Україна вже кілька днів перебуває в центрі температурної аномалії, яку показує кліматична карта Climatebook. Екстремально висока температура повітря має серйозний вплив на самопочуття людей, а найвразливішими до спеки є немовлята, маленькі діти й літні люди. Здавалося б, усі ми знаємо базові правила поведінки в спекотну погоду, але є зовсім неочевидні лайфхаки та хитрики від ВООЗ, МОЗ та лікарів-дієтологів. Радимо ознайомитися, щоб вчасно подбати про власне здоров’я та здоров’я близьких.

Як наш організм реагує на екстремальну спеку?

Станом на 15 липня приголомшлива спека в Україні триває: стовпчики термометрів розпечені до 40–41˚C. Цьогорічну хвилю спеки в Україні пов’язують з тим, що в Україну по висоті надходить тропічне повітря з півдня.

Чи помічали ви, що в дні надвисоких температур ви гірше запам’ятовуєте і маєте менше снаги до розумової праці? Не варто нарікати на лінь. Сучасні дослідження свідчать про те, що навіть коли температурна позначка сягає +28˚C, у більшості людей знижуються когнітивні здібності, падає парасимпатичний тонус і рівень насичення крові киснем. А якщо організм страждає від зневоднення, процеси запам’ятовування страждають критично. А ще суттєво знижуються аналітичні здібності.

Ще один невтішний факт: щороку зростає кількість людей, які піддаються впливу екстремальної спеки через зміну клімату в усіх регіонах світу. Смертність від теплового удару серед людей, котрим за 65 років, зросла приблизно на 85% між 2000–2004 та 2017–2021 роками, констатують у ВООЗ. А в журналі Nature нещодавно оприлюднили дані: 60 000 людей загинули минулого року від спеки в Європі. То якими правилами захисту від надмірної спеки радять скористатися лікарі та фахівці з охорони здоров’я в Україні та світі?

Як запобігти тепловому удару та перегріву тіла: 12 помічних правил

👚Ретельно добираємо одяг

Виходячи на вулицю, одягайте вільні речі з легких, натуральних, майже невагомих тканин: батист, льон, бавовна, шовк, модал. Недарма в ОАЕ, Індії, Єгипті та низці інших країн із невблаганно-пекучим сонцем люди носять одяг, що закриває кінцівки — це теж варто брати на озброєння. Але є умова: тканина на тілі не повинна відчуватись.

Якщо вам конче потрібно вийти у справах у розпал спеки — розкривайте над собою парасольку. Шию можна обмотати хусточкою, змоченою у воді, — це теж перевірений і дієвий лайфхак, але тільки якщо ви перебуваєте у жаркому приміщенні.

🧊 Регулярно п’ємо багато води кімнатної температури. У ВООЗ рекомендують під час спеки випивати 1 склянку води на годину та щонайменше 2–3 літри на день.

🔆 Спеціалісти ВООЗ радять принаймні 2–3 години на день проводити в прохолодному місці, якщо на вулиці екстремальна спека. Тож тримаймося від спеки подалі! Особливо в період з 10:00 до 16:00. Не завадить продумати щоденні маршрути, уникати переповненого громадського транспорту без кондиціонування та ставити в пріоритет пересування метрополітеном. І за найменшої нагоди йти у затінок, пам’ятаючи, що сприйняття температури на сонці може бути на 10–15˚C вищим.

🧙 Неодмінно надягайте кепку чи капелюха, виходячи на двір. Сітківку очей захищайте якісними сонцезахисними окулярами з UV-фільтрами.

👌 Тримайте в домашній аптечці препарати типу «Регідрон» для оральної регідратації, термометр, пляшки з водою, ручний вентилятор.

Також ви можете самостійно приготувати електролітний розчин за порадою лікарки-дієтологині:

1 склянка апельсинового соку (джерело цукрів та калію);

1/2 чайної ложки солі;

1 чайна ложка питної соди.

Змішайте все та розведіть водою до 1 літра. Пийте по половині чи по одній склянці протягом дня.

🥤Їжа в спекотні дні має бути легкою і прохолодною — холодні овочеві супи на кшталт гаспачо з помідорів чи супи на основі кефіру з яйцями, зеленню і мінімальною кількістю м’яса, салати, ледь теплі запіканки. Гарячі страви сприятимуть нагріванню тіла зсередини, тож, будь ласка, обійдемось без перших гарячих страв чи м’ясних печень.

💧 У дні шаленої спеки ви можете збільшити споживання калію та магнію (дієтичні добавки без рецепта в будь-якій аптеці): під час високих температур організм швидко їх втрачає, і людина відчуває слабкість. А ще багато калію в овочевому відварі: просто відваріть картоплю, а охоложену калієву воду випийте. Можна також їсти з цією метою холодну запечену картоплю.

