям (астма, діабет, серцево-судинні захворювання).
5. Може статися пандемія, як з «іспанкою»
Порівняння дивне, адже особливість того грипу була протилежною: найважче його переносили ті, хто мав сильний імунітет. 95 % померлих від «іспанки» — люди в розквіті сил. Хворі страждали від власних захисних сил — вірус так агресивно і швидко поширювався, що імунна відповідь була надвеликою, а це означає величезну кількість токсинів. До того ж передавався вірус набагато швидше і легше — за чотири місяці грип заразив третину населення світу. Зараз нічого такого не спостерігають.
6. Підвищені заходи безпеки просто так не введуть
У центрі уваги — що відбувається в Китаї: усе закривають на карантин, мало хто виходить на вулиці, усі в медичних масках, дрони слідкують, щоб їх не знімали, поліція вимірює температуру і примусово відвозить до лікарні тих, у кого вона підвищена. Здається, ми знаємо не все, там якась катастрофа, адже чого б влада так реагувала? Утім, як часто ми читаємо про те, як там лікують банальний грип? У густонаселеній країні будь-який вірус може нанести шкоду економіці. Така місцева реальність: швидко реагувати. А громадяни Китаю завжди дуже ретельно виконують настанови лікарів та уряду.
7. Треба ходити в медичній масці
Якщо є ознаки хвороби, так — щоб захистити інших. А ось вберегти організм від потрапляння будь-якого вірусу маска не здатна. Тим паче, що коронавірус може, скажімо, «зайти» через кон’юнктиву очей, якщо побути пліч-о-пліч з інфікованою людиною так, що краплі слини під час розмови, чхання, кашлю летітимуть в обличчя.
8. А може, варто перехворіти?
У цьому немає сенсу: імунітет не виробляється. Інша справа — вітрянка чи кір, перехворіти якими вдруге — величезна рідкість.
9. Треба застосувати якийсь спеціальний захист
Доки вакцини немає в продажу (а до цього дуже довго), заходи безпеки традиційні: ретельно мити руки з милом, уникати тісних контактів з людьми із симптомами ГРВІ, підвищувати імунітет. Якщо вдома хтось із застудою — частіше провітрювати та робити вологе прибирання. У Китаї навіть ті, у кого в родині — інфіковані, успішно захищалися, дезинфікуючи все розчином хлорки, а предмети спільного вжитку (вимикачі, дверні ручки, гаджети) протирали медичним спиртом або кварцували. На речах вірус живе від кількох хвилин до кількох годин. Навіть звичайне прання речей теплою водою (вище за 56 градусів) за півгодини знищує коронавірус. Він боїться сонячних променів. І навіть у найкращих для вірусу умовах — вологість, темрява, відсутність свіжого повітря — він живе не більш як 5 діб.