10 лекцій про найвидатніших поетів світу від Мистецького арсеналу

Матеріали: artarsenal.in.ua

«Національні поети» — курс зі світової літератури для вчителів середньої школи від Літературної лабораторії та Відділу освітніх програм Мистецького арсеналу. Найкращі українські науковці поділилися знаннями і досвідом з педагогами. Від розмови про Данте — через Ґете, Байрона, Бернса, Пушкіна, Шевченка, Бодлера, Вітмена, Дікінсон — і аж до підсумкової лекції про Шекспіра. Кожен з них є культурним героєм свого часу, а також національним символом. Курс надихне на нове бачення класики і підкаже, як розповісти про найкращі твори світової літератури та їхніх авторів популярно й захопливо.

Данте. Світ. Україна

Що особливого можна додати про Данте, класика з класиків, про якого написані томи спеціальної та популярної літератури? Виявляється, можна, якщо зануритися в специфіку українського контексту. Така книжка все ще не написана, однак у своїй лекції Максим Стріха, перекладач Данте українською мовою, розставляє дороговкази для тих, хто цікавиться предтечею італійського Відродження. Коли в Україні, Росії та Польщі дізнаються про Данте? Хто і як пробував його перекладати, і кому вдалося завершити цю амбітну працю? У яких точках перетинаються Пилип Орлик, Котляревський, Шевченко і Куліш, і чому це так важливо для нас сьогоднішніх?

Національні літератури Європи: романтичний проект

Що таке націоналізм, нація, голос крові і громадянство з погляду офіційної науки. Як про це розповісти дітям, підліткам і дорослим. Коли виникає й формується коло ідей, які досі хвилюють суспільство і стають інструментом маніпуляцій, і наскільки вони життєздатні в наш час. Пояснює історик Кирило Галушко.

Йоганн Вольфґанґ фон Ґете і його «Фауст»

«Фауст» став знаковим твором для багатьох поколінь митців і читачів. У чому таємниця такого тривалого успіху? Як Ґете вплинув на світогляд сучасної людини і що ще цікавого він написав та зробив? Наскільки свідомо він працював над власним образом і, ширше, концепцією національної літератури? Борис Шалагінов, германіст і автор концепції методики викладання зарубіжної літератури в середній школі, розповідає про найвизначнішого національного поета Німеччини.

Шотландська муза Байрона і Бернса

Роберт Бернс — національний поет Шотландії. Джордж Гордон Байрон — у канонічних списках національних поетів Англії поступається Блейку та «Озерній школі», однак за популярністю значно їх випереджає. Обом цим поетам вдалося стати символами своєї доби, а також — героями поп-культури. Доцент кафедри літературознавства Києво-Могилянської академії, літературознавець Ростислав Семків розповідає про те, до чого призводить життя як творчість, а також, приміром, чому «Мазепою» Байрона цілком можна замінити «Полтаву» Пушкіна в шкільній програмі з літератури.

Незнайомі грані творчості Пушкіна

Як сьогодні читати Пушкіна? Чи можна тут обійтися без ідеології та політики? Доцент кафедри літературознавства Києво-Могилянської академії Людмила Кісельова дає приклад того, що творчість та біографія центрального поета російської культури є достатньо багатогранними, щоб говорити про них у вимірі суто естетичному. Яким мислив себе Олександр Пушкін, що його надихало, і в який спосіб знання його текстів допомагає зрозуміти пізнішу російську і, ширше, слов’янську літературу.

Поет Шевченко: європейський контекст

Тарас Шевченко — національний поет і символ української літератури. Наскільки зануреним у європейський контекст він був? Що читав, чим надихався, з ким товаришував? Як співвідносяться в його спадку фольклорні джерела, індивідуалізм і, так би мовити, теорія та інтелектуалізм? Наскільки Шевченко цікавий дослідникам з інших країн? Розмірковує шевченкознавець Олександр Боронь. І також пояснює, чому в курсі, присвяченому корифеям світової літератури, без Шевченка не обійтися жодним чином.

Вільний вірш вільної людини: поезія Волта Вітмена

Волт Вітмен змінив сучасну йому поезію на всіх рівнях: світовідчуття нового часу вимагало нових форм, і так незамінними стають верлібри. Виявилося, що поезія можлива й без рим, а люди можуть мати рівні права та свободи, незалежно від класу, достатку та зовнішності. Ростислав Семків розповідає про найвизначнішого американського поета.

Біла сукенка Емілі Дікінсон, і поезія, що вийшла з неї

Емілі Дікінсон — одна з небагатьох поеток, котрим вдалося не лише увійти до «золотого списку» світової літератури, а й посісти там почесне місце. Чому так? Що особливого в її біографії? А у віршах? А що таке взагалі хороший вірш? Експрес-курс з розуміння поезії і жіночого письма від літературного критика та доцента Школи журналістики УКУ Ганни Улюри — у межах однієї лекції.

Дон-Жуан в світовому контексті

Вічні образи й мандрівні сюжети — це спільні паролі для читачів у межах однієї цивілізації. Авантюрист та спокусник Дон-Жуан приваблював Мольєра і Байрона, а в українській літературі про Камінного господаря і любовний багатокутник вперше написала жінка. Як виглядає драма Лесі Українки в контексті західноєвропейської літератури? Чим вона особлива і навіть новаторська? Професорка Віра Агеєва розгортає сюжет подорожі Дон-Жуана, Долорес і Донни Анни з країни в країну впродовж століть.

Шекспір: головний поет континенту

Чому в центрі канону західної літератури — саме Шекспір? Ростислав Семків сміливо відповідає: бо він найкращий! Автор з непевною біографією (ми можемо лише припускати, ким насправді був славетний англійський поет і драматург), який написав порівняно не так багато, зумів сконцентрувати у своїх текстах те, що ми нині називаємо засадничими цінностями і характерними рисами західної цивілізації. Символом і героєм став не лише він, а й кожен з героїв його драм та сонетів.

Поділитися цією статтею
Автор: