Атестація та сертифікація: що і як впливає на зарплату вчителя?

 Атестація чи сертифікація? За старими правилами чи новими? Як розібратися вчителеві? До чого готуватися? Та як це вплине на зарплату педагога? «Освіторія» зібрала відповіді на найактуальніші питання. 

Що нового у сфері підвищення кваліфікації?

5 жовтня завершується громадське обговорення проєкту Положення про атестацію педагогічних працівників. Є імовірність, що ухвалення документа вплине вже на поточний рік, хоча основні зміни в ньому заплановані на 2023. 

Що таке взагалі атестація педагогічних працівників?

Певно, такого вчитель не запитає, навіть новачок. Скоріше члени його родини чи батьки учнів, які переживають за улюбленого педагога. Це система заходів для оцінювання професійної діяльності вчителя. Вона прописана у статті 50 Закону України «Про освіту». Атестацію вчителі мають проходити раз на п’ять років або ж позачергово. 

Яким може бути її результат?

  1. Перевіряють відповідність посаді: чи може людина працювати педагогом. Якщо рішення атестаційної комісії несприятливе, це може бути підставою для звільнення.
  2. Присвоюють педагогічне звання: для вчителя це старший вчитель та вчитель-методист. Їх присвоюють лише спеціалістам першої чи вищої категорії, які покращують якість освіти, впроваджують педагогічні новації, визнані переможцями, лауреатами міжнародних, всеукраїнських фахових конкурсів. 
  3. Присвоєння або підтвердження кваліфікаційної категорії (спеціаліст, спеціаліст другої, першої та вищої).

Як це пов’язано з грошима?

Відповідно до кваліфікаційної категорії директор школи встановлює вчителю певний тарифний розряд, за яким розраховується ставка.

Базовий оклад першого тарифного розряду (нині 2670 грн) помножують на тарифний коефіцієнт. Спеціаліст без категорії має 10-й розряд (коефіцієнт 1,82) або 11-й розряд (1,97), другої категорії  — 12-й (2,12), першої — 13-й (2,27), вищої — 14-й (2,42). Утім, якщо отримана за розрядом сума нижча за мінімальну зарплату, до неї нараховується доплата (на вересень 2021 року доплачуватимуть до 6000 грн).

Нині спеціаліст другої категорії має ставку 6226 грн, першої — 6667 грн, вищої — 7107 грн. Це з урахуванням підвищення на 10% (постанова Кабміну «Про підвищення оплати праці»). Вже залежно від ставки обчислюють заробітну плату, враховуючи обсяг педагогічного навантаження, надбавки, доплати, тип навчального закладу, в якому освітянин працює. Отже, невеличка зміна ставки в разі зміни категорії може виявитися більш значущою, адже на неї нараховуються відсотки надбавок. 

Якщо особа перебуває в декретній відпустці або з інших причин перервала діяльність, категорії та звання зберігаються. 

І як це пов’язано з підвищенням кваліфікації? 

Атестувати мають лише тих, хто відповідно до Закону України «Про повну загальну середню освіту» щорічно підвищує кваліфікацію, вільно обираючи форму навчання, програму і заклад освіти. При цьому з 2022 року діятиме така норма: за п’ять років цьому має бути присвячено не менш ніж 150 академічних годин. 

У які терміни це відбувається? 

На початку вересня у школах на рік утворюються атестаційні комісії. Утім, якщо йдеться про присвоєння вищої категорії, комісія може лише клопотати про це, а вирішує вже атестаційна комісія в органах управління освітою. Списки тих, хто цього навчального року проходить атестацію, подають у комісії до 10 жовтня і протягом 10 днів затверджують.

До 15 березня комісія вивчає педагогічну діяльність, відвідує уроки. Директор школи надає характеристику. До 1 квітня проходить засідання атестаційної комісії (а комісії в органах управління освітою — до 10 квітня). Рішення ухвалюють голосуванням. Вчителі мають право подати апеляцію до атестаційної комісії вищого рівня.

А сертифікація: що це таке і навіщо?

Чимало освітян скаржаться, що під час атестації заважає людський фактор. Приміром, робочі стосунки директора з учителем заважають об’єктивності, а позиція керівника стає визначальною для рішення комісії. Отже, давно йшлося про те, аби замінити атестацію у школі незалежним оцінюванням професійної компетентності вчителя, яким і є сертифікація. Про неї йдеться у статті 51 Закону України «Про освіту» та в Положенні про сертифікацію педагогічних працівників. Учитель за власною ініціативою проходить цю процедуру, яка складається з трьох етапів: незалежне тестування, самооцінювання та презентація практичного досвіду. Якщо учасник не набирає достатньо балів, то не переходить до наступного етапу. Про те, як відбувається сертифікація та які вимоги, «Освіторія» вже не раз писала

Якщо вчитель успішно пройшов сертифікацію, то отримує підтвердження — сертифікат, який є чинним три роки. А головне — надбавку до зарплати в розмірі  20% на цей період. Якщо ж пройти професійне випробування не вдалося, це не має жодних негативних результатів для роботи в школі, не заважає проходити наступну атестацію. 

Заяву про бажання пройти сертифікацію та пакет документів надають до регіональних центрів оцінювання якості освіти. Достатньо мати не менш ніж два роки стажу. 

І все? Можна спробувати? 

Планується, що сертифікація повністю замінить атестацію. Але поки що це пілотний проєкт, тому сертифікацію проводять не для всіх, а лише для вчителів початкової школи й лише в межах двох тисяч учасників (згідно з наказом МОН «Про деякі питання проведення сертифікації педпрацівників у 2021 році»). А наказом Держслужби якості освіти від 18 серпня 2021 року чітко прописано критерії та методику оцінювання професійних компетентностей. 

Цьогоріч охочі вже пройшли до 17 березня «ЗНО для вчителя», як прозвали перший етап, та самооцінювання. А днями, з 20 вересня, розпочався третій етап, до якого дісталися 1171 вчитель. Сертифікація-2021 завершиться до 12 листопада. 

А через карантинні обмеження сертифікацію не перенесуть?

Оскільки є імовірність того, що школи можуть перейти на дистанційне навчання, розглядають варіант оцінювання не занять у класі, а онлайн-уроків у форматі відеоконференцій.  

Складно це: крім атестації ще й сертифікацію проходити!

Ні, успішна сертифікація зараховується як атестація. Сертифіката для атестаційної комісії має бути достатньо для присвоєння наступної кваліфікаційної категорії або підтвердження наявної вищої. І не потрібно жодних додаткових документів чи проведення «відкритих уроків». Це прописано у статті 51 Закону України «Про освіту»

А в нашій школі відмовляються враховувати сертифікацію!

Так, часто посилаються на те, що до Порядку присвоєння кваліфікаційної категорії педагогічним працівникам не внесено сертифікацію. Не допомогло навіть роз’яснення МОН «Щодо атестації вчителів початкових класів, які успішно пройшли сертифікацію», у якому зобов’язали враховувати сертифікацію як атестацію. Саме тому в проєкті Положення про атестацію педпрацівників, яке має скасувати попередні документи, прописано механізм такого зарахування. Зокрема, вчитель має податися на позачергову (чергову) атестацію, надати сертифікат. Наступні кваліфікаційна категорія та педагогічне звання мають бути присвоєні впродовж 10 робочих днів з дати набрання чинності наказом. 

Які ще зміни пропонують у цьому документі?

  1. Якщо проєкт ухвалять, терміни зміняться. Списки атестаційна комісія затверджуватиме аж до 20 грудня, а заяву на позачергове проходження вчитель зможе подавати до 15 січня. До 25 квітня атестаційна комісія ухвалює рішення. Апеляцію можна буде подавати в електронній формі, але швидше — за п’ять, а не десять днів, як нині, з дня отримання атестаційного листа. 
  2. Поки що вчителя, котрий викладає кілька предметів, атестують саме з того предмета, якого він має навчати за отриманою спеціальністю. Але нині диплом не так багато важить. Прикро, якщо новації особи, скажімо, у викладанні української мови не врахуються, бо її готували як вчителя іноземної мови. Тож пропонують атестувати вчителя за кожним предметом (це може здійснюватися одночасно).
  3. Найбільша зміна: наступну категорію не доведеться чекати десятиріччями. Чимало директорів шкіл трактували так: після перших п’яти років роботи вчитель має підтвердити, що він — спеціаліст. На наступній черговій атестації можна сподіватися на другу категорію, а ще за п’ять років треба підтвердити, що педагог її вартий. І лише з 20 роками педстажу думати про першу категорію. Відтак на вищу в найкращому разі можна розраховувати перед пенсією.

Новий документ чітко внормовує це. Вперше подаватися на атестацію молодий вчитель зможе через рік роботи у школі (а не два, як нині). Для другої категорії досить трьох років педстажу, для першої — п’яти, для вищої — семи (якщо ж учитель матиме освітньо-науковий рівень, досить одного року). 

Поділитися цією статтею