Коли «воєнний», а коли «військовий»: як правильно говорити про війну?

3 березня 2022 року: зруйновані будинки на вулицях Харкова (Україна).. — Фото від YuriiKochubey

В Україні не перший рік триває війна, у тому числі інформаційна. Ворог щодня публікує сотні фейків, дезінформаційних матеріалів, нав’язує своє бачення подій. Тож маємо давати йому гідну відсіч і на мовному фронті. Інститут масової Інформації, Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки і провідні українські медіа підготували рекомендації щодо вживання термінів. Зібрали, як правильно говорити про війну.

Не вживаємо:

спецоперація, військова операція, криза в Україні, конфлікт в Україні, українська криза. Ці словосполучення маскують справжній стан речей в Україні, зміщують акцент — так, ніби «криза» в Україні почалася сама собою, а термін «спецоперація» вживає російська пропаганда.

Вживаємо:

російсько-українська війна (перше слово — «російсько» — вказує, що напала саме Росія), російсько-українське протистояння, російське вторгнення в Україну, війна Росії в Україні. Саме такі формулювання називають речі своїми іменами, тобто війну війною.

Не вживаємо:

російська влада на зайнятій території. Таке формулювання є свідомо нейтральним, тоді як дії росії в Україні є міжнародним злочином.

Вживаємо:

російська агресія — міжнародний злочин, тож жодної легітимної російської влади не може бути на території України. Саме тому правильне формулювання: окупаційна влада, окупація росією українських територій, окупанти та представники окупаційної влади, російські ставленики.

Не вживаємо:

ДНР, ЛНР, Республіка Крим

Вживаємо:

назви окупаційних утворень беремо в лапки і додаємо «так звані». Території, окуповані до 2022 року, можна називати ОРДЛО. Важливо пам’ятати: квазі «республіки» на Донбасі не є додатковою стороною конфлікту, вони воюють як підрозділи армії рф або найманці росії.

Не вживаємо:

війна Путіна. Це словосполучення ніби покладає відповідальність за війну одноосібно на Путіна. Тоді як за нещодавніми опитуваннями дії Путіна підтримують до 71 % росіян.

Не вживаємо:

інформацію російської влади та російських ЗМІ як рівноправну українській інформації. Російська позиція базується на брехні, пропаганді та взагалі заперечує існування України як незалежної держави. Російська сторона використовує фейки, дезінформацію та пропаганду для виправдання злочинів, які росія чинить в Україні. Тому позиції України і росії не є рівноправними.

Не вживаємо:

президент Білорусі, президент Сирії

Вживаємо:

цивілізований світ не визнає Александра Лукашенка та Башара Асада законно обраними президентами. Тому правильно називати їх диктаторами, узурпаторами влади або керівниками відповідних держав.

Не вживаємо:

24 лютого почалася війна, відбувся напад на Україну.

Вживаємо:

війна росії проти України почалася ще у 2014 році. Тому для подій 2022 року експерти радять такі формулювання: 24 лютого 2022 року почався новий етап війни або почалося повномасштабне російське вторгнення.

Коли вживаємо воєнний, а коли військовий?

Тут уже йдеться про вашу грамотність. Олександр Пономарів пояснює різницю так: військовий — той, що пов’язаний із військом: військова служба, військовий квиток, військовий обов’язок.

Воєнний — той, що пов’язаний із війною, тому: воєнний стан, воєнні дії, воєнні злочини, воєнні роки.

Поділитися цією статтею
Автор: