17 класів і 1600 учнів під землею: якою буде перша підземна школа в Харкові?

Інформації про спорудження першої в Україні школи під землею в мережі обмаль. І недарма: виконавці цього неймовірного освітнього проєкту першочергово дбають про безпеку майбутніх учнів та вчителів. За словами Харківського міського голови Ігоря Терехова, у разі успішного старту першої «Підземної школи», такі ж збудують в інших районах міста. Адже попит на навчання в постійному діючому укритті високий, а дітей у такий заклад-сховок батьки записують заздалегідь. «Освіторія.Медіа» дізнавалася, як буде обладнано освітній простір «Підземної школи», скільки дітей там зможуть навчатися, яка процедура зарахування та чи працюватиме з учнями психолог для адаптації в настільки незвичних умовах.

Спікерки:

Тетяна Столяренко, депутатка Харківської обласної ради, директорка КУ «Харківська інвестиційна агенція»

Ольга Деменко, директорка департаменту освіти в місті Харкові

Фото опубліковані в статті: Facebook Чистиліна Володимира

За 2023 рік Харківська область стала другою у списку областей із найдовшою тривалістю повітряних тривог. Від початку 2024 року сусідня держава-терорист обстрілює Харків чи не щодня ракетами С-300, «Іскандерами» та «шахедами». Страждає здебільшого щільно забудоване середмістя, а про офлайнове навчання для дітей можна тільки мріяти. Єдиний заклад освіти, який проводить уроки наживо в Харкові, — це «Метрошкола». На п’яти станціях метро облаштовано 19 аудиторій, в яких станом на початок 2024 року навчалися 2087 дітей. Попит на відвідування «Метрошколи» величезний, класи переповнені. Тож Харківська територіальна громада розробила унікальний проєкт «Підземна школа», аби ще більше учнів змогли відвідувати школу наживо і перебувати в навчальному закладі в безпеці цілий день.

У першій «Підземній школі» буде ресурсна кімната,
конференц-зал, їдальня і 20 кабінетів

— Поєднання успішного досвіду роботи «Метрошколи», попит на відновлення офлайн-освіти у час, коли до Харкова почали повертатися мешканці, а також питання безпеки здобувачів освіти стали потужним поштовхом до розробки проєкту «Підземна школа», — розповідає «Освіторія.Медіа» Тетяна Столяренко, депутатка Харківської обласної ради, директорка КУ «Харківська інвестиційна агенція».

Як прийшло розуміння, що школа під землею — не щось абстрактне із футуристичних фільмів, а цілком робочий і дієвий освітній проєкт?

Перш за все, це протирадіаційне укриття, яке буде облаштоване під освітній простір. І будемо сподіватися, що це тимчасовий тип шкіл, які українці повинні створювати задля безпеки й повноцінного життя дітей, наскільки це можливо в умовах війни росії проти України. Звичайно, під час будівництва ми враховуємо всі вимоги до облаштування навчальних кабінетів у школі-укритті. Це і ДБН — Будинки та споруди навчальних закладів, і Положення про навчальні кабінети загальноосвітніх навчальних закладів, і Санітарний регламент для закладів загальної середньої освіти.

До дітей також дослухатимемось. Учні зможуть надавати зворотний зв’язок із пропозиціями після початку навчання у «Підземній школі». Запити старатимемося виконати, щоб зробити освітній процес комфортним навіть під землею.

Хто втілює проєкт «Підземна школа»?

Проєкт реалізовує Команда. Передусім це представники профільних департаментів Харківської міської ради та будівельна компанія — напрямки робіт розподілено. Щодо мене, то як керівниця «Харківської інвестиційної агенції» я разом із Командою залучаю донорів для матеріально-технічного оснащення школи.

Цікаво дізнатися про залучення фінансування на «Підземну школу». Яка приблизна цифра бюджету на її будівництво та відкриття?

На сьогодні ми співпрацюємо з проєктом USAID «Демократичне врядування у Східній Європі». На облаштування однієї школи під землею необхідно понад 450 000 доларів. «Підземна школа» будується з місцевого бюджету, вартість будівництва — 78 млн грн.

За яким принципом обирали місце для будівництва унікального освітнього об’єкта? Яка його площа та кількість навчальних приміщень?

Перша «Підземна школа» будується в Індустріальному районі Харкова — саме його та Північну Салтівку бомбардували найчастіше на початку широкомасштабної війни. Площа школи — понад 1000 м2, 20 кабінетів та 17 класів. У школі буде учительська кімната, ресурсна кімната, зона ресепшену, приміщення багатофункціонального простору (конференц-зал), технічні приміщення.

Чи буде в школі спортзал?

Спортзалу немає, бо ПРУ (протирадіаційне укриття) цього не передбачає. Не можу розповідати всі технічні характеристики з безпекових причин.

Як вирішується питання з вентиляцією, рекуперацією повітря? Які особливості освітлення в освітньому закладі під землею?

Передбачено реалізацію припливно-витяжної вентиляції. Для освітлення приміщень використовуються виключно LED-світильники, деякі з яких будуть оснащені акумуляторними батереями, щоб навіть у разі знеструмлення у школі було світло. Під час проєктування було враховано рівень освітлення, релевантний для закладів освіти.

Чи достатній запит від батьків на навчання в такому незвичному освітньому закладі?

На сьогодні попит на офлайн-освіту в Харкові перевищує пропозицію. У «Метрошколі» наразі навчається 2087 дітей, а «Підземна школа» зможе прийняти на навчання 800 дітей у дві зміни. У місті зараз мешкають понад 56 тис. діточок. Навіть якщо ми встигнемо до 1 вересня побудувати ще кілька «Підземних шкіл» у різних районах Харкова, ми все одно не перекриємо попит на очне навчання. Спостерігаємо також неймовірний попит на відкриття дитячих садочків. Люди не розуміють, чому приватні садочки працюють, а комунальні — ні. І це питання також потрібно вирішувати.

У будь-якому разі ми щиро віримо, що буде Перемога. І що наші діти нарешті вийдуть з підвалів, укриттів, бомбосховищ. І що наш Харків буде відновлюватися і розвиватися. Ми з гордістю говоритимемо: «Харків — ідеальне місто майбутнього!» А майбутнє неможливе без дітей та їхніх радісних усмішок.

Відео для наочності. Офіційно

Завдяки «Підземній школі» 1600 дітей у Харкові навчатимуться очно

— Пріоритетом для всіх нас є забезпечення максимально можливої безпеки кожної дитини та кожного працівника освіти, — розповідає в офіційному коментарі для «Освіторія.Медіа» Ольга Деменко, директорка департаменту освіти в місті Харкові. — Навчання в «Підземній школі» охоплюватиме всі класи з 1-го по 11-й та здійснюватиметься у дві зміни. За одну зміну «Підземна школа» зможе прийняти 400 учнів, за дві зміни — 800. Очне й дистанційне навчання чергуватимуться через день. Це дозволить охопити очним навчанням 1600 дітей.

Скільки загалом шкільних приміщень будується в освітньому закладі? Яка площа класів і як вони виглядатимуть?

Усього виділено 20 приміщень під навчальні кабінети площею по 33 м2. Місткість класу розрахована на 20 учнів. Для фарбування стін навчальних приміщень «Підземної школи» використана різна кольорова гама пастельних тонів.

Чи передбачено кейтеринг у підземній школі? Як забезпечуватиметься харчування школярів?

Харчування для дітей передбачено, його логістика перебуває в стані розробки.

Питання щодо рухової активності: якщо місця для спортзалу не передбачено, що стане альтернативою звичним урокам фізкультури?

Рухова активність під час уроків забезпечуватиметься проведенням руханок.

Чи передбачено для дітей супровід психолога у школі?

Щодня плануємо задіювати чотирьох тьюторів для початкових класів і двох педагогів-психологів для супроводу освітнього процесу в «Підземній школі».

Як діти можуть потрапити на навчання в «Підземну школу»?

Для зарахування до «Підземної школи» учені мають бути відраховані зі своїх закладів загальної середньої освіти і зараховані до початкової і основної школи до ХГ № 88, а до старшої школи — до ХЛ № 80.

Поділитися цією статтею