7 пізнавальних книжкових новинок, які варто прочитати дітям

Діти швидко захоплюються всім новим: сьогодні може бути тільки й розмов про підводний світ океану, а вже завтра єдиним бажанням буде перекопати дачну ділянку в спробі знайти стародавні коштовності. Складно встигати за такими змінами, чи не так? Тут батькам важливо знайти якісну інформацію, що вдовольнить цікавість дитини й підтримає її захоплення. «Освіторія» підібрала 7 книжкових новинок non-fiction, які допоможуть вам у цьому.

Для читачів від 6 років

«Як це створено? За лаштунками звичних речей». Олдріх Ружичка, Александра Гетмерова. — #книголав, 2020

Перша книжка із серії «Як це створено», в якій розкривається виробництво шести предметів, що їх ми постійно використовуємо в нашому побуті: ложка, склянка, стілець, хліб, книжка та футболка.

У ній пояснюють коротку історію предмета, показують повний цикл виробництва та шлях речей до майбутнього користувача. Наприклад, у розділі про книжку можна прочитати про основні віхи в розвитку технологій записування інформації: від каміння, пергаменту й переписування до винаходу друкарського верстата й виготовлення паперу із целюлози. Найцікавішими є сторінки, що мають не просто ілюстрації, а й інтерактивні елементи: додаткові розкладки, окремі книжки-віконця, у яких докладніше описуються етапи створення предмета.

«24 сезони колеса року». Ґао Чвеньсян, Шао Мінь. — Сафран, 2020

У нашій сучасній культурі заведено поділяти рік на чотири сезони. Та буде відкриттям, як для вас, так і для вашої дитини, що давні китайці поділяли рік аж на 24 сільськогосподарські сезони, кожен з яких мав свої особливості та рекомендації.

Набір із чотирьох книжок розповідає історію малої дівчинки Яя, що досліджує сезон за сезоном разом зі своїм дідусем і бабусею в селі. Ви дізнаєтеся про традиційні китайські свята й обряди, зможете фіксувати зміни в природі, робити поробки із сезонних матеріалів та навіть приготувати китайські страви.

«Білл Гейтс», Маша Сердюк. — IPIO, 2020

Цього року ідеальний час, щоби дослідити разом із дитиною біографію відомого бізнесмена та філантропа Білла Гейтса. Хоча б для того, щоби вберегти дитину від байок, пов’язаних із цим ім’ям. З другого боку, хіба може бути нецікаво читати про життя людини, завдяки якій зараз майже в кожному домі є комп’ютер.

Біографії — гарний спосіб дослідити і проаналізувати чужий життєвий досвід, зробити власні висновки про особисті цілі, успіх та покликання. Тим паче видавці завбачливо потурбувалися і кожен розділ історії про Білла Гейтса завершується питаннями, що допоможуть обговорити та запам’ятати найцікавіше.

Для читачів від 7 років

«Ruby для дітей. Магічний вступ до програмування». Ерік Вайнштейн. — Видавництво Старого Лева, 2020

Уже знайома серія про різноманітні мови програмування поповнилася ще однією книжкою — про мову Ruby. Навчання проходить разом із персонажами Рубеном та Скарлет, які подорожують Королівством і допомагають виконувати різноманітні завдання.

Автор книжки наголошує, що мова Ruby — гарна для початківців, бо проста й цікава у вивченні. На відміну від інших мов програмування, в Ruby використовуються для команд просто англійські слова, тому це гарний варіант не лише навчитися писати корисні алгоритми, а й підтягнути іноземну мову.

«Українські скарби». Валентина Вздульська. — Портал, 2020

Ось, наприклад, чи знали ви, що київські печери з’явилися вперше задовго до ченців-відлюдників. Варяги використовували їх для сховку своїх скарбів, а деякі з них лишилися до нашого часу. А хто такий Вікентій Хвойка і який стосунок він має до трипільської культури, знаєте? Усе можна знайти в цьому науково-популярному виданні про відомі археологічні відкриття та історичні скарби, пов’язані з Україною. У книжці багато цікавих фактів і таємничих історій про зникле золото й дорогоцінності, а також про знахідки бивнів мамонта чи знарядь праці давніх людей на наших теренах.

До кожного примірника йдуть картки з QR-кодом, за яким можна перейти до комплексної інформації: опис і приклади того, що таке скарб і яким він може бути, психологічний контекст для розмови батьків із дитиною про матеріальні та духовні цінності, а також список питань до поданого в книжці матеріалу.

Для читачів від 11 років,
а також батьків і вчителів

«Фізика. Основи й механічний рух». Павло Віктор. — Bookchef, 2020

Автор — учитель фізики та популяризатор науки Павло Віктор, який викладає в Рішельєвському ліцеї в Одесі. Він веде власний блог на YouTube, на якому близько 500 записаних уроків із фізики, а кількість його підписників уже сягнула 530 тисяч. А все тому, що він просто й захопливо пояснює різні фізичні закони й експерименти.

Книжка буде корисна як учням, що готуються до ЗНО із фізики, так і читачам будь-якого віку, що хочуть розуміти механізми й закони навколишнього світу. Видавництво обіцяє цілу серію разом з автором, а перша книжка має підтему «Основи й механічний рух», на сторінках якої описані найцікавіші теми з механіки.

Для батьків і вчителів

«Як виховати читача». Памела Пол, Марія Руссо. — ArtHuss, 2020

І наостанок новинка, що не має пройти повз батьківську увагу — книжка, яка допоможе вам відкрити для дитини багатогранний світ читання. Про неї ми нещодавно писали окремо. Авторки книжки — редакторки The New York Times Book Review Памела Пол і Марія Руссо. Вони на власному досвіді, професійному й особистому, пояснюють основні правила й важливі пункти в роботі з дитячим читанням, навіть як справлятися з батьківською панічною атакою, щоби запитання «Яку абетку вибрати для малюка?» не завершилося аналізом, як цей вибір вплине на майбутній університет дитини.

Книжка зручно розбита на розділи відповідно до віку й наповнена безліччю конкретних книжкових списків, з позначками про українські переклади. А фахівці проєкту «БараБука», які долучилися до роботи над виданням, створили окремі книжкові рекомендації спеціально для українських читачів.

Поділитися цією статтею