Відтепер класний журнал можна вести електронно і не дублювати його на папері. Про це йдеться в наказі МОН. Експерти Мирненського ліцею допомогли «Освіторії» скласти легку покрокову інструкцію, як перейти на електронний журнал, і детально розповіли про плюси та мінуси електронного документообігу в школі.
Електронні журнали та щоденники використовують у роботі вже 46% українських шкіл. Це нові дані моніторингу Державної служби якості освіти. Автори дослідження зазначають: поки що цей відсоток недостатній, щоб відслідкувати результати навчальних досягнень учнів під час дистанційного навчання. Найвищі відсотки впровадження електронних журналів — у Запорізькій області, Києві, Одеській та Чернівецькій областях. Найменше е-журналами користуються в Хмельницькій і Тернопільській областях. Є три топ-платформи, що їх використовують школи: публічний сайт «Нові знання» (55%), сервіси «Моя школа» (6%) та «НІТ: Навчання і технології» (5%).
«Освіторія» поспілкувалася з освітянами з Мирненської ЗОШ, які користуються е-журналом на найпопулярнішій платформі й знають, як зробити перехід на електронну документацію легким і безболісним для шкільного колективу, учнів і батьків.
Експертне коло
Мирненський ліцей Бориспільської районної ради, школа-партнер ГО «Навчай для України» — освітньої організації, місією якої є розвиток потенціалу дитини незалежно від її місця народження чи проживання.
Паперовий журнале, нам час розпрощатися! Усе про комфортний перехід
— Є дуже багато платформ з електронними журналами, ми їх усі завантажили й певний час тестували, — розповідає директор ліцею Тарас Похиль. — Зупинили вибір на безкоштовній платформі «Нові знання». Цей електронний журнал інтегрований з програмою «КУРС:Школа» (програмний засіб, який використовується в навчальних закладах для ведення бази даних учителів, учнів та електронного журналу). Сподобалось і те, що в нас була змога спілкуватись із розробниками платформи. Щоб перехід не став завеликим стресом, один семестр працювали паралельно і в електронному, і в паперовому журналі. За цей час навчились усіх тонкощів і розпрощались із паперовою версією.
Плюси роботи в електронному журналі:
➕
Через сторінку «Спільноти» в електронному журналі можуть спілкуватися всі учасники освітнього процесу: вчителі, учні, батьки (це або режим особистих повідомлень, або новини для всієї групи).
➕
Домашнє завдання завжди записане вчителем. Це дуже зручно для дистанційного навчання — учень ніколи не скаже, що не виконав ДЗ, бо «забув записати». Батьки теж можуть дізнатися, чим за розкладом займаються їхні діти та які завдання виконують.
➕
Облік відвідування занять учнями. Якщо класний керівник поставить «н-ку» відсутнім учням, у вчителів-предметників це вже буде відображено. Ще один плюс — кількість пропущених уроків і днів обчислюється автоматично.
➕
Зворотний зв’язок з учнями. Учні надсилають виконані роботи, пишуть у коментарях те, що їх цікавить. Зі свого боку вчителі можуть прокоментувати оцінку, вказати на помилки та повернути учневі перевірену роботу.
➕
Конфіденційність. Батьки можуть бачити лише ті оцінки, які отримала їхня дитина.
➕
Оцінки в електронному щоденнику учня бачать як учень, так і батьки. Вчитель може відредагувати оцінку, термін змін визначає адміністрація школи.
— Знаєте, наші учні за кілька місяців настільки звикли до користування електронним щоденником, що не хочуть і згадувати про паперовий, — розповідає Ірина Зленко, заступниця директора з навчально-виховної роботи.
- Завдяки цілодобовому доступу до журналу вчителю зручніше працювати з його електронною версією. Достатньо мати смартфон і якісний інтернет.
- Вчитель може використовувати інтерактивні форми домашнього завдання. Можна прикріпити файли: зображення, посилання на відео, онлайн-тести, Google-форми (усе ідентично з Google ClassRoom).
- Є можливість роздрукувати журнал або сторінки окремого предмета. Це може зробити кожен учитель, якщо йому під час уроку зручно користуватися друкованою чернеткою електронного журналу, підказує Леся Орловська, заступниця директора з навчально-виховної роботи.
- Якщо сталася технічна помилка, у вчителя є можливість виправити оцінку в журналі.
- Учителі, які на початку війни виїхали за кордон та викладали для дітей дистанційно, одразу отримали доступ до ведення електронного журналу. У багатьох школах із паперовою документацією із цим моментом виникли великі проблеми.
- Архів журналів. Є можливість переглянути журнали минулих років або попереднього семестру.
- Є база електронних підручників, але тільки від видавництва «Ранок».
Мінуси роботи в електронному журналі:
➖
Проблематичний доступ до електронного журналу через відключення електроенергії та слабкий інтернет.
➖
Погано укомплектована технічна база. Адже в кожного вчителя в школі має бути власний ноутбук для комфортної роботи з електронним журналом.
➖
Велике навантаження на сервер (сайт може підвисати).
➖
Не надто якісна робота провайдера.
➖
Зміни в розкладі уроків.
➖
Вчителі, учні, батьки можуть неуважно читати інструкції до користування е-журналом, тому бомбардують запитаннями: «А де шукати…?», «А як це зробити?», «А куди зникло…?»
➖
Загублений доступ до журналу (так відбувається, коли учні чи батьки забувають/гублять логін та пароль). Тож радимо класним керівникам зберігати наявні паролі-логіни чи одразу надавати нові.
Хитринки в користуванні е-журналом
- Якщо журнал вже «закритий», можливий лише перегляд. «Закривається» журнал після закінчення семестру, і вчитель вже не має можливості щось дописати чи виставити оцінку.
- Якщо учитель поставив оцінку, то учень уже не зможе прикріпити файл у дистанційному завданні. Але може надіслати на електронну адресу вчителя.
- Якщо оцінки «зникають» або замість роботи учня видніється зелений прямокутник, треба перевірити, чи зафіксувалась оцінка, адже причиною може бути неякісний інтернет-зв’язок.
- Якщо вчитель помилково виставив оцінку, а потім її виправив, учень це побачить на сторінці «Новини».
- Рішення педагогічної ради про переведення учня до наступного класу дописується вручну після роздрукування журналу у форматі PDF.
Електронний журнал: як почати користуватися?
Реєстрація на різних порталах з електронними журналами ідентична. Розповімо про перші кроки в користуванні е-журналом на прикладі безкоштовного порталу «Нові знання». Відповідальній особі в закладі освіти потрібно виконати наступні прості кроки:
1️⃣
Увійти на портал nz.ua з логіном і паролем користувача, який для вашої школи має права «Куратор ЗЗСО», або запустити програму «КУРС:Школа» і в ній натиснути кнопку «КУРС:Онлайн» у верхній частині вікна програми поряд з іншими кнопками. Тоді авторизація з потрібними правами відбудеться автоматично.
2️⃣
На порталі nz.ua перейти до пункту меню «Адміністратор», обрати «Співробітники».
3️⃣
Натиснути «Згенерувати паролі: Всім, хто не має пароля». На ваш комп’ютер буде завантажено PDF-файл з логінами та паролями, які потрібно роздати вчителям.
Альтернативний варіант:
Для кожного вчителя можна проставити e-mail та логін (можна використати e-mail), тоді під час зберігання даних про вчителя йому на e-mail автоматично буде відправлено новий пароль.
4️⃣
Так само можна згенерувати логіни та паролі батькам і дітям для кожного класу. Або ви можете покласти це завдання на класних керівників — вони мають доступ до створення логінів та паролів батькам і дітям у рамках свого класу.
5️⃣
Готово! Можна користуватися порталом. Учителі можуть створювати журнали та заповнювати уроки за своїми предметами, виставляти оцінки та давати домашнє завдання, а батьки і діти можуть переглядати розклад та щоденники.
‼️
Важливо:
Ще до надання доступу вчителям та класним керівникам потрібно внести всі необхідні дані в програму «КУРС:Школа», а саме:
- розклад дзвінків;
- приміщення;
- предмети;
- розподіл класу на підгрупи;
- розподіл предметів між учителями.