Брудні та щасливі діти: що таке лісова школа у Великій Британії?

Майже кожна британська школа чи дитячий садок мають власну лісову школу. Що таке forest school? Як вона працює та чому навчання на природі — невід’ємна частина шкільного життя британців? Розповідаємо все про лісову школу. Ви здивуєтеся, але дні навчання у лісі чи парку дуже легко організувати і в Україні. 

Що таке лісова школа або forest school?

Лісова школа — це не конкретний освітній заклад, а модель навчання на свіжому повітрі. Її учні відвідують природні простори, де здобувають знання. А також вчаться взаємодіяти з природою, працювати в команді та розвиваються фізично.

Теми занять є міжпредметними. Вони включають природне середовище: роль дерев у житті людей, складну екосистему, що підтримується дикою природою, розпізнавання конкретних рослин і тварин.

Однак особистісні навички, такі як робота в команді та розв’язання проблем, вважаються надзвичайно цінними. Лісове середовище використовують також для вивчення математики, мови, розвитку пам’яті та уваги.

Лісова школа — програма, що підтримує гру, дослідження та готовність до ризику. Навчальний процес створює безпечне, неупереджене середовище, в якому учні можуть пробувати щось нове.

Підхід до ризику означає, що учні постійно розширюють свої здібності, розв’язуючи реальні проблеми, розвиваючи віру в себе та стійкість. Адже ризик — це не просто потенційна фізична шкода, а більш цілісна річ. Ризики є у всьому, що ми робимо, і ми зростаємо, долаючи їх.

Як відбувається навчання?

Розклади та підходи у школах різняться. Наприклад, один із підходів лісових шкіл Великої Британії полягає у тому, що дітей відвозять до лісу раз на тиждень. Такі заняття відбуваються протягом 6 тижнів. У цей час педагоги спостерігають за рівнем розвитку дітей, приділяючи особливу увагу соціальним та емоційним аспектам навчання.

Після оцінювання учнів, керівник визначає їхні сфери, що потребують втручання чи підтримки. Це важливо, щоб супроводжувати кожну дитину в її розвитку та навчанні у лісовій школі. Спираючись на результати оцінювання, педагог продовжує реалізацію програми, але вже довгостроково. В ідеалі відвідування школи повинно тривати протягом року, що дозволить дітям відчути будь-яку погоду та зміну сезонів.

Перш ніж відвезти дітей до лісу, педагоги школи оглядають локацію, на якій будуть перебувати разом з учнями. А також готують необхідне спорядження. У лісовій школі співвідношення дорослих до дітей більше, ніж при звичайному навчанні у класі. Це допомагає дбати про безпеку учнів у лісі. Та не обмежувати їхню активність, наприклад, дозволяти дітям лазити по деревах.

Навчання у лісовій школі орієнтоване на учнів. Тобто немає певного порядку денного чи постановки проблем. Педагоги запитують дітей, що б вони хотіли дізнатися та дослідити на природі. І відповідно до їхніх прагнень, пропонують напрямки діяльності.

Під час занять у лісі учні отримують картки із завданнями. Вони можуть розв’язувати математичні задачі, використовуючи природні матеріали. Вести лісовий журнал, записуючи там свої спостереження. Діти досліджують природу: життя птахів, комах, будову дерев, природні явища.

Також учні майструють укриття від сонця, повітряних зміїв, вчаться розводити вогнище. Діти співають, танцюють, малюють у лісі. Можуть мати завдання медитативного характеру, наприклад, послухати спів птахів чи шум дощу.

Важливим аспектом для лісової школи є формування стосунків у дітей із собою, іншими людьми та природою. Діти пізнають себе як частину навколишнього середовища та вчаться взаємодіяти з ним.

Лісова школа є частиною ширшої сфери освіти на свіжому повітрі. Поза межами шкільної програми вона поширюється на літні табори відпочинку, скаутинг. Дошкільнята можуть відвідувати лісові дитячі садки.

