Дослідження: на карантині важче мамам

За нових часів, виявляється, чоловіки підсвідомо очікують від дружин, що вони зроблять свою роботу дистанційно, зварять борщ та займуться домашнім побутом, посидять з дітьми на дистанційних уроках. І це проблема не України, а загальноєвропейська, просто замість борщу татусі там чекають на пудинг.

Кожна п’ята мама не встигає по роботі

На карантині повертаємося у 1950-ті, коли ідеальна мама мала в чарівному фартушку зустрічати чоловіка гарячим обідом, чистою квартирою, ще й вишикувати за зростом діточок. Так вважає письменниця Анна Уайтхаус, посилаючись на дослідження  Британського конгресу тред-юніонів, пише The Guardian.

Опитування 50 тисяч батьків з Британії довело, що чоловіки все ще вважають жіночою роботою і догляд за дітьми, які на карантині залишилися вдома, і більшість хатніх робіт, і допомогу синам і донькам під час дистанційного навчання. Кожна друга мати боїться, що обов’язки по догляду за дітьми призведуть до негативного ставлення до неї як працівниці на роботі. Кожна п’ята не може виконувати повністю професійні обов’язки, доки займається дітьми на карантині. 71% просили відпустку на цей час, але їм відмовили роботодавці.

Одна з жінок, у якої троє дітей до 10 років, повідомила, що їй порадили працювати, коли малеча засне. Тож до першої години ночі вона виконує робочі завдання, а о 5-й ранку прокидається найменша дитина. Вона переконана, що довго так не протримається.

Тати вдома згадали про «ідеальних дружин»

Рівність виявили лише в одному: чверть опитуваних, як чоловіків, так і жінок, брали щорічну відпустку на час карантину, якщо їм це дозволили.

Цікаво, що опитування щодо того, як догляд за дітьми на карантині впливає на робоче життя, пропонували не лише жінкам, а й чоловікам. Але лише 7% тих, хто відгукнувся, — тати (решта — мами). І більшість з них повідомили, що нічого в їхньому житті принципово не змінилося. Можливо, так мало чоловічих відгуків через те, що вони все ще вважають: це «жіноче питання». Усі сучасні погляди на чоловічу та жіночу ролі в суспільстві зникають, коли дружина «все одно вдома». А вона, мовляв, краще готує, краще розуміє малят і швидше може впоратися з безладом. Тим часом, хтось відганяє тривогу розвагами, а хтось прагне якомога більше попрацювати, аби зробити кар’єрний ривок.

Питання це ставить не одне видання. Хтось пропонує згадати про гендерну рівність та розподілити всі обов’язки порівну. Хтось, навпаки, у старих добрих традиціях закликає чоловіків продемонструвати, що вони сильна стать, господарі дому, та підставити дружинам плече. Результат однаковий: розвантажити жінок.

Чоловічі рецепти на локдауні

Британський професор філософії Джон Каддебек у блозі та статтях у пресі пише, що карантин — це унікальна можливість для тат сказати так своєму батьківству. І, можливо, діти, згадуючи ці часи, скажуть, що саме тоді вони по-справжньому відкрили батьків. «Бути татусем — це вибір, який ми можемо робити знову і знову, — пише він. — Найскладніша реальність, з якою ми повинні зіткнутися на карантині, коли бачимо все, що відбувається вдома, полягає в тому, що ми ще не є тим чоловіком і батьком, яким хочемо бути, або навіть вважали, що є».

Експерт радить розпочати з того, щоб взяти відповідальність за власні почуття і не розпалювати тривогу дітей, а навчитися їх заспокоювати щодо майбутнього, дати їм відчути тата потенційним захисником. Також дати дружині відчуття, що ви — єдина команда. А отже, взяти на себе обов’язки на тій ділянці домашнього фронту робіт, який найбільше бентежить дружину. І часто це буде саме догляд за дитиною, спілкування, щоб дозволити мамі хоч трохи усамітнитися і побути в тиші. Тим часом, є чимало речей, про які дитина будь-якого віку хоче поговорити саме з татом. Ігри, читання по черзі вголос чи простенька театралізація можуть стати незабутнім спогадом сина чи доньки, коли вони виростуть. 

Нині чоловік повинен намагатися віддавати найкращі сили, найкращий час для того, щоб бути із сім’єю. А професійні завдання мають бути виконані у відведений час, а не розростатися на весь день.

Робота вдома — це виклик, вважає експерт. Вдома потрібно бути творчим. Є час зробити ремонт, а тим паче готувати разом з дружиною, що може стати ще й приємно проведеним часом, навести лад у речах або ж з дитиною змайструвати годівницю для птахів.

Якщо щось хочете від дружини (бачити її вдома гарно вдягненою, більше спілкуватися, поласувати її пирогами), спочатку зробіть самі щось аналогічне — ось і весь рецепт спокійного карантинного життя.

Поділитися цією статтею