5 дослідів із предмета «Я досліджую світ», яким зрадіють діти під час онлайн-навчання

Зображення: https://ua.depositphotos.com/

«Освіторія» попросила тренерку Олену Єфімову розповісти про 5 видовищних дослідів, які допоможуть дітям зрозуміти основні принципи наукового світу. Долучайтеся, — буде просто, цікаво й корисно!

Олена Єфімова, тренерка курсу Science в EscapeLAB

Чому корисно проводити досліди з дітьми?

Діти початкових класів дуже уважно слухатимуть вас, якщо запропонуєте їм експеримент чи дослід — це для них завжди маленьке свято. Цікаві активності можна проводити в школі та вдома, щоб сформувати дослідницькі навички, допомогти закохатись у науку та підживити потяг до пізнання навколишнього світу. Такі вправи педагоги можуть запропонувати учням і під час дистанційного навчання, щоб стимулювати зацікавленість школярів та отримувати зворотний зв’язок у вигляді результатів, вражень від роботи й світлин.

Квіти й капуста… для єдинорогів

Що знадобиться:

  • Баночки з водою
  • Листя пекінської капусти
  • Харчові барвники

Цей науковий експеримент викликає в дітей щире захоплення, адже він видовищний. Попросіть дітей взяти баночки з водою та додати в кожну по парі крапель харчових барвників — синього, червоного, рожевого чи будь-якого іншого кольору. Потім туди треба опустити листя пекінської капусти, селери або квіти зі світлим забарвленням пелюсток. Поступово листя й пелюстки змінять колір. Можна пожартувати, що саме такими барвистими листочками й квітами казкового зеленого кольору полюбляють смакувати єдинороги.

Розгадка:

Розкажіть дитині, що рослини всмоктують воду і таким чином підживлюють квіти й листя. Якщо вода забарвлена, то і колір листочків та пелюсток теж матиме відтінок, який ми додали.

Як перетворити яйце на гумовий м’ячик

Що знадобиться:

  • Свіже куряче яйце
  • Баночка чи інша прозора місткість
  • Оцет харчовий 9 %
  • Ліхтарик

Попросіть дитину помістити яйце в невелику місткість. Нехай дослідник заллє його оцтом аж до самого вершечка. Тепер треба буде почекати дві доби, щоб дізнатися, що трапиться з нашим яйцем. Можна кілька разів на день перевіряти, що відбувається з «піддослідним».

Яйце практично відразу покриється бульбашками, тому дитина буде з цікавістю спостерігати за його трансформацією.

Через дві доби яєчна шкаралупа повністю розчиниться і наше яйце перетвориться на… гумовий м’ячик. Принаймні так здаватиметься під час першого огляду. Попросіть дитину промити «піддослідного» у проточній воді та потримати в руках. На що схожі відчуття під час дотику. Зараз яйце більше схоже на пружне желе чи на гуму? Чи збільшилось воно в розмірі? (Відповідь — так, бо всотало в себе трохи оцту).

Коли звечоріє, попросіть дитину вимкнути світло в кімнаті й провести для яйця… рентген. Просвітити яйце наскрізь можна за допомогою звичайного ліхтарика. Ви побачите жовток.

Потім увімкніть світло і скажіть, що настав час розрізати наш м’ячик-яйце чи натиснути на нього сильніше (бажано над столом чи раковиною). Як і на початку експерименту, серединка яйця буде рідкою. PS. Поясніть дитині, що вживати таке яйце в їжу категоричного заборонено.

Розгадка:

Розкажіть дитині про властивості оцту. Саме під його впливом кальцій, який міститься в шкаралупі, розчиняється. Ось чому ми бачимо величезну кількість бульбашок на яйці.

Хто дістане монетку з води, не замочивши рук?

Що знадобиться:

  • Маленька пласка тарілка
  • Монетка
  • Шматок не надто тонкої свічки. Головне, щоб вона була стійкою та могла стояти на поверхні без підсвічника
  • Склянка чи келих, якими можна буде повністю накрити цю свічку

Важливо: дослід з вогнем можна проводити тільки в присутності дорослих, щоб дотриматись усіх правил протипожежної безпеки.

Спершу покладіть монету в пласку тарілку і налийте трохи води — 0,5-1 см. Попросіть дитину перевірити, чи справді монетка втонула. Скажіть, щоб спробувала дістати зараз монетку з води й при цьому не замочити пальці. Нічого не вийшло? Що ж, саме час починати експеримент, який у прямому сенсі слова допоможе «вийти сухим із води».

Запаліть свічку та поставте її в центр тарілки поруч із монеткою. Через деякий час накрийте свічку, що горить, склянкою. І саме в цей момент почнеться «магія»! Вогонь швидко згасне, а вода підніметься вгору по перевернутій склянці, звільнивши монету від води. Вуаля, можна брати монетку, не змочивши пальці!

Розгадка:

Коли свічка згасає, тиск всередині склянки стрімко падає, і вода з тарілки заповнює порожнє місце.

Створюємо веселку власноруч

Що знадобиться:

  • Місткість із водою
  • Невелике дзеркальце
  • Листок паперу
  • Ліхтарик

Для початку попросіть дитину наповнити місткість водою. Далі нехай юний експериментатор покладе на її дно дзеркало. Потім має направити на дзеркало світло ліхтарика. Відбите світло ловимо на папері. Саме на ньому в цей час з’явиться ваша персональна мінівеселка.

Розгадка:

Промінь світла складається з кількох кольорів. Коли він проходить крізь воду, то розкладається на складові частини. Саме тому ми бачимо веселку.

Чарівна кулька, яка не горить

Що знадобиться:

  • 2 гумові надувні кульки
  • Свічка
  • Півсклянки води

Важливо: дослід з вогнем можна проводити тільки в присутності дорослих, щоб дотриматись усіх правил протипожежної безпеки.

Для експерименту візьміть 2 кульки. Надуйте одну кульку і тримайте її над полум’ям свічки. Покажіть дитині, що від гарячого полум’я гумова кулька почне плавитися і зрештою гучно лусне.

Тепер візьміть другу кульку. Налийте всередину води та міцно зав’яжіть. Тримайте кульку за місце, де зав’язали. Направте полум’я свічки на частину кульки, де накопичилася вода. Дитина побачить, що кулька з водою не лусне, а витримає полум’я.

Розгадка:

Оскільки вода бере на себе тепло від вогню, кулька в цей час не горить.

Поділитися цією статтею
Автор: