Герої Небесної Сотні: як провести урок-дослідження

20 лютого вшановуємо пам’ять Героїв Небесної Сотні. Від часу трагічних подій на Майдані минуло майже 8 років. У молодшій школі вже навчаються діти, які не застали цих подій. А в старшій — ті, які мають ще дуже «дитяче» бачення і розуміння історичних процесів. Як не перетворити вшанування Героїв Небесної Сотні у скорботний захід? Пропонуємо кілька ідей для уроку-дослідження.

Леся Юрчишин

Про Героїв Небесної Сотні молодшим школярам

Із молодшими школярами можна для початку подивитися мультфільм «Щедрик». Він створений у жанрі пластилінової 3D-анімації та має чудовий акомпанемент Олега Скрипки та Ле Гранд Оркестр.

Обговоріть з учнями:

 • Хто головні герої мультфільму?
 • Де відбуваються основні події?
 • Чому мультфільм називається «Щедрик»?
 • Чим так щедро ділились герої?

Далі — покажіть натхненні відео спільного виконання Державного Гімну в новорічну ніч на Майдані.

Розкажіть коротко, чому так багато людей зібрались на Майдані Незалежності в той час. Поясніть, що вони не просто святкували Новий рік, вони боролись за свої права жити у вільній демократичній європейській державі і протестували проти свавілля і беззаконня.

Залежно від віку можна сказати, що першими на протест вийшли саме молоді люди, і коли їх жорстоко побили — повстала вся країна.

Запитайте в учнів:

 • Чи можна вважати таких людей героями?
 • Кого і чому ми можемо називати героями?

Якщо дозволятиме час — можна підібрати фото та відео мистецько розписаних касок майданівців та перформансів піаністів, що демонструватимуть бажання мирно вирішити всі питання і потужну творчу енергію.

На жаль, кульмінацією подій Революції Гідності стали масові вбивства в центрі Києва 18–20 лютого. Тому саме в ці дні ми вшановуємо пам’ять Героїв Небесної Сотні. Небесної — бо вони, як ті ангелики, дивляться на нас з небес і дуже хочуть, щоб ми й далі зберігали стійкість та віру в себе і Україну.

«Казка про Майдан» Христини Лукащук також може стати хорошим помічником у проведенні такого уроку.

Про Героїв Небесної Сотні учням середньої і старшої школи

Із учнями середньої та старшої школи можна організувати вже справжню дослідницьку роботу. Для цього об’єднайте їх у пари/групи, дайте завдання ознайомитись із такими матеріалами на вибір:

Ще один хороший вид роботи — запропонувати учням самим записати такі свідчення чи відеоролики, опитавши рідних та знайомих, і передати зібрані матеріали до музею. Значущість такої роботи для учнів підніметься в рази.

Важливу роль у питаннях пам’яті відіграє і саме місце події

Якщо є така можливість — відвідайте Майдан Незалежності та Алею Героїв Небесної Сотні. Стенди з короткою історичною інформацією, яку можна почитати і обговорити тут, доступні цілодобово. Можна також записатися на екскурсію від Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні — Музею Революції Гідності.

Якщо не маєте змоги відвідати Майдан Незалежності, завантажте мобільний додаток з аудіоекскурсією «Hidden Memories» («Приховані спогади»). Це результат спільного німецько-українського проєкту ГО «CRISP — Crisis Simulation for Peace e.V.» та ГО «Іскра», що доступний у AppleStore і GooglePlay.

Команди проєкту «Приховані спогади. Продовження» з 27 учителів, ГО «CRISP — Crisis Simulation for Peace e.V.» та Київського освітнього центру «Простір толерантності» підготували навчально-методичний посібник для роботи з чутливими та контроверсійними темами сучасної історії України.

Тож після опрацювання історичних джерел на тему Революції Гідності можна перейти до обговорення.

Відкрита дискусія «Маленька людина в революції» — фрагмент заняття «Три революції нової України» (автори: Юрій Буланов, Анастасія Губарева, Леся Юрчишин) пропонує такі питання до обговорення:

 • Що трапилось з людьми — учасниками революції після подій? Чи задоволені вони результатами революції? Чи не шкодують? Одразу після завершення і тепер?
 • Чи можна було бути осторонь революції?
 • Що дає революція? Що трапилось із мрійниками? А що — з лідерами?
 • Як впливає участь у революції на почуття, цінності та життя людей? Як це вплинуло на відносини в сім’ях?
 • Яка комунікація зараз між тими, хто змінився під час революції, і тими, хто не змінився?
 • Як зараз говорять про революції в різних медіа? Як говорили про революції тоді і тепер? Чи тривають війни історичної пам’яті?
 • Наскільки змінилось життя в Україні після кожної революції?
 • Прокоментуйте уривок з інтерв’ю українського дисидента, правозахисника Мирослава Мариновича. Які ключові слова ви можете виділити? Якою є оцінка Мариновича: песимістичною чи оптимістичною? Чому?

«Ми йдемо з рабського суспільства. Раби не можуть бути одразу вільними. Момент їхнього звільнення ще нічого не означає, тому що вони в душі ще залишаються рабами. Цей перехід від рабського стану до стану усвідомленої свободи вимагає часу, вимагає поту і крові, вимагає проб і помилок. Наші революції, власне, і є отакими елементами зростання суспільства. Український народ постійно, після кожної революції утверджує свою гідність. Він зростає у своїй гідності. Але це ще не стеля», — каже Мирослав Маринович.

Після уроку учні мають усвідомити важливість історичної пам’яті та практики передачі цієї пам’яті наступним поколінням.

Список корисних ресурсів:

 1. Вебсайт «Небесна сотня. Герої не вмирають…».
 2. Вебсайт Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні.
 3. Плейліст «Зима, що нас змінила» від Вавилон’13 та 1+1 Продакшин.
 4. Між неволею і незалежністю. 18–22 лютого 2014 року.
 5. Мобільний додаток «Hidden Memories» («Приховані спогади») на AppleStore і GooglePlay.
 6. Приховані спогади. Навчально-методичний посібник для роботи з чутливими та контроверсійними темами сучасної історії України / кол. авт. – Київ : ТОВ «ДЄОНІС ПЛЮС», 2022. – 208 с.

Поділитися цією статтею