Формувальне оцінювання — легко: 7 швидких способів провести його на уроці

Формувальне оцінювання — гарна можливість з’ясувати, що учні знають, поки вони ще перебувають у процесі навчання. Проте вчителям не завжди вистачає часу на уроці, щоб і пояснити нову тему, і перевірити домашнє завдання, і оцінити прогрес дітей у навчанні. Переклали для вас поради американської освітянки, як провести формувальне оцінювання під час заняття швидко та без зайвої підготовки.

Провести формувальне оцінювання — це не завжди просте завдання. Адже воно визначає, яким має бути подальше навчання: чи готовий клас рухатися далі, чи потрібен учням інший спосіб пояснення матеріалу, або хто з учнів готовий рухатися далі, а кому потрібен інший шлях?

Для того щоб визначити, що саме знають учні, важливо використовувати різні інструменти формувального оцінювання. Адже щоб спланувати наступний крок у навчанні, недостатньо результатів одного тесту, як би добре він не був розроблений.

Ось кілька інструментів, щоб швидко та без зайвої підготовки перевірити навчальний прогрес учнів.

1

Вхідні та вихідні аркуші

Це невеличке оцінювання займе лічені хвилини на початку та в кінці уроку, але допоможе вчителю з’ясувати, що саме запам’ятали діти. Ви можете поставити диференційовані запитання, записані на аркушах паперу або спроєктовані на дошку.

Якщо ви не хочете застосовувати стандартну форму опитування на аркушах, скористайтеся такими інструментами, як Padlet чи Poll Everywhere. Або виміряйте прогрес учнів за допомогою Google Classroom’s Question tool, Google Forms з Flubaroo та Edulastic, які допоможуть вам швидко побачити, що знають учні.

Якщо ж відповіді письмові — розсортуйте аркуші на три стоси: учні зрозуміли суть, вони майже зрозуміли і не зрозуміли. Розмір стосів — це підказка вам про те, що робити далі.

Незалежно від інструменту, ключовим моментом для залучення учнів до процесу формувального оцінювання є запитання.

Попросіть дітей протягом однієї хвилини написати про найбільш значущі речі, яких вони навчилися. Ви можете запропонувати такі запитання:

  • Назвіть три речі, про які ви дізналися, дві речі, щодо яких досі маєте запитання, і одну річ, яку ви не зрозуміли.
  • Цікавим у цій роботі було те, що…
  • Сьогодні було складно, тому що…

Або повністю пропустіть слова і попросіть учнів намалювати або обвести смайлики, щоб показати свою оцінку їхнього розуміння матеріалу.

2

Вікторини та опитування

Краще зрозуміти, наскільки добре діти засвоїли матеріал, допоможуть вікторини, ігри, цікаві опитування та інші інструменти. Наприклад, Socrative або Quizlet, Quizalize, Kahoot, FlipQuiz, Gimkit, Plickers і Flippity. За допомогою них формувальне оцінювання можна проводити дуже швидко. Вчителі можуть бачити відповіді кожної дитини і визначати, як індивідуально, так і в сукупності, як учні справляються.

Plickers

Оскільки є можливість створювати запитання самостійно, ви можете визначити рівень їхньої складності. Тож ставте запитання на знання, розуміння або аналіз. Ви побачите, наскільки діти запам’ятали терміни і факти або навчилися критично оцінювати художній твір.

3

Альтернативне оцінювання

Щоб швидко й просто перевірити знання учнів, можна використати нестандартні методи. Ось що можна запропонувати учням на уроці:

  • написати листа другові, пояснивши ключові ідеї або основні тези вивченого матеріалу;
  • намалювати ескіз, щоб візуально представити свої знання з теми;
  • попрацювати в парі та придумати одне для одного вправу на перевірку знань.

Ще одним методом альтернативного оцінювання є спостереження вчителя за роботою учнів у класі. Воно також надасть цінну інформацію про рівень знань учнів. Ви можете заздалегідь створити форму або список, за яким будете оцінювати. А під час заняття позначатимете відповідні пункти.

4

Оцінювання-інтерв’ю

Якщо ви хочете трохи глибше зануритися в розуміння учнями змісту, спробуйте методи оцінювання на основі обговорення. Невимушені розмови з учнями в класі можуть допомогти їм почуватися розкуто, навіть якщо ви хочете перевірити рівень їхніх знань. І ви помітите, що п’ятихвилинне оцінювання у формі інтерв’ю працює дуже добре.

П’ять хвилин на кожного учня — це досить багато часу, але вам не обов’язково говорити з кожною дитиною про кожен урок чи тему. Ви також можете перекласти частину цієї роботи на самих учнів, використовуючи процес зворотного зв’язку з однолітками.

Діти можуть виконати цю роботу за пунктами:

  • скажи своєму однокласнику, що він зробив добре;
  • постав вдумливе запитання;
  • вислови позитивну критику / запропонуй щось корисне.

Коли діти діляться своїми відгуками про однокласників, ви отримуєте уявлення про те, як навчаються обидва учні.

Для інтровертних учнів чи більш приватного оцінювання використовуйте дошку або фліпчарт, щоб учні записували свої відповіді на запитання і демонстрували, що вони вміють робити.

5

Мистецтво як інструмент оцінювання

Якщо хочете бути дуже креативними, подумайте про використання візуального мистецтва, фотографії чи відео як інструменту оцінювання. Незалежно від того, малюють учні, створюють колаж чи ліплять, ви можете виявити, що оцінювання допомагає їм синтезувати свої знання.

Або ж не обмежуйтеся візуальними образами, а попросіть дітей продемонструвати своє розуміння змісту. Вони можуть створити танець, щоб змоделювати мітоз клітини, або розіграти за ролями оповідання, щоб дослідити підтекст.

6

Хибні уявлення та помилки

Іноді корисно перевірити, чи розуміють учні, чому щось неправильно або чому концепція складна. Попросіть дітей пояснити «найкаламутніше місце» в уроці, де все заплуталося або було особливо складно, або де їм усе ще бракує ясності.

Також можна провести перевірку помилкових уявлень. Наведіть приклади поширеного непорозуміння і попросіть учнів застосувати їхні знання, щоб виправити помилку. Або попросіть їх визначити, чи містить твердження помилки взагалі, а потім обговоріть їхні відповіді.

7

Самооцінювання

Не забувайте консультуватися з головними експертами — дітьми. Ви можете дати учням свій рубрикатор і попросити їх визначити власні сильні та слабкі сторони.

Ще одна гарна ідея — використовувати стікери, щоб отримати швидкі відповіді про те, над чим, на думку дітей, їм потрібно попрацювати. Визначте 3–4 теми, над якими, на вашу думку, весь клас ще має попрацювати. І попросіть дітей записати на стікерах 3–4 проблемні місця з цих тем. Дошку розділіть на колонки відповідно до рівня знань. І нехай учні наклеять свої стікери у вибрану ними колонку. Так ви одразу побачите результати.

Замість стікерів можна використати кольорові стаканчики. Вони дозволять дітям позначити, що вони готові (зелений стаканчик), працюють над певною проблемою (жовтий) або дійсно заплуталися і потребують допомоги (червоний).

Незалежно від того, які інструменти ви оберете, знайдіть час для власної рефлексії, щоб переконатися, що ви оцінюєте лише зміст, а не губитеся в тумані оцінювання. Якщо інструмент надто складний, ненадійний або забирає забагато часу, його краще відкласти і спробувати щось інше.

Поділитися цією статтею