Чому варто спробувати себе у волонтерстві: подкаст «Більше діла»

Громадянська освіта має бути максимально наближена до життя. А для цього учнів слід знайомити з громадськими організаціями та волонтерськими проєктами для дітей і молоді. Про їхню силу і вплив на суспільство розповідає пластунка, вчителька української мови та літератури в початковій школі Марічка Берізко. У подкасті «Більше діла» вона пропонує цікаві ігри та вправи, що розворушать дітей будь-якого віку.

Цікаві факти про скаутів — для старшокласників

Пласт — Національна скаутська організація України, що визнає важливість порядку та плекає в молодих людях самодисципліну. Однак кожен з її членів має право на власні думку і позицію. Тут виховують майбутніх провідників суспільства, і сюди ходять не з примусу. Ця організація формує в молоді почуття відповідальності за долю країни, але не є закритим клубом жодної з політсил.

Пласт заснували на початку XX століття за зразком скаутингу Бейден-Пауела. Дуже швидко він став тим осередком, де гуртувалися свідомі й відповідальні, патріотично налаштовані, витривалі та фізично загартовані люди. Від самого початку пластуни відзначилися своєю активною позицією в розбудові та захисті держави, були учасниками визвольного руху та війн за незалежність. До 80% представників тогочасної української еліти, які зростали поза радянською Україною, виховані в Пласті, — так писали у пресі 1930-х років. Шість із дев’яти генералів УПА, тобто дві третини складу, теж «виросли» у ньому.

За часів Радянського Союзу організація перейшла на підпільне становище. Відновила свою діяльність лише 1989 року. Нині пластовий рух є найбільшим рухом української молоді у світі та налічує понад 12 тисяч членів на всіх континентах. При цьому в Україні — три чверті із цього числа. Пласт активно співпрацює з органами державної влади та громадськими організаціями, реалізує різноманітні соціальні та виховні програми. Цьогорічне опитування Міжнародного республіканського інституту показало: і у великих, і у малих містах молоді люди мало вірять у те, що можуть стати каталізаторами змін. Лише 2% з них є членами громадських організацій. Лише третина вважають себе активними членами місцевих громад.

Що може зробити юна пластунка?

Марічка Берізко, вчителька та гостя подкасту «Більше діла», прийшла у Пласт свідомо вже у 18 років, адже багато чула про цю організацію від батьків. Мотивувало стати пластункою величезне бажання робити щось для України та дуже багато енергії.

Найбільше в Пласті її захопили люди: проактивні, сміливі, впевнені, котрі роблять неймовірні речі. Це і видатний економіст Богдан Гаврилишин, який, окрім України, підіймав економіку Канади та Швейцарії, і науковець Любомир Романків, без якого Стів Джобс не створив би свій перший комп‘ютер, не кажучи вже про брата Івана Франка — Петра, котрий був одним із засновників Пласту. У Києві дівчина бачила багатьох пластунів, які успішні у своїй сфері на роботі та ще й встигають волонтерити. І думала: якщо цим людям вдалося, то і вона зможе. 

Вже понад сім років експертка береже цю любов глибоко в серці. За цей час їй вдалося виховати 11 чарівних дівчаток, з якими було чимало незабутніх пригод: табори, мандрівки, акції, спільні заняття.  Зараз вони вже зовсім дорослі. Подобається, що навіть у юному віці у Пласті можна брати відповідальність за масштабні проєкти. Так, вона організувала делегацію з України на табір у Великій Британії та тричі поспіль проводила там програму для дітей молодшого віку з діаспори. Також два роки поспіль у Києві очолювала напрямок діяльності пластунів 6–11 років. Згодом у різних містах України Марічка навчала молодих виховників, як працювати з дітьми за пластовою методикою. Організувала безліч пластових акцій та благодійних подій у межах країни. Один з таборів у Пласті називається «Літопис рідної землі», на якому відтворювали події революції на граніті, моделювали процес виборів. У партнерстві з благодійними фондами писала та реалізовувала програми таборів для дітей, батьки яких загинули в зоні АТО, у таких країнах, як Німеччина, Словаччина й Україна. Пласт подарував близьких друзів і розкрив приховані таланти, навчив, що все можливо, а на те, що здається неможливим, просто потрібно більше часу.

Громадянська освіта та Пласт

Пласт — це і є громадянська освіта. Одне з його модернових гасел: «Будь тією зміною, яку хочеш бачити у світі». Тінейджери усвідомлюють: кожному з нас вже неймовірно пощастило, бо народилися в Україні, і єдине, що маємо зробити, — стати щасливою людиною, щоб своїм же щастям робити щасливою і свою країну.

Громадянська освіта у Пласті — це самовиховання дітей, які хочуть бути тією зміною: тими, хто не скаржиться, а діє. Пластун не піде на компроміси зі своєю совістю і честю, не буде терпіти те, що йде в розріз із його цінностями. Або самостійно змінить середовище навколо, або шукатиме інші можливості, використає всі шанси.

Які громадянські компетентності прокачує Пласт?

