10 книжок, що допоможуть відповісти на найвигадливіші дитячі запитання

Багато речей у світі пізнається через правильно поставлені запитання, а ще більше — через вдало знайдені на них відповіді. «Освіторія» підготувала 10 книжок-новинок для дітей, що вийшли до цьогорічного Львівського міжнародного BookForum, і уявила десять можливих запитань про все на світі, на які ці книжки допоможуть вам дати відповідь.

Звідки беруться гроші?

«Пес Мані про Money»: серія коміксів, Бодо Шефер. — Віват, 2020.

Походження та історія грошей, суть основних фінансових операцій та способи накопичення коштів — важливі знання, що потрібні для вдумливого вибору, навіть щоб оцінити рішення про купівлю десяти шоколадок чи однієї книжки. Відомий фінансовий консультант та бізнес-тренер Бодо Шефер у серії коміксів «Пес Мані про Money» пояснює простими словами особливості фінансової поведінки в сучасних суспільствах. Українською можна знайти вже аж три випуски.

Для читачів віком від 6 років.

Чому ви мені це не дозволяєте?

«Що таке свобода?», Оскар Бреніф’є. — Маміно, 2020.

Існування певних правил та приписів у школі, вдома чи в суспільстві загалом може зустріти опір з боку дитини. Чому саме так і чому саме за цими правилами? Книжка французького філософа-практика Оскара Бреніф’є «Що таке свобода?» — ще одна в серії «Мистецтво мислити». Вона допоможе проговорити з вашими дітьми всі ключові моменти свободи та обмежень, з якими ми зіштовхуємося кожного дня.

Для читачів віком від 7 років.

Як треба бігати, щоби здобути медаль?

«Непосидючка, який любив бігати», Олеся Кешеля-Ісак. — Yakaboo Publishing, 2020.

Чому хтось просто бігає у дворі, а хтось мріє пробігти цілі марафони? Що таке марафон і як до нього готуватися? Якщо такі розмови вам дуже знайомі і ви не раз обговорювали спортивні бігові змагання, то весела історія «Непосидючка, який любив бігати» саме для вас. Окрім зворушливої художньої історії про дружбу, книжка містить багато практичних рекомендацій: як харчуватись юним бігунам, що таке пульс та навіщо його заміряти, ну і, звісно, як взяти участь у дитячому забігу. Для наполегливих читачів наприкінці книжки захована медаль, що буде гарною першою винагородою для заохочення до занять фізичною активністю в майбутньому.

Для читачів віком від 6 років.

Як народжуються зірки?

«Моя подруга з темної матерії», Кирило Безкоровайний. — Видавництво Старого Лева, 2020.

Не всім пощастило мати в сім’ї астрофізика, а бажання ближче дізнатися про космічні процеси обов’язково з’явиться. Особливо після чарівних серпневих персеїд або літнього полювання на комету Neowise. «Моя подруга з темної матерії» від українського наукового журналіста Кирила Безкоровайного поєднує в собі цікаву пригодницьку історію та наукові знання про Всесвіт, зірки та одну з найбільших космічних таємниць сучасності — темну матерію.

Для читачів віком від 9 років.

Що таке хімічний елемент?

«Елементарно! Науковий детектив», Майк Барфілд. — Жорж, 2020.

Уявіть, що розібратися в усіх премудростях періодичної таблиці Менделєєва вам допоможе спеціаліст-детектив, який використовує свій детективний метод і роз’яснює всі особливості та властивості хімічних елементів, що нас оточують. Звучить загадково, чи не так? Книжка «Елементарно! Науковий детектив» має головного героя Шерлока Хімса, який разом із вами буде знаходити елементи-«злочинці» й розповідати з гумором про складні хімічні процеси, досліди та різні цікаві факти про відомих науковців.

Для читачів віком від 9 років.

Чому люди вірять фейкам?

«Історія брехні. Як ми обманюємося», Марина Кафтан. — Портал, 2020.

Під час кризи коронавірусу кількість маніпуляцій та фейків, що поширювалися всіма можливими каналами, просто зашкалювала. Та й саме слово «фейк», що з англійської означає «підробка» або «фальшивка», трапляється в щоденному використанні дедалі частіше, а отже, і в словнику вашої дитини. Тому питання медіаграмотності стає як ніколи актуальним. «Історія брехні. Як ми обманюємося» допоможе прояснити те, як і хто творить брехню, а головне — як її розпізнати і не піддаватися на зловмисні впливи.

Для читачів віком від 11 років.

Що таке любов?

«Книжка, яка нарешті розкаже тобі геть усе про любов», Франсуаза Буше. — Артбукс, 2020.

Вічні пошуки не лише дітей, а й дорослих. «Книжка, яка нарешті розкаже тобі геть усе про любов» — продовження серії книжок французької авторки Франсуази Буше. Звідки береться любов та чому її не купиш у магазинах, як багато її треба нам та які можливі її іпостасі ми знаємо. Буше вкотре доводить, що про серйозні й важливі речі можна розмовляти з дітьми легко й переконливо.

Для читачів віком від 10 років.

Чому в дівчат є місячні?

«Поговоримо про місячні!», Юмі Стайнз та доктор Мелісса Кан. — Крокус, 2020.

У таких питаннях варто довіритися фахівцям і підібрати джерела, що будуть покликатися на наукові дослідження. Тому гарним варіантом є книжка, співавторка якої — лікарка, а переклад консультувала відома українська лікар-гінеколог Наталія Лелюх. Такою є «Поговоримо про місячні». Весела й дотепна книжка, що відповідає на найпоширеніші питання, пов’язані з менструацією.

Для читачів від 9 років.

Чи хлопчик мусить бути сильним?

«Хороші хлопці», Роб Кемп. Ілюстрації Пол Блоу. — Книголав, 2020.

Культурні патерни, що й досі переважають у нашому світі, передбачають, що єдиним рушієм чоловічої діяльності є сила. Автори Роб Кемп та Пол Блоу прийняли цей виклик і вирішили зібрати компанію «Хороших хлопців», яка показує, що чоловік здатен бути добрим, щедрим та емпатичним, водночас змінюючи та покращуючи цей світ. Гарним бонусом до українського видання є доповнення книжки історіями українців — Миколи Пирогова, В’ячеслава Чорновола, Сергія Жадана та інших.

Для читачів від 9 років.

Навіщо вигадали школи?

«Школознавство», Галина Ткачук. — Портал, 2020.

Вересень уже наближається до свого кінця, а отже, перший місяць навчання в школі завершився. Однак питання — для чого ходити в школу і хто її таку вигадав — ще деякий час переслідуватиме батьків. Книжка «Школознавство» Галини Ткачук пізнавально та з гумором розкаже про жахи шкільної освіти всіх часів і народів: як мили коней у школах на Січі, як п’ять років поспіль учили саму латину і греку в єзуїтських школах, або як навчались окремо дівчата і хлопці в давніх гімназіях. Такий погляд полегшить доведення, що ваша дитина не перша, хто мусить відвідувати школу й навчатися, а також познайомить її з цікавими історичними фактами.

Для читачів віком від 7 років.

Поділитися цією статтею