Дітям про фейки: як навчити фактчекінгу молодших школярів

8 лютого у світі відзначають День безпечного інтернету — Safer Internet Day. Його запровадили за підтримки Європейської комісії для просування безпечного і позитивного використання цифрових технологій, особливо найменшими користувачами. Напередодні в Новопечерській школі учні читали книжку «Ніта #ховайтесь_фейки_світу», яку видали за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики. Як художня історія вчить медіаграмотності найменших школярів? Та які відгуки написали самі учні?

Медіаграмотність — наскрізна компетенція НУШ. А це означає, що навички критичного мислення та роботи з інформацією слід розвивати вже в початковій школі. Для популяризації медіаграмотності серед молодших школярів Міністерство культури та інформаційної політики у 2021 році оголосило конкурс на створення книжки. І історія про дівчинку Ніту перемогла.

Про що книжка?

— Ніта — це типова українська школярка: вона дивиться TikTok, усе робить по-своєму та має найбільшу проблему життя — контрольну з математики в п’ятницю, — розповідає про головну героїню авторка книжки Катя Сіль. — У цій історії себе впізнають і діти, і дорослі. Ніта хоче написати контрольну «без напрягу». Батьки та інші дорослі — дуже нудні, дають зовсім не помічні поради. А от суперпопулярний блогер у TikTok показує відео з диво-ручкою: якщо нею написати контрольну, точно отримаєш 12 балів. І навіть вчити нічого не треба. Проте у Ніти своя суперсила — вона всьому спершу каже «Ні». Суперупертість Ніти допомагає їй провести власне розслідування про диво-ручку. Я вірю, що історії є потужним навчальним інструментом. Просто запитайте у дитини, як справи. І ви почуєте історії про десятки подій, що сталися за день у школі. Діти живуть історіями, через історії вони сприймають світ. Зрештою, саме історії нас надихають. Тому і базові навички критичного мислення та медіаграмотності можна розвивати через вигадану історію, у якій читач впізнає себе, свої проблеми, ототожнює себе з героями, переживає за них. Саме такий емоційний зв’язок з історією створює простір, щоб успішно перейняти позитивні практики і моделі поведінки, — вважає авторка.

Що кажуть про книжку вчителі?

Олена Співак, вчителька 4-го класу Новопечерської школи

— Фейк… Як мені пояснити це поняття дитині в початковій школі? Книга, як Чіп і Дейл, поспішає на допомогу! «Ніта # ховайтесь фейки світу» Каті Сіль розповідає дітям саме про фейки, але просто, легко, зрозуміло та насамперед сучасно, використовуючи тренди, у які — хочемо ми цього чи ні — занурені діти. Такий знайомий світ популярних блогерів TikTok із чудодійними пропозиціями на всі випадки життя (навіть для контрольної з математики) дасть можливість дітям побути трошки детективами. І разом з тим прокачати свою (і нашу) медіаграмотність. Ця книга — must-have і для дорослих, адже допоможе в непростій справі залучення дітей до розуміння безпеки в інтернеті.

Інна Большкова, методистка Новопечерської школи, авторка підручників НУШ та експертка з медіаграмотності

— Сучасні діти — це діти не тільки реального світу, а й віртуального. Вони ходять віртуальними вулицями інтернету, але інколи не зважають на правила безпеки. Дорослі намагаються навчити їх цих правил, але не завжди чіткі інструкції дають бажаний ефект. Книжка про Ніту авторки Каті Сіль — це чудова спроба поєднати захопливу історію, емоції та корисну інформацію. Ми читали книгу з дітьми, і перше, що спало на думку, чому головна героїня зветься Ніта. Версії були різні, але чомусь ніхто з дітей не пов’язав коротке слово «Ні» з іменем дівчинки. Це зацікавило, а далі діти захопилися схожими проблемами: «Я також не дуже люблю математику», «У мене теж є молодший братик/сестричка», «Я теж не люблю контрольні». Діти впізнали в книжці себе, свій власний досвід, і почали вивчати реальну ситуацію, яка могла трапитися з кожним з них. Цікаво було слухати міркування дітей, як би вони самі поставилися до фейкової інформації, чи одразу впізнали б. А ще ми пояснювали всі дорослі слова — фактчекінг, стратегічне планування, фейк, фейкова інформація — на простих прикладах, які зрозумілі дітям. Знайомити дітей з небезпеками віртуального простору значно цікавіше й ефективніше, якщо разом читати веселу й невимушену історію про дітей, яких читачі одразу впізнають. Із власного досвіду знаю: діти початкової школи здебільшого вірять відомим блогерам та тіктокерам — це особливість дитячого сприйняття світу. Тому історії, які спонукають дітей замислитись, що не варто довіряти всьому, сьогодні важливі як ніколи.

Що пишуть про книжку діти?

Ми зібрали короткі та щирі відгуки учнів 4-го класу:

«Ця книга — просто бомба! Я навіть візьму додому дочитати. І ця ручка не існує. Ставлю 5***** цій книжці».

«Мені сподобалась ця книжка. Вона цікава і там мало читати».

«Мені сподобався Мирон, бо я люблю маленьких діток. І хочу дочитати. Марина».

«4**** Круті ілюстрації. Але трохи странна книга. Але я би дочитала. Бо там лайфхаки і TikTok».

Поділитися цією статтею