  • патріотизм;
  • гідність;
  • демократизм;
  • громадянська активність (спільні проєкти);
  • дисциплінованість (доручення, перевірка діяльності);
  • відповідальність (розподіл обов’язків);
  • совість;
  • чесність;
  • принциповість;
  • повага;
  • працелюбність;
  • почуття справедливості.

Пластовий закон — це не заборони, а позитивні вказівки, дороговказ пластуна. Ми використовуємо «точкування» — точки пластового закону, які повинні стати «провідними лініями» поведінки у щоденному житті. Йдеться про те, щоб бути активним, говорити українською, робити добрі справи. Вступаючи в організацію, діти вивчають Пластовий Закон, ставлять відбиток пальця з гуашшю під ним, проходять випробний термін, складають присягу Пластуна перед прапором України. Такий процес дуже важливий, адже дитина повинна самостійно дати згоду на зміну свого життя, прийняття «точок» Закону як основних орієнтирів та зайняти проактивну позицію для свого самовдосконалення.

Якщо раптом спільні правила порушуються, дитину не карають, а позбавляють, наприклад, права брати участь у якійсь грі. Таким чином не втрачають зв’язку з дитиною — гра рано чи пізно завершиться, і є змога продовжити спільне зростання з тієї ж точки, на якій зупинились.

Категорії «точкування» та ігри для їхньої прокачки:

🟢

Пластун словний.

Завжди дотримується даного слова, незважаючи на перепони.

🟢

Пластун сумлінний.

Кожне діло, за яке добровільно взявся, виконує якнайкраще.

🟢

Пластун точний.

Дотримується визначених меж початку чи кінця якогось заняття або виконання дорученого завдання.

🟢

Пластун ощадний.

Без потреби і користі не витрачає ні грошей, ні часу, ні енергії. Якщо щось залишається, зберігає на той час, коли буде потрібно.

🟢

Пластун справедливий.

Без вагання признає і віддає кожному все, що тому належить. У кожному змаганні дотримується засад «чесної гри».

🟢

Пластун увічливий.

Допомагає в добрій справі, якщо є потреба, уступає, кому слід, першість, і гарно поводиться з усіма. Його ввічливість не повинна робити враження принизливості, бо це суперечить лицарським законам.

🟢

Пластун братерський і доброзичливий.

Почуває себе братом усіх пластунів, а також інших людей. Він не дошкуляє нікому, не кривдить живих істот. Працює відповідно до своїх сил для добра, скріплення і розвитку власного народу, без сліпої ненависті до загалу членів іншої національної спільноти.

🟢

Пластун зрівноважений.

Не діє ніколи під впливом хвилинних настроїв (гніву, розпачу).

🟢

Пластун корисний.

Займається тим, що приносить справжню користь йому самому та іншим. Також цінує та шанує працю інших людей.

🟢

Пластун слухняний пластовій старшині.

Слухається пластової старшини згідно з обов’язуючими правильниками. Не виконує наказу, який суперечить пластовим законам.

🟢

Пластун пильний.

Ніколи не пропускає нагоди навчитися чи довідатися чогось корисного для розвитку свого духу, своєї працездатності. Спостерігає за довколишнім світом і помічає всі дрібні деталі та зміни, що відбуваються в ньому.

🟢

Пластун дбає про своє здоров’я.

Шанує і плекає здоров’я як цінність і передумову своєї працездатності. Не робить нічого, що могло б підірвати його сили або спинити розвиток організму. Він підприємливий, енергійний і вірить у свої власні сили.

🟢

Пластун любить красу і дбає про неї.

Намагається допомагати красі довкола нас своїм виглядом, одягом, вчинками, мовою, визнаючи правила доброї поведінки, гарної мови, і поширює це знання власним добрим прикладом.

🟢

Пластун завжди доброї гадки.

Не розгублюється і не падає в розпач навіть у найскладніших ситуаціях. Завжди спокійний, схильний до веселощів.

Із чого починати знайомити дітей із Пластом?

Існують стереотипи щодо Пласту, що пластуни — це лише чемні хлопчики й дівчатка, або що це якась ледь не військова організація з муштрою і в спеціальних строях. Пластові команди «Струнко», «Спочинь» — не для того, щоб муштрувати когось, їхня мета — привчати до спільних правил, до вміння приймати свої помилки, слухатись старших, відчувати себе «в моменті».

А однострій — це не просто форма одягу, а ціла історія пластуна. Як колись по кольору та візерунку вишивки можна було визначити, з якого регіону/поселення людина родом, її сімейний та майновий стан, так у Пласті кількість нашивок, їх розташування, колір хусток/гольфів — такий собі паспорт, що дає точну інформацію. Процес пришивання відзначок на однострій також вчить поваги.

Завдання для пластунів зростають залежно від їхнього віку. Починаємо з маленького — виховання самозарадності. Так, у 6 років дитина вже має вміти зав’язувати шнурки та знати напам’ять мобільний телефон мами й тата. Це такі маленькі та дуже практичні успіхи, які виховують упевненість. Одне із завдань «новачків» — писати дописи для сторінки в соцмережах: так і грамотна українська мова тренується, і креатив, і здатність брати на себе відповідальність. А з кількістю вподобайок та коментарів зростає усвідомлення цінності свого внеску.

