Віднедавна в багатьох учителів Європи з’явилася традиція давати нестандартні домашні завдання на канікули. Ідеться не про хрестоматії чи теми рефератів, а про добрі побажання на кшталт «Залишайся в гарному настрої» або «Відпочинь на всі сто». Або ще цікавіше — ідеї оригінальних завдань, на які дітям бракує часу в інші дні. Зібрали для вас такі, від яких нудьга на вакаціях утече!
Із чого все починалося?
Весняні канікули в більшості регіонів припадають на останній тиждень березня. А ось на Миколаївщині, в окремих населених пунктах Сумщини та Чернігівщини вони триватимуть з 1 по 7 квітня.
Традицію чудового домашнього завдання започаткував дев’ять років тому вчитель з Італії Чезаре Ката. Він показав у соцмережах листа, якого розсилав учням, й одразу став популярним: публікація набрала понад дев’ять тисяч репостів. Його текст переклали десятками мов. Досі цей освітянин причетний до нових трендів: наприклад, проводить стріми, на яких презентує уроки-шоу із зарубіжної літератури.
Завдання можна дати всі, обрати по одному на день або зупинитися на 2–4 на весь тиждень. Усе на ваш розсуд!
Ось кілька вже легендарних завдань італійського педагога
1. Зустріч із природою. Погуляйте вранці на природі в повній самоті — дивіться на відблиски сонця й думайте про те, що робить вас щасливим.
2. Світанок. Хоча б раз зустріньте схід сонця. Стійте мовчки й глибоко дихайте. Заплющіть очі та відчуйте вдячність світові.
3. Лексика. Намагайтеся використовувати нові слова, які ви вивчили цього року. Що більше ви зможете сказати, то цікавіше зможете думати, а що більше у вас буде думок, то вільнішими ви будете.
4. Кіновечір. Подивіться гарні фільми з глибокими емоційними діалогами, якщо можете — англійською, аби водночас покращити свою англійську й розвивати здатність відчувати та мріяти. Нехай кіно не закінчується для вас фінальними титрами, проживайте його знову й знову, долучіть його до свого досвіду.
Ще 10 ідей від різних педагогів
5. Кольорова прогулянка. Завдання для учнів — вийти на будь-яку прогулянку: по-сусідству, у парк, за місто. Вони мають сфотографувати природу, що представляє різні кольори та стихії Землі. Вчитель розсилає листи із завданням або цифрові аркуші, в які залишається лише завантажити фото. Завдання такі: «Завантажте зображення чогось на вашому шляху, що представляє стихію Вогню (Води, Землі, Повітря)», а також «Завантажте зображення чогось на вашому шляху, що представляє колір (кольори веселки, а також білий, чорний, рожевий)». Звісно, дитині пропонують не все, а 2–3 стихії та 2–3 кольори. Цікавості додає те, що завдання між учнями розподілені випадковим чином. Скажімо, комусь вогонь, чорний і білий кольори, комусь вода та червоний і помаранчевий кольори. Це завдання не лише відірве школярів від гаджетів, а й змусить уважно дивитися довкола.
6. Вписатися на шкалу часу. Знадобиться безкоштовний віджет шкали часу BookWidgets або інші, що доступні в Україні. Попросіть своїх учнів вести щоденник принаймні один тиждень. Це заняття є цікавим способом потренуватися в письмі, але не варто згадувати про це. Хай цей досвід сприймається дітьми просто як пригода. Здається, мало кого зараз приваблює зошит для відвертих зізнань. Але багатьох може зацікавити те, як вони залишають слід у часі. Учням пропонується додати подію для кожного нового дня, описати, що вони робили, і прикріпити фото дня. Тиждень як на долоні!
7. Мінісадівництво. Влаштувати конкурс домашньої зелені на підвіконні або балконі не так вже й важко! Педагоги розсилають інструкції, що саме робити. Їх можна знайти в інтернеті, наприклад, тут. Навіть насіння та горщики можна придбати разом напередодні канікул. Найкраще для швидкого садівництва вдома підходять м’ята, базилік, розмарин, орегано, кріп, петрушка, кінза, чебрець, зелена цибуля.
Зелень та свіжі приправи стануть у пригоді на кухні. Для результату потрібно 10–14 днів, але протягом тижня буде чимало важливих етапів: замочування насіння, висадка, полив, підживлення, перші паростки. Відео та фото про це цікаво обговорювати класом, порівнювати після повернення до занять.
8. Лялькова вистава. Ось ще ідеї. Запропонуйте зробити зі шкарпеток казкових персонажів, виліпити з пластиліну або взяти зі старих іграшок. Завдання дітям: покажіть батькам казку за власним сюжетом. Якщо учні почуваються задорослими для цього, можливо, їм ближче буде ідея потішити молодших братів чи сестер, дітей знайомих та рідних.
Якщо школярі зовсім дорослі, запропонуйте їм зробити щось на кшталт «Симпсонів» чи «Коня БоДжека». У гумористичній ляльковій виставі можна сказати багато чого, про що не вдається поговорити на бігу, або донести до дорослих теми, які вони не розуміли раніше. Надихнути на творчість учнів можна, зробивши нарізку з улюблених сцен, жартів, фраз із дорослих сатиричних мультсеріалів.
9. Фантастика про… вас. Ви не уникаєте самоіронії та не боїтеся жартів? Що як запропонувати дітям вигадати неймовірну історію про вас, учителя? Так радять у блозі Pobble. Завдання: не обмежувати уяву. Може, у вчителя є домашній жираф? Він має суперздібність? На канікули повертається на рідну планету, бо є прибульцем? Хай збережуть історії, як кому зручно: запишуть, надрукують у гаджеті, наговорять як аудіо або навіть намалюють. Історії також можуть чимало розповісти досвідченому педагогу про ставлення дітей до нього, очікування та побоювання.
10. Мапа скарбів. Хай кожна дитина намалює карту району, кварталу, селища, де живе. Головне — відзначити важливі саме для неї місця. Улюблений у дошкільні роки дитячий майданчик, кондитерська або вулиця, де знайшли кошеня, що стало домашнім улюбленцем… Усе це цінно. Охочі зможуть обговорити свої мапи у класі.
11. Знайомство з друзями. Після канікул хай діти познайомлять клас зі своїми друзями за допомогою відео. Завдання: разом із приятелем або приятелькою зняти танок, пісню, скетчі, діалоги, вірші.
12. Мандри до улюбленої книжки. Готове завдання починається з інструкції для учнів: «Спробуйте поводитися як улюблений герой книги. Що б він казав на вашому місці, робив, як проводив час? Якими саме словами передав би свої почуття? Чи помітять зміни ті, хто вас знає? Попросіть їх вгадати, кого з літературних персонажів ви наслідуєте».
13. Історія-бумеранг. Зустріньтеся під час канікул на годину у соцмережах, аби написати всім класом на чолі з учителем історію-бумеранг. Кожен надсилає по веселому реченню. Потім разом подивіться смішний текст із несподіваними поворотами сюжету, і гарний настрій забезпечено.
14. Пограйте в популярне шоу «На шматки». Або можна взяти за приклад будь-яку українську кулінарну програму. Ідея в тому, щоб приготувати просту страву з продуктів або страв, які рандомно дісталися (їх назви можна тягнути, як у лотереї), або які призначив учитель. Що можна вигадати із цукерок та гострого соусу? З яєць та мандаринів? Фото та відео, обмін ідеями — усе це змусить усміхнутися чи здивуватися.