Що на практиці: історія української родини, що тимчасово мешкає у Великій Британії

— Про forest school я дізналася, щойно ми приїхали у Велику Британію. Сусідка принесла нам гумові чоботи, які стали замалими для її сина, — розповідає Катерина, мама 8-річного Мирослава. Він уже рік навчається у третьому класі британської школи. —  Згодом я зрозуміла, що без гумаків у місцевій школі не обійтись, адже уроки в лісі тут проводять щотижня за будь-якої погоди. Після forest school діти брудні і щасливі: саме у ці дні я чую найбільше захопливих історій від сина. Ось кілька звичних справ, які діти роблять у лісі:

  • будують скульптури з гілок і болота;
  • будують укриття для тварин із листя та гілля;
  • вчаться розводити вогнище і гріються довкола нього після того, як бродили лісовим потічком;
  • смажать на вогні маршмелоу або накручують на довгі палки тісто і смажать над вогнем;
  • самостійно роблять лимонад із їхстівних запашних трав та цвіту бузини;
  • замальовують рослини та куштують дикий часник та інші їстівні трави;

До занять у лісі ставлення дуже серйозне: лісову школу не пропускають, усі заняття на природі підсилюють ті теми, які діти вивчають у класі. Якщо на математиці проходять міри довжини, то у лісі будуть замірювати відстані, висоту рослин, довжину стрибків дітей або розміри майбутнього будиночка з палок. Коли у школу приходила поетка на зустріч із дітьми, у лісі того тижня діти слухали звуки лісу і кожен написав свій невеличкий вірш про квіти чи трави. Пригадую, коли син вкотре прийшов з лісової школи весь у болоті, я засмутилась. На що моя британська знайома, мати трьох дітей, сказала: «Не варто так перейматись через брудний одяг. Бути брудними природний і нормальний стан дитини, головне, що він задоволений!»

Підтримка вразливих дітей

У лісовій школі поєднується свобода та відповідальність учнів. Це особливо корисно для дітей, яким бракує впевненості в собі або чия поведінка викликає труднощі. Під час занять учні можуть вільно досліджувати територію лісу, це допомагає дитині навчитися відповідати за власну безпеку та комфортно почуватися упродовж навчання.

Заняття у лісовій школі заохочують розвивати допитливість та мотивацію до навчання. Це допомагає учням з низькою успішністю. Адже такі діти можуть мати проблеми з концентрацією уваги чи некомфортно почуватися у звичайному класі з партами та дошками.

У великому дослідженні, проведеному в США, учні зі складною поведінкою, які навчалися за програмою «Навколишнє середовище як інтегрувальний контекст для навчання», мали менше проблем з дисципліною, ніж їхні однолітки з традиційною освітою. Так само було встановлено, що лісові школи допомагають учням з додатковими потребами в підтримці. Наприклад, дітям з РДУГ та аутизмом.

Як виникла лісова школа?

Швеція та Данія

Свої початки лісова школа бере з культури життя на свіжому повітрі або вільного життя на природі. Це характерний спосіб життя для Скандинавії, де і була заснована ця концепція навчання.

У 1950-х роках ця ідея виникла в Данії, а невдовзі після цього поширилася у Швеції. У Данії вона стала невіддільною частиною навчальної програми для дітей дошкільного віку. Діти, які відвідували лісові дитячі садки, у більшості випадків йшли до школи з розвиненими соціальними навичками, вмінням ефективно працювати в групах, стабільною самооцінкою та впевненістю у власних можливостях.

Велика Британія

До Сполученого Королівства практика лісових шкіл прийшла в 1990-х роках з Данії. Зростання лісових шкіл було безпрецедентним по всій Великій Британії, перетворившись на окрему та чітку модель. Коледж Бріджуотер у Сомерсеті став першопрохідцем концепції лісової школи у Великій Британії у 1994 році. Після того, як група медсестер поїхала до Данії, щоб протягом кількох днів спостерігати за скандинавською моделлю лісових дитячих садків.

У Великій Британії лісові школи мають велику зовнішню підтримку. Різні урядові та неурядові організації сприяють довгостроковим програмам цих шкіл та пропонують використовувати ліси як частину шкільної освітньої програми.

Поділитися цією статтею