Діти люблять брати участь в акції «Вифлеємський вогонь миру». Принесення вогню миру нашим військовим у госпіталь — це під силу кожному і дає надзвичайні переживання єднання з усім народом. 

Для підлітків важливою є орієнтація на проєкти: можна безплатно з допомогою виховників попрацювати на будь-яку мрію, довести іншим корисність своєї ідеї. 

Вчительський конструктор: пластові ігри

Ігри, які можна провести на уроці, мають актуальну для підлітків тематику: управління часом, особисті кордони, екопластування, фінансова грамотність, основи командотворення. Добірка крутих майстерок та ігор є на безплатному ресурсі Пластова банка. У кожній грі закладено алгоритм самодіяльності, тож можете створити своє наповнення гри. Такі активності прокачують ген українськості та сприяють інтелектуальному розвитку.

Рухлива гра «Дракон»

Перед тим як почати гру, всі шикуються одне за одним. Кожен з учасників гри кладе праву руку на плече сусідові, який стоїть попереду. Жива вервечка — це і є дракон. Хто веде у вервечці перед — драконова голова. Хто пасе задніх — його хвіст.

Голова метляє на всі боки, прагне вхопити себе за хвоста. А хвіст не дається, весь час прагне відринути вбік. Драконове тіло звивається, щоб допомогти хвосту. Та коли вже хвіст не вберігся і його вхопили, то сам стає головою.

Гра «Що хто приніс?»

Кожен учень приносить один предмет. Усі сідають довкола столу й тримають свій предмет перед собою. По одній хвилині всі ховають свої речі. Учитель викликає по черзі кожного учня, а всі записують, що він приніс.

Гра Кіма Асоціації

Предмети лежать на столі. Учні оглядають їх пів хвилини. Учитель закриває предмети та читає перелік предметів, але не тих, що були на столі, а інших — з яких кожен пов’язаний з якимсь предметом, який був на столі. Наприклад: на столі була голка, олівець. Учитель читає: нитки, папір. Учні мають записати предмети, які були на столі.

Вправа для уроку громадянської освіти «Що таке час?»

Матеріали: папір, маркери.

Висловлювання для роздумів: 

  • Щоб дізнатися ціну року, запитай студента, котрий провалився на іспиті.
  • Щоб дізнатися ціну місяця, запитай матір, що народила передчасно.
  • Щоб дізнатися ціну тижня, запитай редактора тижневика.
  • Щоб дізнатися ціну години, запитай закоханого, що чекає свою кохану.
  • Щоб дізнатися ціну хвилини, запитай людину, що спізнилася на потяг.
  • Щоб дізнатися ціну секунди, запитай того, хто втратив близьку людину в автомобільній катастрофі.
  • Щоб дізнатися ціну однієї тисячної секунди, запитай срібного медаліста Олімпійських ігор.

Хід роботи

Учасники об’єднуються в малі групи. Групи отримують завдання намалювати те, як вони бачать час.

Після виконання завдання групами ― презентація малюнків з обговоренням.

Гра «Мій час»

На фліп-чарті вчитель зазначає шкалу часу, тобто пряму лінію із зазначеними на ній часовими інтервалами -20 с, -15 с, -10 с, -5 с, 0, 5 с, 10 с, 15 с, 20 с.

Група із заплющеними очима намагається зорієнтуватися в часі. Вони повинні відкрити очі рівно через одну хвилину. Ведучий засікає час.

Коли залишається 20 секунд, починає відміряти указкою цей час на шкалі. Учасники, які відкрили очі в той момент, коли, на їхню думку, закінчилася хвилина, наочно бачать, на скільки секунд вони помилилися, пішов час у мінус або у плюс, як працює їхній внутрішній годинник. 

Інструкція для підлітка, який хоче стати волонтером

  1. Чітко зрозуміти, для чого це мені? Мета.
  2. Реально оцінити можливості: час, який можеш виділити для волонтерства.
  3. Подумати, чим саме хочеш займатися: адміністрування, виховництво чи інструкторство.
  4. Знайти контакти організації у своєму населеному пункті і написати керівнику конкретного напрямку про своє бажання долучитись.

Якщо учень хоче до Пласту, це його вибір, мотивація і цілі. Важливо розуміти, що Пласт тобі нічого не винен. Ти самостійно обираєш цей шлях, і він справді стає стилем життя. Також важливо усвідомлювати, що примусово нічого не зміниш. Потрібно толерантніше ставитися до тих, хто не сприймає волонтерство.

Підлітку, який думає про волонтерство і, можливо, хоче приєднатися до Пласту, насамперед треба добре розподілити свої внутрішні ресурси, щоб не перегоріти. Пластун дбає про своє здоров’я.

Додаткові ресурси для вчителів та учнів:

Олександр Тисовський. Життя в Пласті (книжка для завантаження) 

Співаник «При ватрі»

YouTube-канал Пласт ― український скаутинг та Дубове листя.

Подкаст «Більше діла» створено в рамках проєкту «Програма сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст подкасту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.

Поділитися цією статтею