🏠 В оселі закривайте вікна щільними шторами, жалюзі, ролетами або тканиною — це допоможе уникнути нагрівання приміщень у квартирі чи будинку. Також можна розвісити в приміщенні вологі рушники для зволоження повітря. А коли настає ніч — навпаки, відкривайте вікна навстіж, щоб використовувати нічне прохолодніше повітря для охолодження домівки.

🏡 Якщо проживаєте в будинку — для нічного сну обирайте нижні поверхи будівлі, там завжди прохолодніше.

💟 Піклуючись про себе, не забудьте, що допомоги можуть потребувати ваші літні родичі чи самотні сусіди, або люди з інвалідністю. Розкажіть їм про правила безпеки для спекотних днів, запитайте, чи не потребують вони якоїсь допомоги зараз.

🐱 Подбайте про те, щоб у домашніх та вуличних тварин була в доступі питна вода — так ви врятуєте життя не одному вуличному котику чи песику.

🧐 Стежте за повідомленнями про спеку у вашій місцевості та дотримуйтесь рекомендацій.

Чого у спеку точно робити не варто

❌ Коли сонце та спека атакують — не пийте залпом холодну воду, відмовтеся від напоїв з льодом. Лікарі наполегливо просять дотримуватися цієї рекомендації, коли температура довкола сягає 40˚C, і на те є причина: існує ризик різкого звуження чи розриву найдрібніших кровоносних судин. Натомість маленькими ковточками пийте ледь теплу воду або воду кімнатної температури. Найкраща рідина у спеку — вода, і вже точно не солодкі газовані води чи слабоалкогольні напої з бульбашками.

❌ Не поспішайте приймати холодний душ після того, як ви спітніли та прийшли з розпеченої вулиці додому. Це підвищує ризик інсульту. Лікарі навіть не рекомендують мити руки чи ноги відразу після приходу у прохолодній воді та радять зачекати принаймні пів години. Із тієї ж причини відпочиваючи біля водойм не стрибайте після засмагання у воду — треба заходити в річку, озеро чи море поступово, щоб ваш організм адаптувався до такого різкого перепаду температури.

❌ Не слід змочувати водою відкриті ділянки шкіри перед тим, як іти на розпечену сонцем вулицю.

❌ Намагайтеся не їсти у спеку те, що ляже каменем у вашому шлунку: смажені на олії пиріжки та чебуреки, холодці, смажені м’ясні страви, десерти на основі масляних кремів. Такі страви теж впливають на перерозподіл крові та забирають її від шкіри, від капілярів, які здійснюють терморегуляцію, і спрямовують на травлення. Про це пише у своєму блозі дієтологиня Оксана Скиталінська.

❌ Ніколи не залишайте дітей або тварин у припаркованих автомобілях на тривалий час, оскільки в замкненій автівці температура може швидко стати небезпечно високою. Якщо бачите дитину у зачиненій автівці у спекотні дні — негайно викликайте поліцію.

❌ Ніколи не накривайте дитячий візочок сухою тканиною — від цього в люльці стає ще спекотніше. Замість цього використовуйте дуже тонку тонку тканину (муслін, наприклад) і за необхідності змочуйте її, щоб знизити температуру.

❌ Не використовуйте електричні вентилятори при температурі вище 40˚C, адже тоді вони тільки нагріватимуть тіло.

❌Не тренуйтеся під відкритим небом, навіть якщо це йога чи пілатес. Для занять спортом помірної інтенсивності в найгарячіші дні обирайте тінисту місцину і робіть вправи рано вранці чи ввечері.

Тепловий / сонячний удар: як розпізнати та швидко надати першу допомогу

Перебуваючи на вулиці у спеку дорослі не завжди вчасно помічають, що їхній організм починає перегріватися. Що й казати про дітей! Рухливі ігри на розпеченому сонці призводять до того, що малеча не усвідомлює: організм перегрівся. А коли стається тепловий удар — залишається лише надавати екстрену допомогу.

Основний симптом теплового удару — у людини різко піднімається температура (до 40 градусів), вона стає млявою, може плутано відповідати на запитання. Додайте сюди головний біль, гарячу на дотик шкіру та сильну пітливість. Людину може нудити, дихання часте, а серцебиття — прискорене. Може статися і втрата свідомості.

Що робити? Якомога швидше доставити дитину чи дорослого в тінь чи прохолодне приміщення, зняти зайвий одяг і знайти, чим охолодити тіло: прохолодний душ чи ванна, обтирання льодом, потік холодного повітря від вентилятора. Можна вкрити тіло простирадлом, змоченим водою. Напоїть постраждалого, але слідкуйте, щоб вода була кімнатної температури. Можна використати для пиття аптечний сольовий розчин з мінералами. Від солодких напоїв відмовтесь. Якщо є задишка і проблеми із серцебиттям — негайно викликайте швидку.

Поділитися цією статтею