В Україні у 2020 році майже 400 тисяч учнів склали ЗНО і лише 191 тисяча відправили заяви на вступ в університети. Потреба у вищій освіті знижується глобально, тож це джерело отримання знань не завжди в пріоритеті. Розповідаємо, що обирає сучасна молодь, щоб якнайшвидше отримати освіту і заробляти в IT.
Компаніям не треба дипломи
Можливостей для фахівців без дипломів зараз більше, ніж будь-коли. Google, Apple, IBM та інші гіганти прибрали вищу освіту з обов’язкових вимог для багатьох кандидатів. В українському IT-секторі відбувається те саме: експерти з працевлаштування стверджують, що більшість роботодавців в Україні не звертає уваги на вищу освіту. Тож сміливо можна обирати альтернативи — IT-курси або школи. Але тут потрібна уважність: до вибору треба підходити вкрай вимогливо.
Що є гарантією працевлаштування
Як переконатися, що обіцянки якісного навчання і швидкого працевлаштування достовірні? Є раціональне рішення, яке вже стало світовим трендом через свою прозорість. Це угода про розподіл майбутнього доходу (Income Sharing Agreement), що дає змогу отримувати освіту безкоштовно і платити гроші тільки після працевлаштування.
Україна — епіцентр інновацій, тож один з перших у світі прикладів навчання за такою моделлю з’явився саме тут. Це онлайн-академія програмування Mate academy, де студенти вчаться повністю безкоштовно, а після працевлаштування сплачують до 17 % від зарплати протягом двох років. В академії готують ІТ спеціалістів сучасних напрямків: Java, Front-end, QA (тестування) та UX/UI дизайн.
Чому це вигідно для компанії
Якщо студент обирає навчання за моделлю післяплати, він не витрачає жодних коштів до виходу на роботу. У багатьох студентів, які навчалися в Mate academy, був попередній досвід навчання на звичайних курсах:
Богдан Бойко, випускник Mate academy, QA engineer у німецькій компанії Evinent, працює із сайтом Фокстроту та є студентом Львівської політехніки.
«Я відвідував кілька платних курсів, віддавав гроші до початку занять і відчував, що після цього компанії вже не мали запального стимулу навчати студентів. Розказували заїжджені презентації, давали домашку і все. Ніякого особливого підходу для кожного. А коли вчився без оплати в Mate, то і стимул, і підхід, і результат були зовсім інші. Щоб компанія заробляла, викладачам потрібно готувати справді сильних спеціалістів Junior-Middle рівня. Студентів реально хочуть навчити, а на додачу використовують усі засоби, щоб допомогти знайти першу роботу», — ділиться досвідом Богдан.
Коли заклад особисто зацікавлений в якості освіти, має хорошу репутацію на ринку праці та всі ресурси для допомоги з працевлаштуванням, студентам не доводиться хвилюватися про якість цих курсів і свої перспективи після них.
Що не так із працевлаштуванням у решті закладів
Якщо відвідати сайт будь-якого рейтингового американського університету, можна знайти інформацію про місце працевлаштування і заробітні плати випускників. Тим часом на офіційних сайтах провідних вишів України таку інформацію знайти вкрай важко.
На проблему вже звернули увагу спеціалісти МОН: у 2020 році планують провести моніторинг зайнятості випускників університетів. Колишня очільниця Міносвіти Ганна Новосад зазначила, що нині заклади вищої освіти не вмотивовані підвищувати якість послуг. Навіть без вступу це очевидно для багатьох:
Олег Медушевський, 18 років, випускник Mate academy, Frontend react.js developer у компанії Lanp, займається розробкою в американському хостинг-проєкті:
«Я не вступав до університету, але однолітки розповідають, що вони не отримують достатньо технічних знань і втрачають багато часу. І, звичайно ж, університет не допомагає з працевлаштуванням. А навіщо? Студент заплатив усю суму ще до початку навчання і вони не зацікавлені. Модель з післяплатою — найкращий варіант розв’язання проблеми для мене. По-перше, я не беру грошей батьків, як це часто буває у студентів. А по-друге, я усвідомлюю, що моє якісне навчання — комерційний інтерес для закладу. Якщо студента класно навчити, то він стає дуже конкурентоспроможним. Зарплата, відповідно, не стоїть на місці, і відсотки пропорційно збільшуються. Ситуація виграшна для всіх», — розповідає Олег.
Знаючи про цю проблему, Mate academy регулярно ділиться історіями студентів, які справді знаходять роботу навіть під час останніх місяців навчання. У компанії нічого не приховують: на реальних випускників можна подивитися в соціальних мережах, прочитати їх відгуки на DOU та навіть поспілкуватися, якщо виникне потреба щось запитати особисто.
Кому все ж таки потрібен диплом
Наявність диплома дійсно важлива для професій, де необхідні роки вивчення теорії і практики, як от медицина і юриспруденція. Сучасна молодь це розуміє:
Анастасія Руденко, 18 років, випускниця Mate academy, розробниця в компанії ExpoPlatform React, займається розробкою event-платформи на React:
«Освоїти професію можна набагато швидше, ніж за 4 роки, але це стосується не всіх спеціальностей. Іноді потрібно все життя вчитися, щоб стати майстром. Але для більшості професій в університеті забагато теорії і досить мало практики, а це великий мінус. Особисто я вирішила не вступати в універ, закінчила школу і почала самостійно вивчати HTML, CSS і JS. У вакансіях у сфері програмування я майже не бачила вимог вищої освіти, натомість там цінують досвід роботи, знання і вміння спілкуватися. Той, хто наповнений упевненістю в собі і бажанням вчитися, у будь-якому разі знайде роботу. Все залежить від мотивації, а диплом, як мені здається, втрачає свою силу для айтішників. Проте я не можу такого сказати про деякі інші спеціальності», — ділиться думками Анастасія.
І дипломна освіта, і інші способи отримання знань будуть ефективними лише коли людина розуміє, що результат пропорційний зусиллям. У сфері IT варто звернути увагу на навчальні процеси, які наповнені саме практикою, поспілкуватися з реальними людьми і дізнатися про живий досвід. Основний акцент під час відбору працівників в IT-компаніях спрямований на технічні навички кандидатів, тому вкрай важливо вчитися не лише заради документа, а задля розвитку цінних професійних навичок та особистих якостей.