12 русизмів, яких вам негайно треба позбутися

Мовних помилок припускаються всі. Навіть шановані професори та вчителі української мови. А от що точно до снаги кожному з нас — це прополювати бур’янці кальок і русизмів у повсякденному мовленні. Бо це вони непомітно, але впевнено перетворюють мову на суржик. Зібрали 12 русизмів, яких вам негайно треба позбутися.

Приймати участь

Ох уже ця неоковирна калька з російської мови — «принимать участие». Але ж у нас є прекрасний, дзвінкий і, головне, наш ріднесенький відповідник: «брати участь», «взяти участь».

Неправильно: прийняти постанову.

Правильно: ухвалити постанову.

Неправильно: Не приймай близько до серця.

Правильно: Не бери близько до серця.

Неправильно: Школярі прийняли участь у благодійній акції.

Правильно: Школярі взяли участь у благодійній акції.

Неправильно: Учні приймають активну участь в олімпіадах.

Правильно: Учні беруть активну участь в олімпіадах.

Користується популярністю

Слово «користуватися» в українській мові передбачає отримання користі, прибутку: «користуватися благами технічного прогресу», «користуватися платформою ILearn, щоб підготуватися до ЗНО». А ось коли ми хочемо сказати, що людина, ідея, проєкт абощо є успішними — змінюймо кальку з російської «пользуется популярностью» на «має успіх», «має популярність», «є популярним/успішним».

За бажанням

Не примножуймо нетипові для української мови покручі на кшталт «за бажанням керівництва» (рос. «по желанию»), «надсилати за адресою» (рос. «по адресу»). Не завжди слід перекладати російський прийменник «по» як український «за», адже це примножує фрази-гібриди. Отже, ми можемо з вами плекати чистоту мови й казати: «на бажання керівництва», «надсилати на адресу».

Вибачаюсь

Російською кажуть «извиняюсь». Українською — «перепрошую», «вибачте мені», «даруйте», «пробачте». До того ж слово «вибачаюсь» містить колишній займенник -ся, що був формою від себе — миюся, чешуся. Тож ті, хто кажє «вибачаюсь»,  ще й ніби вибачаються самі перед собою.

Не відволікай мене

«А в цій фразі що не так?» — вже подумали ви. Так от: тут ми з вами впритул підійшли до найпідступнішого підвиду суржика — «суржик автоматичний». «Не відволікай», «відволікатися» — дослівний переклад з російської «не отвлекай», «отвлекаться». В українській мові «відволікати» вживається в прямому значенні та є похідним від слова «волокти» — тягнути щось або когось, волочити.

Які відповідники українською варто вживати?

Відволікати від уроків — відривати від уроків.

Відволікати увагу — відвертати увагу, відривати увагу.

Відволікатися від завдання — відриватися, відхилятися від завдання.

Брюки

Так-так, цей улюблений і чоловіками, і жінками елемент гардероба українською правильно називати «штани». На відміну від «брюк», які до нас прокралися з російської мови, слово «штани» наші предки вживали часто. Ось кілька приказок і крилатих висловів на підтвердження: «Так до діла, як свиня штани наділа», «протирати штани», «без штанів мене залишив», «З божої волі продав штани, купив солі».

Етимологія слова «брюки» має латинське коріння — «bracae», а часто вживаним в Україні стало за радянських часів: у сфері швейної промисловості були популярними терміни «брючний цех», «брючний костюм». Ви здивуєтесь, але останнє словосполучення і досі вважається коректним. Та було б добре, якби ми частіше вживали український відповідник «жіночий костюм-штани».

В кінці кінців

Ще одна підступна калька з російської «в конце концов». Урешті-решт, запам’ятаймо, будь ласка: правильно говорити «зрештою», «врешті-решт» або «кінець кінцем». А ось і приклад із твору Андрія Гудими: «Зі злості навіть обізвав мене злочинцем, якого доля кінець кінцем приводить на місце скоєного злочину».

Відношення

Українці часто припускаються помилки, вживаючи слово «відношення», що є калькою російського слова «отношение».

Неправильно: Кашалот відноситься до ссавців.

Правильно: Кашалот належить до ссавців.

Неправильно: Я відношусь до своєї справи дуже сумлінно.

Правильно: Я ставлюсь до своєї справи дуже сумлінно.

Неправильно: Дівчина сказала, що ця справа до неї аж ніяк не відноситься.

Правильно: Дівчина сказала, що ця справа її аж ніяк не стосується.

Неправильно: У нас із родичами складні майнові відношення.

Правильно: У нас із родичами складні майнові відносини.

Неправильно: доброзичливе відношення.

Правильно: прихильність; доброзичливе ставлення.

Але є і виняток: слова «відношення», «відноситися» ми вживаємо як математичний термін. Наприклад: «A відноситься до B, як X до Y».

Зйомки

«А я братиму участь у зйомках наступного епізоду Всеукраїнської школи онлайн», — каже ваш колега. На перший погляд, нічого не ріже вухо, авжеж? Проте слово «зйомки» таке ж безнадійно чуже нашій мові, як і буква «ъ». Тож використовуймо не такий короткий, але свій правильний відповідник — «знімання». Коли знову закортить сказати «зйомки» — згадуйте фрази-підказки «знімальний майданчик», «знімальна група».

Замерз, замерзла

«В нашому педагогічному коледжі економлять на опаленні — я геть сьогодні замерзла на парах», — розповідає студентка мамі телефоном. Та, на щастя, вона не перетворилася на крижану скульптуру, не загинула від холоднечі. Тому слово «замерзла» тут недоречне. Коли людині дуже холодно, варто вживати слово «змерзла», «змерз» та залишити в спокої те суржикове «замерзла», яким користуються східні сусіди.

Батюшка і матушка

Саме так українці часто називають священика з дружиною. Це помилка, адже «батюшка» і «матушка» — це російські слова. Відповідники українською мовою — піп і попадя, панотець і паніматка. На жаль, через атеїстичну пропаганду в СССР слово «піп» набуло негативного забарвлення і у звертанні до священика нині не використовується. Натомість буде коректно сказати «отець», «панотець», «отче».

Виключення

«Завтра зустрічаємось у Zoom на уроці фізики, ніхто не виключення», — нагадує вчитель учням. Однак «не виключення» в цьому випадку — калька з російської «не исключение». Тож коли йдеться про те, що відходити від правил не можна, варто вживати українське слово «виняток». Якщо ж ідеться про щось ду-у-уже особливе чи когось особливого й непересічного — говорімо «винятковий», «надзвичайний»: «Мій учень Вадим — винятково обдарована дитина».

Слово «виключення» вживаємо тоді, коли іменник, утворений від дієслова «виключити», позначає певну дію: «виключення країни з ООН».

Поділитися цією статтею