Сім дивовижних ігрових майданчиків у світі

Автор тексту: Юлія Чернова

Якщо театр починається з вішалки, то школа чи дитсадок — з ігрового майданчика. Ми зібрали для вас колекцію дивовижно облаштованих територій з усього світу, які надихають на творчість та справляють враження місць для щасливих дітей.

1. Особиста територія учнів

Шкільний майданчик школи Pre-Prep (Кембридж) для молодших класів побудували в 2012 році на базі школи, що вже існувала. Цю пришкільну територію ніяк не використовували, тому архітектурне агентство запропонувало облаштувати на ній спеціальну зону навчання для учнів молодших класів. Тут для дітей обладнали навіс, підвищення, яке може бути сценою, творчу зону з дощок для малювання та кольорового дзеркала, щоб діти могли розвиватись як у класі, так і на відкритому повітрі. На такому подвір’ї можна не хвилюватися за безпеку дітей, бо вхід і вихід на майданчик — через клас.

2. Вибух кольорів

Ecole Maternelle Pajol — дитячий садок у Парижі, який демонструє, як чудово пасують навчанню яскраві кольори. Усю цю красу створили на базі будівлі 1940-х років. Дизайн має навіювати дітям радість, грайливість, а кольори – неймовірно яскраві. Художники спиралися на психологію кольору: червоний, помаранчевий та жовтий стимулюють мозок. Навіть фото майданчика змушує нас усміхатися та уявляти веселий гамір дітлахів. Виразні нотки синього урівноважують цей вибух кольорів, заспокоюють дітей. Годі й шукати іншого настільки яскравого дитячого майданчика.

3. Садок зелений коло школи

Ігровий майданчик у державній школі 261 у Брукліні перебудували на зелений острівець. Заасфальтоване шкільне подвір’я замінили на садок з деревами та відкритим класом початкової школи. Під час облаштування майданчика враховували думку учнів: встановили тренажери для старшокласників, круглий стіл для проведення переговорів чи дебатів і тенісний стіл.

Крім того, екологічне покриття — це чудовий поглинач води в дощовому Нью-Йорку. У такий спосіб наближені вулиці та підвали будинків не затоплює надлишкова вода в стоках. Переобладнання майданчика проходило в рамках програми охорони навколишнього середовища країни.

4. Город та годівничка для птахів

Уся будівля садочка у В’єтнамі гармонійно поєднана з природою та спрямована на заохочення дітей до вирощування власної їжі завдяки незвичайному даху. Цей садок збудований для дітей робітників взуттєвої фабрики і створений для того, щоб заохотити інші школи та садки кинути виклик урбанізації й поліпшити стосунки дітей із природою.

Крім того, така конструкція дає змогу значно зекономити на освітленні, оскільки світло потрапляє в класи з різних сторін.

Початкова школа науки та біоосвіти спроектована в такий спосіб, щоб учні якомога більше часу проводили надворі, досліджуючи навколишнє середовище. На різних рівнях розмістилися: критий майданчик на нижньому поверсі, справжній сад і теплиця на верхньому та виходи на зелені стадіони з кожного класу. Будівля сконструйована так, щоб там могли оселитися тварини та птахи (є навіть спеціальні бокси для кажанів, сорок, стрижів та інших птахів). Дітей привчають дбайливо ставитися до природи. Вважається, що проведення вільного часу в такому середовищі дає змогу переосмислити основні концептуальні зв’язки між поезією, освітою та природою й надихає учнів. Отже, вся будівля разом із дітьми має відтворити повнофункціональну екосистему як місце для навчання, простір, де місцеві діти можуть реалізувати свій потенціал, а також центр для птахів.

5. Грязьова яма та випас худоби

The Green School на Балі (Індонезія) має, мабуть, найнезвичайніше шкільне подвір’я. Уся школа збудована з екологічних матеріалів, тож нікого не дивує наявність шкільного майданчика з городом, свійськими тваринами, бамбуковими велосипедами, домашньою піччю чи велетенською грязьовою ямою, де діти можуть грати в боротьбу. На цих же майданчиках вони реалізують навчальні проекти: будують катапульти, вивчають біологію, географію, генетику та навіть історію.

За допомогою шкільного подвір‘я учні самостійно забезпечують себе їжею, вирощуючи та збираючи її, а деякі класи навіть вирощують худобу або виробляють енергію. Мета полягає в тому, щоб допомогти учням зрозуміти симбіотичний характер між пропозицією продовольства і попитом на продовольство та навчити їх жити в гармонії з природою.

6. Навчальне середовище просто неба

Новий дитячий садок Mother Duck вважається зразковим в Австрії. Він значно розширює навчальний простір, виводить його за межі приміщення класу. Заняття можна проводити просто під відкритим небом, адже тут є все необхідне. Що більше дошкільнята перебувають на свіжому повітрі, то міцніший їхній імунітет.

Майданчик спроектований у такий спосіб, щоб навіть у спекотний день діти могли комфортно проводити час на вулиці, ховаючись у тіні під навісом або спеціальними тентами.

7. Ідеальна прозорість

Будівля дитячого садочка Fuji Kindergarten має спіральний дах. Це створює безмежний простір для дитячого майданчика. Дерева ростуть просто посеред класних кімнат, стираючи межу між зовнішнім і внутрішнім простором. А між самими класами немає стін — діти можуть вільно переходити з одного приміщення до іншого.

Проект будівлі сприяє самопізнанню: діти вирішують, у що й коли хочуть грати, які заняття хочуть послухати і, фактично, як вони хочуть навчатися. А також впровадженню нових навчальних прийомів у рамках системи Монтессорі.

Поділитися цією статтею